światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Europa Holandia

Vlieland, przyrodniczy holenderski raj! Jak spędzić czas?

Morze Watowe jest jednym z największych obszarów pływowych na świecie. Płytkie wody morskie, rozciągają się wzdłuż wybrzeża Holandii, Niemiec i Danii, skrywając w sobie bogactwo roślin i zwierząt. Dynamiczny krajobraz z mnóstwem siedlisk tworzonych przez wiatr i pływy jest unikatowy na skalę światową, dzięki czemu, uzyskał status Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Na obszarze Holandii znajduje się pięć wysp, z których Vlieland jest najmniejszą.

Jak tam dotrzeć?
Vlieland znajduje się zaledwie 90 minut promem z Harlingen we Fryzji.
Koszty i rozkład promów znajdziesz na:https://www.rederij-doeksen.nl/

Dlaczego polecam tę wyspę?
Obszar Morza Watowego już od dłuższego czasu jest moim ulubionym kierunkiem, na krótkie wypady.
Vlieland ma tylko jedną wioskę, przez co jest mniej zaludniona, aniżeli sąsiadujące z nią inne wyspy fryzyjskie.
Na wyspie panuje luźna atmosfera. Turystom nie wolno wjeżdżać samochodem, dzięki temu jest tu spokojnie i cicho. Wyspa jest dość zielona a jej przyroda dziewicza i nieujarzmiona.
W czasie odpływu można brodzić w płyciutkiej wodzie, w poszukiwaniu skarbów morza.
Wyspa przyciąga prostotą i pięknem natury.

Jak zwiedzać?
Wyspę najlepiej zwiedzać rowerem. Wyspa szczyci się niezwykle dobrze rozwiniętymi ścieżkami rowerowymi. Przejażdżka rowerowa o długości 22 km pozwala na zwiedzanie całej wyspy w ciągu jednego dnia.
Można też zwiedzać na piechotę. Vlieland ma około 20 km długości i około 3 km szerokości.
Wyspa oferuje wiele szlaków turystycznych, zarówno pieszych jak i rowerowych.

Moje TOP 10
1.Oost Vlieland
To miejsce, do którego przypływa prom i jedyna wioska na wyspie. Przy głównej ulicy Dorpsstraat znajdziesz modne restauracje, butiki z odzieżą, sklepiki z przysmakami wyspy oraz plażowymi akcesoriami. Spacerując po wiosce, warto zwrócić uwagę na typowo holenderską zabudowę czy odwiedzić XVII wieczny kościółek.
W miasteczku znajdziesz wypożyczalnie rowerów.
2.Spacer wzdłuż grobli, obserwacja ptactwa
To miejsce jest prawdziwym rajem dla tysięcy ptaków, które w czasie odpływu mogą dość daleko brodzić w płyciutkiej wodzie, bogatej w plankton i glony.
Znajdź sobie miejsce wzdłuż Postweg lub na wale i obserwuj ptaki, które właśnie „zasiadły” do suto nakrytego stołu. Duża szansa na spotkanie warzęchy białej.
3.Latarnia morska
Przy końcu głównej drogi stoi latarnia, która ma tylko 17 metrów, co w tej kategorii raczej zalicza się do krasnoludków. Dzięki temu, że stoi na najwyższej wydmie (42 m), rozprasza światło z dużej wysokości. Z góry rozciąga się piękny widok na wyspę i otaczające ją morze.
4.Dolina wydm
Na wyspie możesz chodzić niemal wszędzie, zbocz z utartych szlaków a natura na pewno Cię zaskoczy. Przy odrobinie szczęścia spotkasz tu szkockie krowy czy owce, które w naturalny sposób zapobiegają całkowitemu zarośnięciu tego obszaru.
Wydmy są domem dla wielu gatunków mew i ptaków drapieżnych.
Jeśli masz do dyspozycji rower, możesz przejechać ten obszar krętą ścieżką, usypaną z muszelek, wokół której rozciąga się piękny wydmowy krajobraz.
5.Spacery błotne
Lubisz przygodę? Na wyspie ogromną popularnością cieszą się spacery błotne. Podczas odpływu, miłośnicy przyrody mogą dosłownie chodzić pomiędzy wyspami, po dnie Morza Wattowego. Taką wycieczkę należy zaplanować wyłącznie z przewodnikiem.
Dzięki przypływom i odpływom, co sześć godzin krajobraz wyspy ulega zmianie.
6.Oude Kooi
Pomimo tego, że większość wyspy to odkryty teren, nie brakuje tu jednak zalesionych obszarów.
Jednym z nich jest „Oude Kooi”. To teren pokryty przez łąki i cudowny las. Duża szansa na zobaczenie czyżyków i pliszek. Piękne jeziorko to świetne miejsce na odpoczynek i miejsce do refleksji.
Wyspa Vlieland jest stosunkowo najbardziej zalesiona ze wszystkich Wysp Wattowych. Lasy stanowią wspaniałe tło dla długich spacerów, wycieczek rowerowych czy przejażdżek konnych.
7.Odwiedź Kroon’s Polders
Poldery Kroona i otaczające je błotne bagna mają ogromne znaczenie dla ptaków wędrownych. Ten piękny rezerwat przyrody, pozwala spacerowiczom na obserwację ptaków z bliska.  Dzięki temu, iż obszar dostępny jest wyłącznie na piechotę, panuje tu niesamowita cisza, którą zakłócają tylko odgłosy ptaków.
8.Vliehors-„Sahara Północy”
Wzdłuż północnego wybrzeża, w zachodniej części wyspy, znajdziesz największą piaszczystą plażę Vlieland. To złoty pas o długości 12 km, niekończąca się piaszczysta równina. Można tu spotkać rzadkie gatunki ptaków takie jak siewki i rybitwy. Na plaży znajduje się jedyny na wyspie plażowy bar „t’ Badhuis”. Teren dostępny jest na piechotę lub zorganizowaną wycieczką Vliehors Express.
UWAGA: wstęp na Vliehors tylko i wyłącznie w weekendy, normalnie teren ten jest poligonem wojskowym!
9.Szerokie plaże
Tych na wyspie nie brakuje. Oprócz Vliehors, warto też wybrać się w kierunku północno-wschodnim. To miejsce jest jednym z niewielu, gdzie przy odrobinie szczęścia, w morskiej wodzie możesz dostrzec pluskające się foczki.
Piękne szerokie plaże zapraszają nie tylko do wędrówek, ale i odpoczynku. Zamknij oczy i doświadcz otaczającej Cię pustki.
10. Spójrz na gwiaździste niebo
Noce na wyspie są stosunkowo ciemne, spójrz w górę i pozdrów gwiazdy!

Krajobraz wyspy jest światem o dwóch twarzach, rządzonym na przemian przez przypływy i odpływy, piasek i wodę.  Większość przyrody na wyspie jest łatwo dostępna, co jest jednym z jej wielu uroków.
Vlieland (do tej pory odwiedziłam trzy wyspy) jest najbardziej autentyczną z pięciu holenderskich wysp.
Miejmy nadzieję, że tutejszy ekosystem zachowa się jak najdłużej, z korzyścią nie tylko dla nas, ale i przyszłych pokoleń.

6 KOMENTARZY

  • O tak Gabi, to miejsce urzeka ciszą i spokojem.
   Morze Wattowe to niesamowite miejsce a jego wysepki to prawdziwe perełki.
   Dzięki, że wpadłaś. Pozdrawiam.

 1. Cisza, spokój, brak ludzi, za to ptaków pod dostatkiem, bardzo fotogeniczna latarnia morska, wspaniała plaża i szkoda, że to tak daleko ode mnie 🙂 Z chęcią bym wybyła w tak ustronne i piękne miejsce. Zachęciłaś!
  Serdecznie pozdrawiam 🙂

  • Harmony, cieszę się , że ten sielski klimat i Tobie się udzielił.
   Mnie wyspa zachwyciła i już od pierwszego wejrzenia w sobie rozkochała.
   Pozdrawiam serdecznie!

 2. Pracowałem w hotelu Seydun Hotel jakies 10 lat temu, super wspomnienia, piekna malownicza wyspa…za jakis czas jade odwiedzic i przypomniec sobie te wspaniałe chwile :))

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *