światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Europa Hiszpania

Walencja w jeden dzień

Walencja już od dłuższego czasu wpisana była na moją listę, ale jakoś nigdy wyjazd nie doszedł do skutku. Do niedawna. Podczas ostatniego pobytu w Hiszpanii, wyrwałam się na jeden dzień do Walencji. Miasto jest nie tylko przyjemne, ale i łatwe do zwiedzania piechotą lub rowerem.
Wyobraź sobie, że masz jeden dzień w Walencji. Jak możesz spędzić ten czas?

Przejdź ulicami Ciutat Vella
Zacznij od najstarszej dzielnicy El Carmen. To malownicza i klimatyczna okolica, znana z kolorowej sztuki ulicznej. Nie musisz mieć zbyt konkretnych planów. Labirynt wąskich uliczek prowadzi do największych atrakcji miasta. Znajdziesz tu między innymi Katedrę, Bazylikę, plac de La Virgen z fontanną Turia, plac La Reina czy średniowieczne wieże Serrano.
Poszwendaj się po okolicy tradycyjnymi uliczkami, doświadcz bogatej hiszpańskiej historii i poczuj wyjątkową atmosferę miasta, zapewniam, że spacer okaże się naprawdę przyjemny.

Jednym z najpiękniejszych widoków w Walencji, jest widok z dzwonnicy El Micalet. Do platformy widokowej prowadzi 207 schodów. Z góry rozciąga się panorama na starą i nową część miasta.

Skosztuj Walencji, zajrzyj do Mercado Central lub któregoś z barów
Centralny rynek w mieście to jedna z największych hal targowych w Europie. Pełno tu regionalnych produktów jak sery, ogromne szynki, świeże ryby, owoce, zioła czy świeżo upieczony chleb. Mercado Central to tętniące życiem miejsce. Rynek jest nie tylko popularny wśród mieszkańców, ale i turystów, co powoduje, że jest tu tłoczno.

W jednej z bocznych uliczek znajdziesz Sagardi Bar, serwujący tradycyjne pinchos.
Pincho to małe kawałki bagietki z różnymi dodatkami: jak ser, warzywa, ryby, mięso, podawane na zimno jak i gorąco. Wybór w gablotce przy barze jest spory a czasem jeszcze przychodzi kelner do stolika z dużą tacą. Rachunek liczony jest na podstawie szpikulców, leżących na talerzu. Jedno pincho to 2.10 euro.
Będąc w Walencji, zdecydowanie musisz tu zajrzeć!

Poznaj futurystyczne budowle Ciudad de las Artes i las Cièncias
W języku polskim miejsce to nazywane jest „miastem sztuki i nauki”. Jest to jeden z obowiązkowych przystanków podczas wizyty w mieście. Ciutad de las Artes y las Cièncias to kolekcja futurystycznych budynków w unikalnym stylu architektonicznym, zaprojektowana przez światowej sławy architektów: Santiago Calatrava i Felixa Candela. I choć sama architektura jest warta obejrzenia, prawdziwe atrakcje czekają w wewnątrz. Możesz odwiedzić kino, muzeum, operę czy największe w Europie oceanarium.
Z barku czasu, nie wchodziłam do środka, ale już same obiekty z zewnątrz wzbudziły we mnie zachwyt.

Odkryj najmodniejszą dzielnicę Walencji
Jednym z piękniejszych miejsc w Walencji jest dzielnica Ruzafa. Spacerując ulicami Ruzafy, natkniesz się na wiele pięknych budynków.
W północnej części dzielnicy znajdziesz Arenę walk byków. Ten typowy hiszpański budynek z 1850 roku obecnie wykorzystywany jest również, jako sala widowiskowo-koncertowa. Tuż obok znajduje się stacja kolejowa północ, zbudowana w ciekawym stylu, udekorowana motywami kwiatowymi i kolorowymi witrażami.

Oddychająca przyjemną atmosferą Ruzafa, pełna jest modnych sklepów, oryginalnych butików, barów i restauracji. Ta część miasta jest szczególnie popularna wśród młodych mieszkańców.
Ruzafa to dobre miejsce na lampkę wina czy kolację na słonecznym tarasie. Podróż odkrywcza przez Ruzafę jest zdecydowanie czymś, co musisz zrobić w Walencji!

Poznaj prawdziwą słodycz
Odwiedź Dulce De Leche, jedną z najpopularniejszych kawiarni w mieście i spróbuj najlepszych słodkich przysmaków w Walencji. Młodzi ludzie z wielkim sercem serwują pyszną kawę i robią fantastyczne wypieki. Mój faworyt to cytrynowy sernik. Dosłownie palce lizać!

Walencja jest zdecydowanie warta odwiedzin. To ciekawe miasto, łączące historyczną tradycję ze współczesnością. Miasto zaskakuje kulinarnymi przysmakami i modnym zrelaksowanym klimatem.
Dzięki temu, że Walencja jest dość kompaktowa, w krótkim czasie, możesz zrobić i zobaczyć sporo.

Co jeszcze polecacie w Walencji? Piszcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.