światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Anglia Europa Wielka Brytania

Anglia – Yorkshire w kilka dni

Według jego mieszkańców, Yorkshire to najpiękniejsze miejsce w Anglii. Mają rację! Położone w północno-wschodniej Anglii hrabstwo znane jest z pięknych krajobrazów i wielu przytulnych miejsc.

To był długi weekend. Nie mając planów na konkretny wypad, w ostatniej chwili decydujemy się na wyjazd do Anglii. Idealne miejsce, by przez kilka dni poczuć się w zupełnie innym świecie.
Miejsce wydawałoby się idealne, tylko pogoda potrafi czasem spłatać figla. Pogoda w Anglii może być czasem nieprzyjemna. Gęsta mgła i czarne chmury potrafią przyćmić to, co piękne.

York zwiedzamy w deszczu. Stolica hrabstwa jest jednym z najpiękniejszych miast w Anglii. Stare Miasto do dziś zachowało swój średniowieczny charakter. Wąskie, brukowane uliczki, stare domy i autentyczne małe sklepiki to wizytówka, „the Sambles”, gdzie nadal panuje sielankowy klimat z przeszłości.
I choć York nie jest dużym miastem, można też znaleźć kilka kościołów i światowej klasy muzea. Jorvik Viking Centre przedstawia zrekonstruowane miasteczko Wikingów, Gigant National Railway Museum ma w swym zbiorze jedne z najbardziej kultowych pociągów w historii a w York Castle Museum, zostały przywrócone zabytki, zapachy i dźwięki z przeszłości miasta.
Zdecydowanie polecam odwiedzić symbol miasta – York Minster, jeden z największy kościołów północnej Europy. Średniowieczna gotycka katedra zachwyca urodą. Ma 160 metrów długości i 76 metrów szerokości. Można zwiedzić ją w środku jak i wejść na jedną z wież, by popatrzeć na miasto z góry. W katedrze znajduje się największy obecnie średniowieczny zabytek ze szkła w Anglii-Wielkie Wschodnie Okno, które jest najstarszym angielskim zachowanym dziełem sztuki.Stare miasto otoczone jest murami, po których koniecznie trzeba pospacerować. Stąd mamy nie tylko oszałamiające widoki na York Minster i miasto, ale możemy zajrzeć do pięknych ogrodów mieszkańców.
W mieście znajdziemy wiele kafejek i herbaciarni, gdzie popijając herbatę, możemy zjeść kawałek czekolady, pochodzącej z tutejszej fabryki „Chocolate House”.
York to malownicze miasto, pełne historii i kultury, gdzie w szczególny sposób namacalne są warstwy przeszłości. Starożytne zabytki przepychają się wzajemnie, interaktywne muzea odtwarzają przeszłość a wydarzenia kulturowe takie jak np. Festiwal Wikingów pozwalają wymarłej już kulturze powrócić do powtórnego życia.
Krótko mówiąc, York koniecznie trzeba zobaczyć, podróżując po Yorkshire.

Dla miłośników natury, hrabstwo ma również wiele do zaoferowania. Krajobraz Yorkshire to piękne zielone wzgórza, doliny poprzecinane rzekami, wrzosowiska, skaliste wybrzeże, urocze pastwiska, autentyczne angielskie wioseczki oraz ruiny opactw, kościołów i klasztorów.
Warto odwiedzić Flamborough Headland. Naturalnie białe klify ciągną się od Filey Bay przez półwysep Flamborough. To piękna linia brzegowa, wzdłuż której prowadzi łatwa trasa trekkingowa. Strome klify, porośnięte bujną roślinnością wpadają wprost do wzburzonego morza.

Kiedy ciemne chmury rozwieje wiatr, promienie słońca zdają się niemal tańczyć nad wapiennymi ścianami. Jasne światło pokrywa soczysto-zieloną trawę a ciemny krajobraz przekształca się w festiwal kolorów, który zaprasza na spacer. Nie brakuje widoków na skaliste zatoczki i ukryte wśród klifów plaże. Podczas odpływu, na horyzoncie ukazuje się labirynt wapiennych korytarzy i jaskiń. Warto tu zajrzeć, by odkryć nowe, fascynujące miejsca.
Obszar ten uwielbiany jest przede wszystkim przez miłośników ptactwa. Na wysokich klifach zagnieździły się liczne kolonie ptaków morskich. Miejsce to upodobały sobie między innymi mewy, fulmary i maskonury.

Będąc w Anglii nie sposób nie odwiedzić miejsc tych najbardziej znanych turystom. Jednym z nich jest Yorkshire Dales. Zielone wzgórza, pokryte niekończącymi się kamiennymi murkami, wyznaczającymi granice pastwiska nadają się do wędrówek o każdej porze roku. Malham to miejsce nie tylko popularne wśród wędrowników, ale i wielbicieli wspinaczki wysokogórskiej. Krajobraz jest tu bardzo urozmaicony. Zielone wzgórza, łąki, lasy, wodospady i wapienne wzniesienia. Pośród ogromnych kanionów jest wiele szlaków trekkingowych a chętnych nie brakuje. Yorkshire Dales jest jednym z piękniejszych miejsc w tej części Anglii.

Popularnym miejscem nie tylko wśród turystów, ale i samych Brytyjczyków jest Bolton Abbey. Posiadłość należąca do arystokratycznej rodziny Cavendish, pięknie położona nad rzeką, spodobała mi się od pierwszego wejrzenia. Ruiny gotyckiego kościoła są doskonałym obiektem dla fotografów zaś rozciągające się zielone wzgórza są idealnym miejscem na odpoczynek. Brytyjczycy organizują tu nie tylko rodzinny piknik, ale i spotkania klanów, pełne aktywności na świeżym powietrzu.

Natura Yorkshire zachwyca mnie w każdym miejscu. Tak jest i w Ilkley Moor. Cudowne miejsce, porośnięte starymi lasami, gdzie granitowe skały przeplatają się z ogromnymi wrzosowiskami. Szkoda tylko, że jesteśmy zbyt wcześnie, by poczuć zapach wrzosu. Ogromny obszar rozciąga się w nieskończoność. Najlepszym sposobem, na jego penetrację są piesze wędrówki.

Będąc w Anglii, trudno sobie wyobrazić, by nie odwiedzić jednej z herbaciarni. Betty’s Tea Rooms, najbardziej znane i najczęściej odwiedzane herbaciarnie w Yorkshire. Asortyment ciast, ciastek i czekoladek jest ogromny. Receptury sięgają aż 1919 roku, kiedy Betty po raz pierwszy otworzyła swoje drzwi. Wystrój herbaciarni jest bardzo bogaty a dania serwowane w chińskiej porcelanie w parze wraz ze srebrnymi sztućcami, dodają szyku temu miejscu. Nawet godzinne czekanie w kolejce na wolny stolik, zupełnie nam nie przeszkadzało.

Yorkshire jest hrabstwem o wielu twarzach, czasami szare i ponure, czasami słodkie i urocze. Tu można spotkać autentyczne sklepy, przytulne restauracje, dobre jedzenie, ale przede wszystkim piękną naturę. Jeśli jesteś miłośnikiem przyrody, to jesteś w Yorkshire na właściwym miejscu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *