światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Azja Nepal

Trekking w Nepalu, co musisz wiedzieć?

Trekking w Nepalu to jedna z tych rzeczy, która powinna znaleźć się w planach nepalskiej podróży.
Nepal, choć jest małym krajem, jest wielkim, jeśli chodzi o wysokie szczyty Himalajów. Leży tu nie tylko najwyższa góra świata Mt. Everest, ale aż 8 z 14 ośmiotysięczników.

Jaki trekking wybrać?
Często zadawane pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
W Nepalu można zorganizować wiele pięknych, wielodniowych wypraw trekkingowych.
Trasy Ghorepani i Jomsom to światowej sławy trasy, ale najbardziej popularnymi trasami w Nepalu są Circuit Annapurna i Everest Trek. Ponadto w kraju jest wiele tras turystycznych, które nie prowadzą do oszałamiających wysokości, ale widokowo nie ustępują, tym najpiękniejszym.

Dla kogo trekking?
W rzeczywistości każdy, o dobrej kondycji może przejść większość trekkingów bez problemu. Ale im więcej masz górskiego doświadczenia, im bardziej jesteś przygotowanym, tym łatwiej.
Słabo wytrenowanym ludziom, którzy nie uprawiają aktywności fizycznej w życiu codziennym, może być ciężko na trasie.
Czas przejścia około 4-6 godzin dziennie, pod górkę i z górki. W Nepalu nie ma płasko.
Mniej doświadczonym polecam korzystać z wędrówek w dolnych partiach.
Jednej rzeczy, której nie da się przewidzieć jest choroba wysokościowa. Może zdarzyć się każdemu, wytrenowanemu lub nie-. Bardziej wytrenowani ludzie padają czasami ofiarą choroby wysokościowej, ponieważ idą zbyt szybko, nie potrafiąc dostosować tempa.

Kiedy na trekking?
Sezon trekkingowy dzieli się na dwie grupy.
Marzec-Kwiecień to pora wiosenna. Temperatura powietrza jest dość przyjemna a na szlakach spotkasz kwitnące rododendrony. Jednak w powietrzu unosi się dużo kurzu, przez co widoki mogą być ciut przymglone.
Czerwiec-wrzesień to pora deszczowa, nie zaleca się trekkingów.
Październik-listopad to kolejny dobry sezon na trekking. Niebo jest czyste, widoki klarowne. W niższych partiach możliwość trekkingowa aż do połowy grudnia.

Jak zorganizować trekking?
Na trekkingi można wybrać się samodzielnie lub zorganizowanie.
W Kathmandu i Pokhara jest wiele możliwości w lokalnych agencjach. W niektórych ofertach w cenę wliczony jest nawet ekwipunek tj. kurtki, śpiwory.
Jeśli organizujesz trekking sam, pamiętaj o upoważnieniach na wejściach do parków, które możesz załatwić w Tourist Office w Kathmandu.
Permity na szczyty powyżej 6000 m, które wydawane są przez Nepal Mountaineering Assocciation, można załatwić tylko przez agencje turystyczne za dodatkową opłatą.

Przewodnicy i tragarze
Prawie wszystkie hostele i hotele oferują możliwość pozostawienia torby z niepotrzebnym bagażem. Spróbuj swój bagaż trekkingowy zminimalizować. Jeśli po dniu wędrówki, okaże się, że nie chcesz nieść swojego bagażu dalej, porozmawiaj z gospodarzem, u którego mieszkasz. Nim się zorientujesz, załatwi Ci on tragarza. Twój bagaż nie może przekraczać 15 kg.
Ogólnie trasy są dobrze oznakowane. Polecam jednak zakup mapy, terenu, w którym wybierasz się na hike. Możliwe w Kathmandu lub Pokhara.
Dużą zaletą jest zatrudnienie przewodnika.

Nocleg podczas trekkingu
Na trasie śpisz u miejscowych. Pokoje są wyposażone podstawowo. Nie oczekuj zbyt wiele luksusu. Prawie wszędzie na trasie jest możliwość zjedzenia ciepłego posiłku.

Jak dojechać?
Duże odległości możesz pokonać autobusem lub samolotem.
Wybierz nieco droższy autobus Greenline, bardziej wygodny aniżeli lokalny bus. Dla zagranicznych turystów jest on tani.
Loty krajowe często są opóźnione lub anulowane, ze względu na zmieniającą się pogodę. Zwróć uwagę na maksimum bagażu, czasami możesz zabrać tylko 15 kg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *