światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Ameryka Północna Hawaje USA

Maui-Co trzeba wiedzieć wybierając się The Road to Hana?

Czy kiedykolwiek słyszałeś o „Road to Hana”?
Malownicza droga leży w północnej części wyspy Maui i zaliczana jest do ścisłego grona najpiękniejszych tras samochodowych w USA.
Hana Highway zaczyna się w Pa’ia na północy i prowadzi do Hana, malutkiego miasteczka na wschodzie wyspy. Droga ma zaledwie 82 km długości, ale ze względu na około 600 ostrych zakrętów i ponad 50 mostów jednokierunkowych jej przejazd zajmuje dużo czasu.
I choć sam przejazd pozwala cieszyć się pięknymi widokami, trasa naszpikowana jest wieloma atrakcjami, które warto zobaczyć. Od wodospadów po piękne widoki i od pustych plaż po dżunglę. Przejazd wąską, krętą drogą przy średniej prędkości 40 km/h nie pozwoli zobaczyć Ci w ciągu jednego dnia wszystkiego, dlatego ważne jest, by do tej podróży dobrze się przygotować.


Na co zwrócić uwagę przed podróżą?
1.Pamietaj, by na trasę wyruszyć z pełnym bakiem. Po drodze nie ma możliwości tankowania.
2. Jeszcze przed wyjazdem sprawdź warunki pogodowe i blokady dróg.
3. Nie zapomnij stroju do kąpieli. Na trasie jest wiele fajnych plaż i możliwości do ochłody.
4. Zapytaj przy wynajmie auta czy możesz z Hana wracać południowym wybrzeżem wyspy (robisz wtedy kółko). Ta część jest ponoć jeszcze piękniejsza, bardziej zielona i dziewicza. Większość firm wynajmujących auta jednak zabrania tego, ponieważ droga nie wszędzie jest utwardzona.
5. Nie planuj zbyt wiele. Powrót w ciemności krętą wąską drogą, nie należy do przyjemności.

Znaczniki mil na trasie wskazują atrakcyjne miejsca. Jedź jednak powoli, ponieważ niektóre miejsca są bardzo subtelnie oznaczone.
Gdzie się zatrzymać i co zobaczyć, zależy od nas samych. Poniżej miejsca, które polecam:
1.Ho’okipa Beach Park
Tu znajdziesz słynną plażę z wysoką falą, bez wątpienia jedno z najbardziej znanych miejsc do uprawiania windsurfingu na świecie. Przy odrobinie szczęścia, w bardziej zacisznych miejscach na plaży, zobaczysz żółwie zielone. Nad plażą góruje klif, z którego roztacza się widok na zatokę. W lokalnym kiosku możesz kupić owoce i świeży sok kokosowy.


2.Poszukaj eukaliptusów tęczowych
Pierwszym przystankiem na trasie są wodospady „Twin Falls”, do których można dotrzeć pokonując ponad 3 km szlak. Z powodu ograniczonego czasu, nie decydujemy się na przystanek.
W pobliżu znacznika milowego „7” warto zatrzymać się, by z bliska przyjrzeć się ogromnym drzewom eukaliptusom. Te tutaj są naprawdę wyjątkowe. Kora drzew ma różne kolory, od zielonego do czerwono-pomarańczowego.
Jeśli nie wiesz o ich istnieniu, trudno je zauważyć. Brak tu tabliczki wskazującej.


3.Honomanu Bay
Od tego przystanku przejazd tę trasą robi się naprawdę spektakularny i nie tylko ze względu na ostre zakręty. Widoki na połacie tutejszej dziewiczej natury są powalające. Tematem przewodnim jest zieleń. Wszędzie gdzie tylko spojrzysz, widzisz piękne drzewa, liany, bananowce, hibiskus i inne tropikalne rośliny. Uczta dla oczu!
Nie zapomnij zatrzymać się przy Kalaloa Point, skąd masz wspaniały widok na czarną plażę w zatoce Honomanu.


4.Półwysep Ke’anae
Dolina Ke’anae to jedna z głównych atrakcji The Road to Hana. Znajdziesz ją gdzieś w połowie drogi. Przy znaczniku drogowym „16” skręcasz w lewo. Tutaj ostre czarne skały z dużą ilością zieleni tworzą fantazyjnie wyglądające wybrzeże, uzupełnione starym kościółkiem. Warto też zajrzeć do Aunty Sandy’s, gdzie można kupić pyszny chlebek bananowy.
Zaraz po znaczniku „17” zatrzymaj się przy punkcie widokowym, skąd rozciąga się widok na półwysep Ke’ Anae.


5.Wai’anapanapa State Park
To kolejne miejsce warte uwagi. Dzikie wybrzeże skrywa czarną plażę Pa’iloa Beach, otoczoną zieloną dżunglą i jaskiniami z lawy. Morze jest tu dość wzburzone i choć nie pozwala na kąpiel, można tutaj poleżeć na czarnym piasku lub wybrać się na nadmorski spacer 4, 5 km szlakiem Pi’ ilani.


6.Hana i okolice
Ostatnim przystankiem na trasie jest Hana. Dawniej to tętniący życiem port dla plantacji trzciny cukrowej, dziś miasteczko emanuje spokojem i historią. Jednak to nie miasteczko jest naszym celem a tutejsza okolica, która skrywa wiele tajemnic.
Zaparkuj samochód przy Visitor Centre w Kipahulu, skąd rozpoczynają się dwa szlaki turystyczne.
Kuloa Point Trail to 800-metrowy szlak turystyczny, który biegnie wzdłuż Oheo Gulch do „Siedmiu świętych basenów”.
Szlak Pipiwai jest znacznie dłuższy i bardziej wymagający. Trasa w obie strony ma ok. 6,5 km i prowadzi przez las bambusowy „Bamboo Forest”.


7.Czerwona plaża Kaihalulu
Ta plaża wzbudzała moje zainteresowanie od momentu, kiedy po raz pierwszy się o niej dowiedziałam. Plaża nie jest łatwa do znalezienia. Zaparkuj auto przy Community Centre Hana, przejdź przez ich teren, kierując się w stronę wybrzeża. Szlak rozpoczyna się po lewej stronie. Prowadzi ścieżką, która czasem może być obłocona, dlatego w czasie wędrówki zaleca się obuwie wędrowne. Po 15-20 minutach dojdziesz do punktu, skąd rozciąga się widok na jasnoczerwoną plażę, otoczoną czerwonymi skałami. Kontrast między błękitną wodą a głębokim czerwonym piaskiem jest niezaprzeczalną ucztą dla oczu.

Oprócz wyżej wymienionych miejsc, między bujną roślinnością znajdziesz również szereg wodospadów opadających w aksamitnie zielony krajobraz.
Nadmorska widokowa droga to jedna z atrakcji, której nie możesz pominąć w czasie pobytu na wyspie Maui. Jeśli nią przejedziesz, nie wrócisz zawiedziony!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *