światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Europa Toskania Włochy

Toskania i jej atrakcyjne miasteczka

Toskania to jeden z najpiękniejszych regionów kraju, który fantastycznie dostosował się do wymagań współczesności, nie tracąc piękna i bogactwa przeszłości.
Pośród mieszanki zielonych wzgórz i paczworkowych pól uprawnych, znajdziesz starożytne miasteczka i wioski, gdzie czas zdaje się stać w miejscu.

Moje Top 5:
Siena
Według wielu, Siena to najpiękniejsze miasteczko w Toskanii. Uważam, że zdecydowanie mają rację, choćby z uwagi na to, że Sienę wciąż można podziwiać w średniowiecznej chwale.
Siena ma wiele pięknych i ciekawych miejsc. Dwie największe atrakcje miasta to Katedra Duomo i rynek miasta Piazza del Campo. Pochodzący z XIII wieku starożytny rynek, znany jest na całym świecie nie tylko z corocznych wyścigów konnych, ale również ze swej niespotykanej architektury i specyficznej formy. Nie bez powodu wpisany jest na listę dziedzictwa UNESCO.


Symbolem Sieny, który widać już z daleka, jest smukła Torre del Mangia przy centralnym rynku. Na wieżę o wysokości 102 metrów, warto się wspiąć ze względu na przepiękne widoki. Z góry można zobaczyć nie tylko plac w kształcie muszli, ale całą architekturę Sieny i pobliskie toskańskie wzgórza.


Katedra Sieny to jedna z piękniejszych, jakie kiedykolwiek widziałam. To wspaniały spektakl biało czarnego marmuru z licznymi dekoracjami zarówno na zewnątrz jak i w środku, gdzie najpiękniejsza jest podłoga, składająca się z przeróżnych mozaik. Tego miejsca nie możesz przegapić podczas swego pobytu!


Na Piazza Salimbeni można znaleźć Pałac o tej samej nazwie. To okazały budynek, który został zbudowany w średniowieczu, jako siedziba słynnego banku, jednego z najstarszych.
Na skraju centrum znajduje się San Domenico, gotycki kościół klasztorny.
Warto też zaplątać się w labiryncie wąskich uliczek. Nawet przy wysokich temperaturach, miasteczko ma wiele zacienionych miejsc.

San Gimignano
San Gimignano często nazywane Manhattanem Toskanii, zawdzięcza ten przydomek dużej liczbie wież, które zdobiły miasto. Swego czasu było ich nawet 72. Rodziny konkurowały ze sobą, im wyższa wieża, tym bardziej bogatsza rodzina.
I choć na dzień dzisiejszy liczba ich jest znacznie mniejsza, są one nadal najważniejszą cechą toskańskiego miasteczka na wzgórzu.


Jeśli chodzi o mnie, miasteczko zauroczyło mnie bardzo i chyba nie jestem jedyną, która zakochała się w tym miejscu, to miasto jest lubiane przez wielu ludzi.
Obecnie to jedno z najbardziej turystycznych miasteczek Toskanii, ale kiedy odwiedzisz je wcześnie rano, poznasz jego uroki w samotności.

Pienza
Pienza to małe miasteczko na południu Toskanii. Położone pośród pagórków i cudownie pięknych krajobrazów, niedaleko dwóch innych miast, wartych odwiedzenia: Montalcino i Montepulciano.
Idealne połączenie architektury, gastronomii i tradycji, tak można zareklamować Pienzę.
Centralny plac w Pienzie Piazza Pio II to miejsce, przy którym znajdziemy wiele innych ciekawych budynków: katedra, pałac Piccolomini i ratusz.


Na ulicach miasta znajdziesz mnóstwo uroczych sklepów sprzedających wszelkiego rodzaju pamiątki i lokalne produkty. Spróbuj sera Pecorino, absolutna konieczność! To smaczny ser owczy, znany na całym świecie, którego smak zmienia się w zależności od wieku sera.
Zaplanuj wizytę rankiem, kiedy na ulicach Pienzy panuje jeszcze spokój.

San Quirico d’Orcia
To niewielka miejscowość położona w centrum regionu Val d’Orcia, w niewielkiej odległości od Pienzy i Montalcino. San Qurico to jedna z najważniejszych dróg pielgrzymkowych w średniowieczu tzw.Via Francigena. Miasto w dużej mierze zachowało swój średniowieczny charakter, który można dostrzec w postaci wąskich uliczek, pozostałości murów obronnych, pozostałości fortu, romańskich kościołów: Collegiata di San Quirico e Giulitta i Chiesa di Santa Maria Assunta.
San Qurico wpisane jest na listę dziedzictwa UNESCO i choć jest malutkie, zachwyca architekturą i widokami.

Pitigliano, Sorano, Sovana
Na południu Toskanii, w regionie Maremma, znajdziesz czarujące wioski z kamienia i tufu, idealnie wkomponowane w krajobraz.
Już pierwsze spojrzenie na Pitigliano, zwala z nóg. Wysoko na wzgórzu rozpościera się niezapomniany widok domów, przyklejonych do kamiennych ścian i wieżę kościelną sięgającą niemal nieba.
Spacer wąskimi uliczkami utwierdza, że mieścina nie zmieniła się od stuleci. Znajdziesz tu wiele starożytnych budowli i relikwii z okresu Etrusków i Rzymian.


Zapierające dech w piersiach krajobrazy tworzą niepowtarzalną atmosferę, z labiryntem ulic, łuków i stromych uliczek.
Sorano to kolejna perełka regionu Maremma. Jest jednym z najstarszych miasteczek tufowych. Również położone na wysokiej skale, zachwyca wąskimi uliczki, przy których stoją prostokątne, średniowieczne „wieżowce”.


Sovana to obecnie malutka wioska, niegdyś to jedno z głównych miast. Jest tutaj tylko kilka domów i jedna droga, ale niewątpliwie warta jest odwiedzenia.

Ta okolica skradła moje serce. Widok wiosek wzniesionych wysoko na wzgórzu jest po prostu fenomenalny!

Znasz inne ciekawe miasteczka Toskanii?

2 KOMENTARZE

 1. Przepiękna prezentacja, wspaniałe zdjęcia. Rzadko spotyka sie na blogach tak profesjonalnie wykonane zdjęcia jak u Ciebie. Swietne opisy, jeżeli pojadę tam kiedyś będzie w tym sporo Twojej zasługi.
  pozdrawiam
  Gabi

 2. Witaj Gabi,
  Cieszę się, że moje artykuły być może będą inspiracją do Twojego wyjazdu, do Toskanii.
  To piękny region i na pewno nie będziesz rozczarowana. Mój wyjazd był na przełomie czerwca/lipca i choć to już pełnia sezonu, wiele miejsc mieliśmy tylko dla siebie. Wystarczy wczesnie wstać.
  Pozdrawiam,
  Koniczyna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *