światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Azory Europa Portugalia

Szlaki na São Miguel, które warto przejść!

Wyspa São Miguel to idealne miejsce dla miłośników pieszych wędrówek. Imponujący krajobraz kraterowych jezior oraz zielona przyroda, tworzą piękne tło dla pieszych spacerów.
Znajdziesz tu szlaki wędrowne o różnej długości, zaczynając od tych łatwiejszych i krótkich po trudniejsze. Ich trudność wynika przede wszystkim z przewyższenia terenu.

Najpiękniejsze trasy trekkingowe to te, wokół Lagoa do Fogo i jezior Sete Citades, ale są jeszcze inne warte uwagi.
Trudno Ci wybrać spośród wielu szlaków? Przeczytaj poniższy artykuł, w którym opisuję trasy z różnych części wyspy.

Lagoa do Fogo

Jeśli masz do dyspozycji tylko jeden dzień na pieszą wędrówkę, polecam okolice Lagoa do Fogo, ale przed tym sprawdź pogodę. Ze względu na częste opady deszczu i gęstą pokrywę chmur nad wyspami, jezioro nie zawsze jest widoczne.
Błękitne jezioro otoczone jest imponującym zielonym krajobrazem rezerwatu przyrody.
Znajdziesz tu piesze szlaki o różnej długości.

Z punktu widokowego Miraduro da Lagoa do Fogo, który znajduje się na krawędzi krateru, zejdziesz stromym szlakiem do brzegu jeziora w 15-20 minut. Powrót tą samą drogą.
Z punktu widokowego Miraduro do Barossa, wąska ścieżka prowadzi do brzegu jeziora. Stąd możesz podążać wzdłuż brzegu tak długo, jak zechcesz. Oficjalnie długość szlaku to 4 km. Powrót tą samą drogą.
Dłuższą trasą jest szlak Praia (13 km). To 4 godzinna pętla, która prowadzi na drugą stronę jeziora.
Obojętnie który szlak wybierzesz, na trasie znajdziesz panoramiczne widoki na gęste sosnowe lasy i zielone wzgórza, które pięknie kontrastują z błękitnym a czasem szmaragdowym kolorem wody.

♦Od 2023 roku, w sezonie (15 czerwca do 30 września) obowiązuje zakaz wjazdu własnym autem do rezerwatu pomiędzy Caldeira Velha (Riberia Grnade) en Casa da Agua (Lagoa). Codziennie pomiędzy 9.00 a 19.00 kursuje płatny autobus (5 euro od osoby) dowożący turystów do rezerwatu. Autobus zatrzymuje się w kilku punktach, więc masz sporo czasu na zwiedzanie Lagoa do Fogo we własnym tempie.

Rota da Água-Janela do Inferno

Łatwy szlak (7,5 km) rozpoczyna się w wiosce Remedios, przy Casa da Água (trail point). Początek trasy prowadzi przez pastwiska i pola uprawne. W dalszej części przez gęstą dżunglę. Przyjemna trasa jest szczególnie wyjątkowa ze względu na tunele dla pieszych (dawne akwedukty) w mocno zalesionym terenie.

W połowie drogi dojdziesz do Janela do Inferno, gdzie z dużej szczeliny pionowej ściany, wypływa źródło wody, wpadające do naturalnego oczka wodnego, tworząc uroczą lagunę. Uważaj na salamandry, które tu zamieszkują.

W drugiej części trasy pokonujesz schody i mijasz złożony system akwaduktów, który wciąż dostarcza wodę na wyspę.
Trasa jest przyjemna i ciekawa. Przejście pętli zajmie Ci 2,5 h.
♦Podczas pokonywania tunelów, przyda się latarka.

Lago de Furnas

Trasa wokół jeziora Furnas ukazuje geotermalną aktywność wyspy i jej bujny krajobraz. Podczas spaceru (trasa jest płaska i łatwa do przejścia) zobaczysz źródła parowe, gotujące się baseny i dziury w ziemi, w których miejscowi przygotowują posiłki.

Szlak łączy zabytki kultury i cuda natury.
Po drodze mijamy gotycką kaplicę Nossa Senhora das Vitorias, Casa dos Barcos, ogród Mata Jardim, Centrum Interpretacji Środowiska, kilka drewnianych rzeźb oraz największą sklasyfikowaną sosnę Norfolk w Europie.

Trasa ma 7 km a jej przejście zajmie Ci około 2h.

Sete Cidades

Kraterowe jeziora Sete Cidades to naturalne perełki, które są wizytówką archipelagu Azorów. Z jednej strony jezioro jest zielone, zaś z drugiej niebieskie. Kolor wody wynika z różnicy w głębokości i składników odżywczych w wodzie.
Cała okolica jest soczyście zielona. Znajduje się tu wiele punktów widokowych. W rezerwacie wyznaczonych jest kilka tras na piesze wędrówki.

Najbardziej znany jest szlak rozpoczynający się przy punkcie widokowym Visto do Rei (opuszczony hotel) i kończący się w miasteczku Sete Cidades. Przechodząc ten szlak w dół, mijasz kilka imponujących punktów widokowych, takich jak Lagoa do Canario i Miradouro da Boca do Inferno, z którego roztacza się najpiękniejszy widok na jeziora kraterowe.

Po drodze nie brakuje też innych punktów widokowych z panoramicznym widokiem na chroniony obszar Sete Cidades. Okoliczne góry, jeziora i bujna roślinność zapewniają piękny obraz przyrody Azorów.
Ten szlak to łatwa trasa o długości 7,7 km.
♦Trasa nie jest pętlą. Oznacza to, że punkt końcowy nie jest tym samym, co punkt początkowy. Więc miej to na uwadze.

Jeśli masz mało czasu możesz przejechać autem wokół laguny lub przejść krótki szlak z parkingu Lagoa do Canario do Miraduro Boca do Inferno. Krótka ścieżka przez bujną zieleń prowadzi na wzniesienie, z którego roztaczają się wspaniałe panoramiczne widoki na teren wulkaniczny i piękne jeziora.
Łatwa trasa w tę i z powrotem ma około 2,5 km a jej przejście zajmuje około 45 minut.

Serra Devassa

Po drugiej stronie parkingu Lagoa do Canario zaczyna się inny szlak, który umożliwia spacer pomiędzy szczytami stożków wulkanicznych, małych jezior oraz sporą ilością wulkanicznych skał. Dodatkowo, dzięki punktom widokowym znajdującym się na trasie, mamy widok na większą część wyspy. Ze wzgórza widać również ruiny akwaduktu Muro das Nove Janelas. Krajobraz wygasłych kraterów jest tak zielony, że czujesz, jakbyś wchodził do sekretnego świata.

Choć tu i ówdzie trzeba się trochę wspinać, jest to łatwy szlak do przejścia. Najwyższy punkt na trasie znajduje się na wysokości 873 m, następnie szlak schodzi w dół aż do brzegu jeziora, położonego pomiędzy stożkami wulkanicznymi.

Po drodze mijajmy wulkaniczną grotę i domek na wodzie.
Ta trasa chyba najlepiej ukazuje historię geologiczną wyspy i polecam ją z całego serca.
Długość szlaku to niespełna 5 km, które przejdziesz w czasie 2 godzin.
♦Część szlaku biegnie na sporej wysokości, u góry może być chłodno.

Bujną roślinność Azorów można porównać z tropikalną roślinnością Hawajów i odrobiną pięknej przyrody Nowej Zelandii. Zwiedzając wyspy warto założyć buty wędrowne. Spacerując po wulkanicznym krajobrazie, oprócz panoramicznych widoków, zobaczysz egzotyczne kwiaty i rośliny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *