światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Azja Wietnam

Trekking w Sa Pa. Co musisz wiedzieć? Wskazówki praktyczne.

Szykujesz się w podróż po Wietnamie? Warto zaplanować trekking w Sa Pa. Moim zdaniem to jedno z lepszych miejsc do trekkingu. Trasy są tu o różnym stopniu trudności a krajobrazy wyjątkowej urody.
Sa Pa leży na północy Wietnamu, przy granicy z Chinami. W okolicy zobaczysz górskie krajobrazy, imponujące tarasy ryżowe, najwyższą górę Wietnamu-Fansipan, spotkasz barwne górskie plemiona i pooddychasz czystym górskim powietrzem.
W tym artykule przedstawiam  wskazówki i porady dotyczące trekkingu po tej wyjątkowej okolicy.

Jak dotrzeć do Sa Pa?
Najlepszą metodą jest nocny pociąg z Hanoi.
Sypialny pociąg zawiezie Cię do Lao Cai, 40 km od granicy z Chinami. Podróż trwa około 8 godzin. Cena biletu uzależniona jest od Twojego wyboru pomiędzy twardym lub miękkim podkładem. Z Lao Cai do Sa Pa jest jeszcze około godzina drogi po krętej, górskiej trasie. Najlepiej pokonać ją minibusem. Na głównej stacji w Hanoi można kupić bilet combi, na pociąg i minibus.

Jak zorganizować trekking?
Jest kilka możliwości.
1. Już w Hanoi możesz w lokalnym biurze podróży wykupić kilkudniową wycieczkę do Sa Pa (all inclusive).
2. W samym Sa Pa nie jest trudno zorganizować trekking. Przewodników ulicznych jest prawie tyle samo, co turystów. Są to kobiety z plemienia Hmong, często bez licencji, co nie znaczy, że nie potrafią zorganizować wędrówki.
3. Jeśli wolisz metodę bardziej poufną, zorganizuj sobie trekking w miejscu Twojego pobytu w Sa Pa lub skorzystaj z oferty tutejszych biur.
4. Jeśli nie chcesz korzystać z pomocy przewodnika, możesz wyruszyć w tutejsze okolice samodzielnie.
Trekking jednodniowy z przewodnikiem to koszt około 20-25 euro. Chcesz zaplanować kilkudniowy trekking z noclegiem po drodze, musisz liczyć się z wydatkiem około 100 euro.
Jeśli Twoim zamiarem jest kontakt z miejscowymi, radzę wynająć przewodnika, który dobrze zna ten teren i może być przydatny w nawiązywaniu pierwszych kontaktów. Co więcej, miejscowi znają fajne miejsca, które w przeciwnym razie możesz przegapić.

Czego doświadczysz?
Wybierając się na trekking po okolicy, dowiesz się wiele o tutejszych mieszkańcach a po drodze będziesz móc podziwiać piękno krajobrazu. Czas stanął tutaj w miejscu. Mieszkańcy po dziś dzień żyją według dawnych tradycji i zwyczajów. Teren ten zamieszkują różne plemiona górskie. Każde z nich posiada swą odrębną kulturę. Niektóre z nich dodatkowo dzielą się na podgrupy, różniące się między sobą strojami i językiem.
Małe wioski z bambusowymi chatkami, górskie panoramy i pola ryżowe zachwycają. Mieszkańcy z chęcią zaproszą Cię do swoich domów. W przydrożnych „barach” możesz zatrzymać się na posiłek.

Kiedy jechać?
Jedynym problemem w Sa Pa jest pogoda. Nie można jej przewidzieć. W ciągu jednego dnia możesz doświadczyć aż czterech pór roku. Tu po prostu trzeba mieć szczęście!
Według przewodników najlepszym okresem na trekking jest pora od marca do maja i od września do listopada, temperatury są wtedy przyjemne. Od grudnia do lutego, Sa Pa i okolice mogą być pokryte śniegiem.
Mieszkańcy powiedzieli nam, że góry i tarasy są najbardziej spektakularne w sierpniu i we wrześniu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *