światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Europa Toskania Włochy

Toskania, idealne miejsce na urlop?

Planujesz podróż do Włoch, ale nie masz pojęcia, który region wybrać?
Pozwól, że przybliżę Ci Toskanię.

Dlaczego Toskania?
Toskania to region przypominający wielkie „muzeum pod gołym niebem”. Piękne średniowieczne miasteczka, domy w kolorze ochry, ogromne skarby sztuki i wzgórza pełne zielonych cyprysów, drzew oliwnych, winorośli i słoneczników. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie czy jesteś fanem kultury czy miłośnikiem krajobrazów.
Łagodny klimat, dobre jedzenie i doskonałe wina znajdziesz w każdym zakątku Toskanii.
Toskania to prawdziwy raj dla malarzy i fotografów. Ten czarujący region to idealne miejsce na urlop!

Kiedy jechać?
Toskania to dość popularny region we Włoszech. Latem odwiedzany przez tysiące turystów, dlatego najlepiej wybrać się wiosną lub jesienią. Unikniesz tłumów w miastach i na plażach, niedrogo zapłacisz za kwaterkę a łagodne temperatury pozwolą Ci na optymalną penetrację regionu.
Kwiecień, maj, pierwsza połowa czerwca oraz wrzesień i październik to idealne miesiące na wizytę w Toskanii.

Gdzie spać?
Nie jestem miłośniczką wielkich resortów i hoteli. Zdecydowanie polecam gospodarstwa agroturystyczne. Domy zbudowane z dużych naturalnych kamieni na terenie wiejskich obszarów, otoczone gajami oliwnymi, plantacjami winogron czy smukłymi cyprysam, wciąż oddychają autentyczną toskańską atmosferę. To dawne gospodarstwa, na ich terenie produkowane były sery, olej z oliwek czy wino. Mieszkańcy Toskanii są dumni z własnej historii i lokalnych produktów, lubią pokazywać to odwiedzającym. Często prowadzą sklepik z lokalnymi produktami a czasem i zaproszą do malowniczej, starej winiarni na degustację najsmaczniejszych lokalnych win.
Poszukując noclegu w mieście, wybieram często opcję bed&brekfast. Zdecydowanie faworyzuję noclegi na małą skalę. Miłe powitanie, domowa atmosfera a przede wszystkim bezcenne wskazówki gościnnych gospodarzy.

Co zwiedzać?
Planujesz podróż i nie wiesz, od czego zacząć? Pozwól, że podam Ci kilka sugestii.
Jeśli poszukujesz sztuki czy kultury, uwielbiasz zwiedzać miasta i wsie, nie straszne są Ci tłumy, wybierz Florencję, Sienę czy San Gimignano. Szukając spokoju, i ciszy, wybierz toskańską wieś. Każdy region Toskanii ma swój charakter. Najbardziej małe i urocze wioski znajdziesz w regionie Chianti i Val d’Orcia. W regionie Maremma możesz poleżeć na opustoszałych plażach, a jeśli interesują Cię górskie wędrówki, wybierz się na północ Toskanii, na podbój Alp Apuańskich.

Toskania z dziećmi?
Jestem pewna, że szykując się na wakacje z dziećmi, do głowy nie przyjdzie ci Toskania. Jednak ten region ma sporo do zaoferowania na rodzinne wakacje.
W większości przytulnych miasteczek, znajdziesz place zabaw lub inne miejsca, gdzie dzieci mogą się zabawić. W wielu historycznych centrach miast wprowadzony jest zakaz samochodowy, dzięki czemu dzieci mogą bezpiecznie poruszać się. Toskańskie wybrzeże to szerokie i rozległe plaże, idealne na wakacje z dziećmi. W większości plaże są niezbyt strome, przez co dzieci mogą bezpiecznie pławić się w wodzie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *