światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Afryka Zambia

Zambia-Wodospady Wiktorii praktycznie

Jesteś zapalonym podróżnikiem? Poszukiwaczem niezwykłych miejsc na naszej planecie?
Odwiedź jeden z siedmiu cudów natury na świecie i jedno z najbardziej mitycznych miejsc w całej Afryce. Wodospady Wiktorii, bo o nich mowa, to jeden z najpiękniejszych wodospadów na ziemi.
Gęste kłęby wodnego pyłu i ogłuszający hałas ogromnej ilości wody, która spada w wąską szczelinę, były powodem, dla którego miejscowe plemię nadało wodospadom poetycką nazwę „Mosi-oa-Tunya” czyli „Dym, który grzmi”.

Jak duży jest wodospad?
Imponujące wodospady są jednymi z największych na świecie. Znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wodospady rozciągają się na szerokość ponad 1700 metrów. Wzburzona woda Zambezi spada wzdłuż skalnej ściany, do położonego około 100 metrów w dół wąwozu.
Kiedy najlepiej odwiedzić wodospady Wiktorii?
Wodospady Wiktorii można odwiedzać przez cały rok, ale ilość wody zależy od sezonu. Od marca do maja jest pora deszczowa, co oznacza, że wodospady są wtedy największe i najsilniejsze.
Minusem jest jednak to, że w porze deszczowej niebo jest nie tylko pochmurne i szare, ale często pada deszcz a gęsta mgła utrudnia widok na wodospady. Niektóre punkty widokowe mogą być zamknięte, ze względu na śliskie ścieżki.
W porze suchej, od sierpnia do listopada, w wodospadach jest mniej wody, ale pogoda jest lepsza. Najlepszym okresem jest okres przejściowy, czyli koniec okresu deszczowego i początek pory suchej.
W wodospadach jest wtedy sporo wody a przy słonecznej pogodzie pojawiają się tęcze. Wzdłuż szlaku jest zielono.

Jak zwiedzać wodospady Wiktorii?
Wodospady Wiktorii tworzą naturalną granicę między Zambią a Zimbabwe. Z obu krajów można je odwiedzić. Zarówno Livingston w Zambii jak i Vic Falls, miasto na północy Zimbabwe to idealna baza wypadowa do odwiedzenia wodospadów. W obydwu miastach baza noclegowa jest dobrze rozwinięta, nie brakuje przytulnych restauracji, kolorowych targów z pamiątkami i wielu organizatorów wycieczek.
Wodospady Wiktorii można zwiedzać samodzielnie. Wzdłuż wodospadów, na całej długości, prowadzi droga spacerowa, przy której znajdują się różne punkty widokowe. Zaplanuj, co najmniej dwie godziny (z każdej strony) na wizytę przy wodospadach. Weź ze sobą poncho, które ochroni Cię przed tryskającą wodą.

Od której strony zwiedzać wodospady?
Od strony Zambii masz najlepszy widok na Eastern Cataract oraz możliwość zobaczenia wodospadów zarówno z góry jak i z dołu. Tu również możesz wykąpać się w naturalnym basenie Devil’s Pool. Tutejszy las deszczowy wokół wodospadów jest zdaniem naukowców w lepszym stanie.
Od strony Zimbabwe można zobaczyć większość różnorodnych wodospadów. Jest tu znacznie mniej turystów aniżeli po stronie zambijskiej.
Najlepiej zorganizować wizytę po obu stronach. Warto przy wjeździe do Zambii lub Zimbabwe od razu zakupić wizę kombinowaną tzw. KAZA UniVisa, która jest tańsza aniżeli dwie odrębne. Dzięki tej wizie możesz podróżować po Zimbabwe i Zambii.

Widok na wodospady Wiktorii z lądu jest imponujący, ale dopiero oglądanie wodospadów z powietrza jest naprawdę spektakularne. To właśnie z góry, najlepiej widać ich potęgę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *