światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Australia Oceania Quensland

Wielka Rafa Koralowa – wskazówki, które ułatwią zaplanować podróż.

Jeśli zapytasz podróżujących do Australii, co chcieliby zobaczyć? Pewnie większość odpowiedziałaby, że The Great Barrier Reef.

Wielka Rafa Koralowa, która położona jest u północno-wschodniego wybrzeża Australii to naturalny cud naszej planety. Rozciąga się od Lady Elliot Island u wybrzeży południowego Queensland aż do Zatoki Papua na północy. O długości grubo ponad 2000 km i tysięcy pojedynczych raf, jest to największa rafa koralowa na świecie.
W tym artykule opowiem Ci jak i gdzie zwiedzać to miejsce.

Co wiemy o Wielkiej Rafie Koralowej?

Początki Wielkiej Rafy Koralowej sięgają wiele milionów lat wstecz. Rafa powstała z zewnętrznych szkieletów wapiennych wytwarzanych przez bezkręgowce morskie zwane polipami koralowymi. Każdy gatunek koralowca żyje w symbiozie ze swoimi algami, które dostarczają koralowcom substancje energetyczne, wytworzone na drodze fotosyntezy.
Pomiędzy Wielką Rafą Koralową a wybrzeżem znajduje się laguna o głębokości  kilkudziesięciu metrów. Po stronie morza rafa zanurza się tysiące metrów w głąb. To tutaj rafa rośnie najszybciej, ale ginie również większość koralowców, ze względu na działanie siły wody. Pojedyncze koralowce wyrzucane w głąb wody tworzą nowe formacje. Wielka Rafa Koralowa to ciągły proces rozpadu i odbudowy.

W 1981 roku Wielka Rafa Koralowa została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Rafa jest domem dla ponad tysiąca gatunków ryb i wielu innych stworzeń morskich.

Jak zwiedzać?

Wielką Rafę Koralową można zwiedzać na wiele sposobów. Oczywiste jest nurkowanie głębinowe lub nurkowanie z rurką.
Jednak nie mniej emocjonującym jest lot widokowy nad Wielką Rafą Koralową, pomimo tego, że nie mamy styczności z wodą. To właśnie z powietrza najlepiej widać ogrom tego miejsca.
Podczas godzinnego lotu nie brakuje wspaniałych widoków na Wielką Rafę Koralową oraz pojedyncze rafy, w tym najczęściej fotografowaną Heart Reef.

Każdy z pasażerów (7 plus pilot) ma zagwarantowane miejsce przy oknie.
Wycieczkę należy wykupić w Airlie Beach, skąd startuje się z pobliskiego lotniska.
Oprócz Wielkiej Rafy Koralowej w trakcie lotu masz również optymalny widok na kolejną lokalną atrakcję: Whitsunday Island z najpiękniejszą jej plażą Whitehaven Beach.

Dwie atrakcje w jednym, których koszt wynosi około 180 euro od osoby.
Podczas lotu doświadczony pilot opowiada ciekawostki dotyczące tych miejsc a przy odrobinie szczęścia możesz również zobaczyć migrujące wieloryby lub delfiny, które nam udało się spotkać.

Gdzie nurkować?

Nurkowanie z rurką w Wielkiej Rafie Koralowej wiąże się z wydatkiem. Rafa koralowa z plaży jest nieosiągalna, dlatego zawsze będziemy skazani na zakup wycieczki.  
Ponieważ rafotwórcze koralowce najlepiej rozwijają się w płytkiej i przejrzystej wodzie, najpiękniejsze rafy tworzą się w pobliżu wysepek, z dala od naturalnych zanieczyszczeń jakie niesione są  przez rzeki wpadające do oceanu.

Jeśli zdecydujesz się na nurkowanie w Wielkiej Rafie Koralowej, mam dla Ciebie dwa miejsca, które polecam z całego serca.
Jeśli masz w planie zobaczyć północną część rafy, zamów wycieczkę w Port Douglas. My skorzystaliśmy z całodniowej oferty w kierunku Mackay Reef. Przejrzysta woda i najbardziej kolorowe koralowce, jakie kiedykolwiek widziałam.

W cenie wycieczki wliczona była poranna kawa/herbata, lunch w formie bufetu i dwa razy nurkowanie. Cena około 180 euro od osoby.
Drugim miejscem, które polecam z całego serca jest Lady Elliot Island.
Ta wyspa osiągalna jest jedynie samolotem.
Dla zainteresowanych podaję linka https://ladyelliot.com.au

My wybraliśmy się na jednodniową wycieczkę i spędziliśmy tam niesamowity czas. Jeśli miałabym jeszcze raz wybierać ofertę, zdecydowałabym się na pobyt z noclegiem (zarezerwuj na czas).
Sama wyspa nie robi wrażenia, ale rafa otaczająca wyspę to jedno z tych miejsc, które już na zawsze pozostaną w mojej pamięci ze względu na kolory i bogate życie morskie.

Tutaj masz możliwość nurkowania nie tylko w towarzystwie wielkich ławic tropikalnych ryb, ale również żółwi i rekinów rifowych. Przy odrobinie szczęścia zobaczysz migrujące wieloryby a sezonowo wielkie manty! Nurkowanie z rurką możliwe jest zaraz po wejściu do wody.

Podczas pobytu dziennego, w cenie wliczony jest przelot, sprzęt do nurkowania,  zejście pod wodę z biologiem, lunch w formie bufetu i samodzielne nurkowanie.

Wielka Rafa Koralowa to miejsce, którego nie możesz przegapić w trakcie podróży po Australii. Możesz wybrać się na nurkowanie z rurką i zobaczyć rafę z bliska lub wybrać przelot helikopterem. Ja, polecam obydwie wersje!

6 KOMENTARZY

 1. Arleta, patrzę i podziwiam. O Matko, śmigałaś w prawdziwych przestworzach i nurzałaś się w czeluściach bezdennych 🙂 I znów kolejna pasja jaką jest nurkowanie, piękny ten podwodny świat. Czekam na kolejne prezentacje, bo Australia jest mi nieznana, pozdrawiam i gratuluję wyprawy

  • Gabi, to była fantastyczna podróż. Australia jest cudowna.
   Gdyby nie była tak daleko, mogłabym tam zamieszkać.
   Miałam trochę pecha, bo wróciłam ze złamaną reką , ale już jest ok więc powolutku wychodzę na prostą.

   Pozdarawiam serdecznie

 2. Świetny artykuł. Naprawdę dobrze napisane. Wielu osobom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na poruszany przez siebie temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje zaskoczenie. Muszę wyrazić uznanie za Twoje działania. Koniecznie będę polecał to miejsce i regularnie wpadał, żeby przejrzeć nowe artykuły.

  • Dziękuję za miły komentarz.
   Wszystkie artykuły to moje osobiste doświadczenia.
   Wpadaj kiedy chcesz.

   Pozdrawiam serdecznie,
   Koniczyna

 3. Nie ma co się dziwić, że prawie każdy odwiedzający Australię chce zobaczyć Wielką Rafę Koralową. Ja też nabrałam ochoty, aby ją osobiście odwiedzić po obejrzeniu Twoich zdjęć z tego miejsca. Pięknie jest z góry i pod wodą. Raj!
  Pozdrawiam 🙂

  • Oj tak, Wielka Rafa Koralowa to jedno z miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć.
   Podczas pierwszej podróży po Australii nie było nam po drodze, ale teraz zdecydownaie tak.
   Dzięki za odwiedziny na blogu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *