światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Europa Szkocja Wielka Brytania

Szkocja na weekend

Na kilkudniowy pobyt w Szkocji wybieramy szkockie Highlands, zachwycające bogactwem krajobrazów i miejscami przepełnionymi historią.
Patrząc na panoramiczne widoki rozległych jezior, gór, wodospadów, zamków, dolin i wąwozów od razu wiadomo, dlaczego Szkocja ma aż tylu wielbicieli. Mieszkańcy są mocno przywiązani do dawnej kultury i idealnie pasują do tutejszego krajobrazu, podobnie jak rozleniwione krowy i owce.
Uroczych zakątków jest wiele, ale ograniczony czas pozwala zobaczyć nam tylko kilka.

Loch Lomond
Loch Lomond jest największym jeziorem Szkocji i jedną z najbardziej popularnych atrakcji. Jezioro ma 37 km długości i 8 km szerokości i jest częścią Parku Narodowego Trossach, leżącego na pograniczu Highlands i Lowlands. Pagórkowaty teren pełen jest błyszczących jezior, gęstych lasów i gościnnych wiosek. To idealne miejsce na aktywny wypoczynek.
Warto zajrzeć do Luss, małej wioski z malowniczymi kamiennymi domkami. Znajduje się tu wiele bed and breakfast, które są świetną bazą wypadową do zwiedzania tych terenów.
Loch Lomond to miejsce dla miłośników sportów wodnych. Spływy kajakiem, windsurfing, narty wodne i rejsy statkiem to najbardziej popularne zajęcia wodnych entuzjastów.
Pierwszy Szkocki Park Narodowy jest pełen ciekawych miejsc do zwiedzania. Od nadmiernie bujnych krajobrazów w południowej części do rozległych skalistych szczytów na północy. Panująca tu cisza, spokój i świeże powietrze sprawiają, że będąc w tej okolicy, odpoczniesz całkowicie.

Ben Nevis
Zwiedzanie Szkocji na piechotę jest bardzo popularne. Jeśli dysponujesz czasem, możesz wybrać się na jedną z tras długodystansowych. West Highland Way o długości 152 km jest zdecydowanie najbardziej popularną. Trasa zaczyna się w Glasgow  i ciągnie aż do Fort Wiliam, u podnóża najwyższej góry w Szkocji-Ben Nevis (1344 m). Ben Nevis jest bardzo popularny wśród górskich wędrowców, jak również  wśród rowerzystów górskich.
Przejeżdżając część trasy autem, wystarczyło, by zakochać się w szkockich krajobrazach. Jałowe wzniesienia, piękne jeziora, starożytne zamki i ruiny spełniły moje oczekiwania wobec szkockiej natury.

Glen Coe
Glen Coe ma w sobie coś magicznego. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Szkocji. Dolina jest najczęściej odwiedzanym miejscem przez turystów, przez co stała się symbolem kraju, co wcale nie dziwi. Można tu zobaczyć wszystko, co Szkocja ma do zaoferowania: majestatyczne szczyty, jeziora, połacie wrzosowisk. Droga prowadząca przez dolinę leży na dnie dawnego wulkanu. Warto ją przejechać, by poczuć magię tego miejsca.

Jazda samochodem po krętych, szkockich drogach to czysta przyjemność. Naturalne piękno potrafi oszołomić. Krajobrazy bez wątpienia należą do jednych z najpiękniejszych w Europie.

Nie zapomnij też zatrzymać się w lokalnym pubie, by doświadczyć gościnności otwartych Szkotów.
W Glasgow polecam zdecydowanie Willow Tea Room. Jedyną zachowaną herbaciarnię z serii zaprojektowanych przez Charlesa Macintosha, słynnego architekta i projektanta Glasgow. Unikalny styl Macintosha jest rozpoznawalny dzięki okiennym witrażom, który można podziwiać również w wielu innych miejscach miasta.
W Willow Tea Room koniecznie posmakuj tradycyjnej High Tea.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *