światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Ameryka Południowa Brazylia

Top 5 przyrodniczych atrakcji w Brazylii

Większość turystów planujących podróż do Brazylii myśli o Rio de Janeiro, Amazonii i piaszczystych plażach i nie ma w tym nic dziwnego, bo są to najbardziej znane wizytówki kraju.
Kraj, wielkością porównywalny do Europy ma jednak znacznie więcej do zaoferowania. Różnorodność flory i fauny jest imponująca i nie ma sobie równych na świecie. Brazylia to wymarzone miejsce dla miłośników przyrody.
W tym artykule wspomnę, które rezerwaty przyrody oprócz Amazonii można zaliczyć do naturalnych klejnotów tego kraju.
1.Pantanal
Pantanal to jeden z najważniejszych obszarów przyrodniczych kraju, rozciągający się w większości w zachodniej część Brazylii, ale i w małej części na Boliwię oraz Paragwaj. To największy teren podmokły na świecie, idealne miejsce do obserwacji zwierząt.
Na mokradłach Pantanal spotkasz wiele gatunków zwierząt, tropikalnych ptaków i unikatowe gatunki roślin. Spotkanie z kapibarą czy kajmanem jest na porządku dziennym, ale to również świat jaguara i ogromnego mrówkojada. To największe skupisko zwierząt w Ameryce Południowej.
Pantanal dzieli się na dwie części: północną (okolice Cuiaba) i południową (okolice Campo Grande). Obszar ten można odwiedzić stosunkowo łatwo. Oferowane są różne pakiety z pobytem w ekologicznych domkach. Przed wyjazdem warto się zastanowić, którą część chcemy odwiedzić.
2.Bonito
Bonito w języku portugalskim oznacza „piękny” i właśnie taki jest ten region. To jeden z najbardziej unikatowych ekoregionów na świecie, gdzie zbiegają się różnorodne źródła wody i dzika przyroda.
Wodospady, jaskinie, naturalne baseny i krystalicznie czyste rzeki to atrakcje tego rejonu.
Według ekspertów to najlepsze miejsce na świecie do nurkowania w słodkiej wodzie. I choć w krystalicznie czystej wodzie nie znajdziesz aż tak wielu gatunków ryb, ich ilość jest przytłaczająca. Tu możesz nawet zanurkować pośród piranii.
Bonito bardzo łatwo jest połączyć z pobytem w południowym Pantanal. Te dwie atrakcje oddalone są od siebie zaledwie w odległości 2-3 godzin jazdy.
3.Lencois Maranhenses
Piasku w Brazylii nie brakuje, linia brzegowa skrywa najpiękniejsze plaże.
Jednak pustynny obszar parku Lencois Maranhenses jest chyba najbardziej spektakularnym krajobrazem tego kraju. Obszar ogromnych białych wydm poprzecinany jest błękitnymi lagunami, które powstają tu w porze deszczowej.
Fenomenalny krajobraz rozciąga się 40 km w głąb lądu i jest nieporównywalny z żadnym innym regionem wydmowym na świecie.
Park Narodowy Lençóis Maranhenses znajduje się 270 kilometrów na wschód od miasta São Luís i jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych obszarów przyrodniczych w Brazylii.
Planujesz podróż w to miejsce, zerknij tutaj
4.Chapada Diamantina
Zróżnicowany krajobrazowo park niegdyś był ważnym miejscem wydobywania diamentów.
Obecnie to piękne widoki na gęste tropikalne lasy, formacje skalne, góry i ogromne wodospady przyciągają turystów. Park skrywa w sobie zróżnicowaną florę i faunę.
To miejsce idealne dla miłośników górskich wędrówek, eksploatacji jaskiń i kąpieli w błękitnych wodach.
Jak zaplanować pobyt w Chapada Diamantina, przeczytasz tutaj
5.Wodospady Iguazu
Wodospady Iguazu przez wielu uważane są za najpiękniejsze na świecie i trudno się z tym nie zgodzić. Ponad 270 pojedynczych wodospadów tworzy spektakularną całość. Położone w tropikalnym lesie deszczowym, nie mają sobie równych.
Po stronie argentyńskiej, spacerując wyznaczonymi szlakami, możesz z różnego poziomu przyjrzeć się im z bliska, ale to brazylijska strona ukazuje pełen obraz ogromnej masy wody.
Jak to mówią Brazylijczycy: …”Argentyńczycy mają wodospady, ale w Brazylii masz najpiękniejszy widok ”…
Wskazówki jak zwiedzać wodospady Iguazu znajdziesz tutaj

Jeśli planujesz podróż do Brazylii, polecam Tobie wyżej wymienione miejsca.
Brazylia jest bardzo zróżnicowana, od tropikalnych plaży po dziewicze lasy deszczowe, od historycznych miasteczek po ekscytujące metropolie. Cudowna przyroda, przyjaźni mieszkańcy i smaczna kuchnia powodują, że szybko zakochujesz się w tym kraju. Ja przepadłam totalnie i wiem, że jeszcze tam wrócę.

2 KOMENTARZE

    • Na powrót mam już nawet trasę. Odwiedziłabym wtedy Rio, Amazonię, północny Pantanal i wysepki Fernando de Noronha…jak ja lubię marzyć.
      Pozdrawiam serdecznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *