światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Costa Blanca Europa Hiszpania

Walencja w jeden dzień

Walencja już od dłuższego czasu wpisana była na moją listę, ale jakoś nigdy wyjazd nie doszedł do skutku. Do niedawna. Podczas ostatniego pobytu w Hiszpanii, wyrwałam się na jeden dzień do Walencji. Miasto jest nie tylko przyjemne, ale i łatwe do zwiedzania piechotą lub rowerem.
Wyobraź sobie, że masz jeden dzień w Walencji. Jak możesz spędzić ten czas?

Przejdź ulicami Ciutat Vella
Zacznij od najstarszej dzielnicy El Carmen. To malownicza i klimatyczna okolica, znana z kolorowej sztuki ulicznej. Nie musisz mieć zbyt konkretnych planów. Labirynt wąskich uliczek prowadzi do największych atrakcji miasta. Znajdziesz tu między innymi Katedrę, Bazylikę, plac de La Virgen z fontanną Turia, plac La Reina czy średniowieczne wieże Serrano.
Poszwendaj się po okolicy tradycyjnymi uliczkami, doświadcz bogatej hiszpańskiej historii i poczuj wyjątkową atmosferę miasta, zapewniam, że spacer okaże się naprawdę przyjemny.

Jednym z najpiękniejszych widoków w Walencji jest widok z dzwonnicy El Micalet. Do platformy widokowej prowadzi 207 schodów. Z góry rozciąga się panorama na starą i nową część miasta.
Skosztuj przysmaków Walencji, zajrzyj do Mercado Central lub któregoś z barów
Centralny rynek w mieście to jedna z największych hal targowych w Europie. Pełno tu regionalnych produktów jak sery, ogromne szynki, świeże ryby, owoce, zioła czy świeżo upieczony chleb. Mercado Central to tętniące życiem miejsce. Rynek jest nie tylko popularny wśród mieszkańców, ale i turystów, co powoduje, że może tu być tłoczno.

W jednej z bocznych uliczek znajdziesz Sagardi Bar, serwujący tradycyjne pinchos.
Pincho to małe kawałki bagietki z różnymi dodatkami: jak ser, warzywa, ryby, mięso, podawane na zimno jak i gorąco. Wybór w gablotce przy barze jest spory a czasem jeszcze przychodzi kelner do stolika z dużą tacą. Rachunek liczony jest na podstawie szpikulców, leżących na talerzu. Jedno pincho to 2.10 euro.
Będąc w Walencji, zdecydowanie musisz tu zajrzeć!

Poznaj futurystyczne budowle Ciudad de las Artes i las Cièncias
W języku polskim miejsce to nazywane jest „miastem sztuki i nauki”. Jest to jeden z obowiązkowych przystanków podczas wizyty w mieście. Ciutad de las Artes y las Cièncias to kolekcja futurystycznych budynków w unikalnym stylu architektonicznym, zaprojektowana przez światowej sławy architektów: Santiago Calatrava i Felixa Candela. I choć sama architektura jest warta obejrzenia, prawdziwe atrakcje czekają w wewnątrz. Możesz odwiedzić kino, muzeum, operę czy największe w Europie oceanarium.
Z barku czasu, nie wchodziłam do środka, ale już same obiekty z zewnątrz wzbudziły we mnie zachwyt.

Odkryj najmodniejszą dzielnicę Walencji
Jednym z piękniejszych miejsc w Walencji jest dzielnica Ruzafa. Spacerując ulicami Ruzafy, natkniesz się na wiele pięknych kolonialnych budynków.
W północnej części dzielnicy znajdziesz Arenę walk byków. Ten typowy hiszpański budynek z 1850 roku obecnie wykorzystywany jest również, jako sala widowiskowo-koncertowa. Tuż obok znajduje się stacja kolejowa północ, zbudowana w ciekawym stylu, udekorowana motywami kwiatowymi i kolorowymi witrażami.

Oddychająca przyjemną atmosferą Ruzafa, pełna jest modnych sklepów, oryginalnych butików, barów i restauracji. Ta część miasta jest szczególnie popularna wśród młodych mieszkańców.
Ruzafa to dobre miejsce na lampkę wina czy kolację na słonecznym tarasie. Podróż odkrywcza przez Ruzafę jest zdecydowanie czymś, co musisz zrobić w Walencji!

Poznaj prawdziwą słodycz
Odwiedź Dulce De Leche, jedną z najpopularniejszych kawiarni w mieście i spróbuj najlepszych słodkich przysmaków w Walencji. Młodzi ludzie z wielkim sercem serwują pyszną kawę i robią fantastyczne wypieki. Mój faworyt to cytrynowy sernik. Dosłownie palce lizać!

Walencja jest zdecydowanie warta odwiedzin. To ciekawe miasto, łączące historyczną tradycję ze współczesnością. Miasto zaskakuje kulinarnymi przysmakami i modnym zrelaksowanym klimatem.
Dzięki temu, że Walencja jest dość kompaktowa, w krótkim czasie, możesz zrobić i zobaczyć sporo.

Co jeszcze polecacie w Walencji?

2 KOMENTARZE

 1. Koniczynko, strasznie dawno nie byłam u Ciebie. Nadrobie, obiecuję. Zmieniłaś stronę, wygląda teraz super, bardzo mi się podoba. Jeżeli chodzi o relację z Walencji …. położyłaś mnie totalnie. Piękna relacja. Pokazałas wszystko co tam jest do zobaczenia. Ja byłam tydzień i nie mam takich ujęć. Cudownie ujęłaś ” rynek”, Rufaza też piękna!
  pozdrawiam

  • Gabi,
   Dziekuję za tyle ciepłych słów.
   Walencja to bardzo przyjemne miasto i łatwe do zwiedzania. Udało mi się zobaczyć dużo, ale jednak niedosyt pozostał. Obiecałam sobie, że jeszcze kiedyś tam wrócę, bo bardzo mi się tam podobało.

   Pozdawiam,
   Koniczyna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *