światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Europa Grecja Zakynthos

Zakynthos w jeden dzień

Plaża Shipwreck Beach otoczona ogromnymi klifami, przemawia do wyobraźni każdego, kto był i widział. To właśnie dzięki niej wyspa Zakynthos stała się jednym z najbardziej popularnych miejsc na greckie wakacje.
Zante (tak wyspę nazywają mieszkańcy) odwiedziłam w jeden dzień, podczas naszego pobytu na sąsiedniej Kefalonii. Powiem szczerze, jeden dzień wystarczył mi w zupełności, by objechać wyspę i poznać jej piękno.
Jak zorganizować dzień?
Już około 9.30 przypłynęliśmy (wraz z wynajętym autem) do Agios Nicolaos. Powrót o godzinie 20.00, tak więc cały dzień zwiedzania.
1.Blue Caves
Najpiękniejsze miejsca na Zakynthos znajdziesz wzdłuż linii brzegowej. Ta w okolicach Agios Nicolaos składa się w dużej mierze z klifów o niezbyt dużej wysokości. W tych klifach w wielu miejscach powstały jaskinie, z których najbardziej popularne są Błękitne Jaskinie.
Dlatego naszą objazdówkę zaczynamy w Agios Nicolaos, gdzie wykupujemy wycieczkę do Blue Caves. Ku naszemu zdziwieniu jesteśmy na małej łodzi tylko ze sternikiem. Wszyscy turyści wykupują łączoną wycieczkę Blue Caves/Shipwreck Beach.
Blue Caves swoją nazwę zawdzięczają przejrzystej wodzie, która w tym miejscu pod wpływem słońca przybiera niesamowity niebieski kolor. Morze jest tu dość głębokie, jeśli czujesz się niepewnie w wodzie, warto wziąć ze sobą kapok.
To właśnie z Agios Nicolaos lub Skinari czas żeglugi do jaskiń jest najkrótszy, wycieczka jest przystępna cenowo i dzięki temu, ze płyniesz na małej łódce, możesz zwiedzić wszystkie jaskinie.
W tym miejscu masz możliwość snorkelingu a nawet zwiedzanie jaskiń kajakiem. Istnieje również możliwość wynajęcia motorówki, ale ostrzegam. Niektóre jaskinie są naprawdę wąskie i jeśli nie potrafisz sprawnie manewrować, możesz narobić kłopotu sobie i innym.
♦Jeśli chcesz zwiedzić więcej jaskiń, odwiedź jaskinie przy półwyspie Keri lub jaskinię na wyspie Maratonisi.
2.Shipwreck Beach
Jej oficjalna nazwa to Navagio Beach, ale kiedy w 1982 roku, ze względu na złe warunki pogodowe, osiadł tu towarowy statek na mieliźnie, plaża otrzymała dodatkową nazwę Shipwreck Beach. Jak sama nazwa wskazuje, na plaży leży wrak statku, który przyciąga rzesze turystów.
Na piękną śnieżnobiałą plaże, otoczoną spektakularnymi wapiennymi klifami można dostać się tylko łodzią. Różnorodne wycieczki na plażę oferowane są z różnych miejsc na Zakynthos. By móc poleżeć na plaży w Zatoce Wraku, należy skorzystać z całodniowej wycieczki.
Ze względu na deficyt czasowy postanowiliśmy zadowolić się tylko punktem widokowym. To właśnie stąd pochodzą najpiękniejsze zdjęcia. Na skałach, około 300 m nad ziemią, znajduje się platforma widokowa, skąd roztacza się imponujący widok na Navagio Beach. Z góry najlepiej widać jak błękitna zatoka, bielusieńka plaża i białe klify tworzą widok, niczym idealny obraz. Stąd również widać jak bardzo oblegane jest to miejsce, wszędzie widać łodzie i ludzi, którzy niczym małe mrówki zawładnęli białą plażą.3.Południe wyspy
Południe wyspy to cudowna natura na półwyspie Vasilikos, linia brzegowa półwyspu Keri i żółwie Caretta-Caretta, które tę część wyspy wybrały sobie na miejsca lęgowe: plaża Gerakas, Laganas, Dafni i Kalamaki jak również wyspa Marathonisi, która jest częścią Narodowego Parku Morskiego Zakynthos.
Jeśli będziesz mieć szczęście, spotkasz żółwie, ale dostosuj się do zasad: zachowaj odległość i nie dotykaj, bo jest to zagrożony gatunek.
Na południe od Laganas, znajdziesz malowniczy port Agios Sostis z kultową wyspą Cameo, do której dotrzesz przez drewniany most. To popularne miejsce nowożeńców.
Południe to najbardziej turystyczna część wyspy a zatem najbardziej zatłoczona.4.Greckie wioski
Środek wyspy jest pagórkowaty i opustoszały. W tutejszym krajobrazie przeważają winnice i drzewa oliwne, co naprawdę nie dziwi bo jest ich tutaj około dwóch milionów.
Gdzieniegdzie majaczy jakaś mała wioska. Wszystkie z nich charakteryzują się małym placem, kościołem i wąskimi uliczkami. Na uwagę zasługują: Gyri, Loucha i Agia Marina, choć nie są to jakieś tradycyjne mieściny.
Podczas poważnego trzęsienia ziemi na Wyspach Jońskich w roku 1953, doszło do sporych zniszczeń. Wiele wsi trzeba było w dużej mierze odbudować, rzadko robiono to w oryginalnym stylu. Te które można było nazwać autentycznymi, padły ofiarą turystyki.
5.Panoramiczny widok
Po kilku godzinnym zwiedzaniu należało coś zjeść a ponieważ czasu nie było zbyt dużo, postanowiliśmy wykorzystać to do maksimum i powiązać jedną z tutejszych atrakcji wraz z posiłkiem.
Tuż nad samą stolicą Zakynthos, znajduje się górska wieś Bochali. Przy samym placu znajdziesz taras widokowy Cafe Latas z fajnym widokiem na miasto Zakynthos.
Wieczorem musi być tu naprawdę romantycznie, kiedy lampy rozświetlają miasto.
6.Wizyta na plaży Xigia Beach
Na koniec dnia zaplanowaliśmy kąpiel i może nie było to na jednej z najpiękniejszych plaż wyspy, ale na pewno w miejscu, które zasługuje na uwagę.
Plaża Xigia znajduje się we wschodniej części wyspy i znana jest z leczniczych źródeł siarkowych.
W sąsiedztwie plaży znajduje się jaskinia i skały, które uwalniają kolagen i siarkę.
Sama plaża składa się z malutkiego żwirku, woda nie jest super czysta a zapach siarki jest dość silny. Jeśli przyzwyczaisz się do zapachu, masz darmowe Spa.
Sam widok z góry na tutejszą zatokę też zasługuje na uwagę.

Podsumowując nasz pobyt na Zakynthos, przeraziły mnie tłumy turystów i ceny.
Polecam natomiast Kefalonię, która jest nie tylko tańsza aniżeli Zakynthos, ale swą dziką naturą skradła moje serce!

Zwiedzaliście już Zakynthos? Jakie są Wasze wrażenia?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *