światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Europa Holandia

Spacerkiem po centrum Groningen. Co warto zobaczyć?

Groningen to nazwa prowincji na północy Holandii jak i jej stolicy. Dziś zabiorę Was do miasta, gdzie stara historia świetnie współgra z nowoczesną architekturą. W mieście nie brakuje uroczych uliczek, gdzie do woli możesz spacerować wśród zabytków, kościołów, przyjemnych rynków czy kanałów.
Poniżej trasa, która zajmie Ci około 2-3 godziny.

1.Vismarkt
Rozpoczynam swój spacer w samym centrum miasta na „Targu rybnym”, który stanowi jedną z trzech otwartych przestrzeni w mieście. Prostokątny plac, we wtorki, piątki i soboty zamienia się w hałaśliwy miejski targ. Dziesiątki straganów zapewnia wtedy, wystarczająco do spożycia, od świeżo upieczonych ryb po egzotyczne smakołyki.
Przy placu jest wiele ciekawych budynków, ale najbardziej w oczy rzuca się Korenbeurs. Obecnie to domena znanej sieci supermarketów, dawniej była to sala handlowa, której architektura od wielu lat pozostała niezmienna. Za jej budynkiem wznosi się imponująca wieża średniowiecznego „kościoła der Aa”. W jego wnętrzu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na malowidła sufitowe, które pochodzą prawdopodobnie z XV wieku.
Stąd możesz iść w każdym dowolnym kierunku.


2.Hoge i Lage der Aa
To dwie ulice, które leżą wzdłuż tutejszego kanału. Tu zobaczysz nie tylko jedne z najdroższych domów w Groningen, ale i sporo zabytkowych kamienic czy starych magazynów, skrywających opowieści z przeszłości. Niesamowita liczba zacumowanych łodzi, dopełnia tutejszą scenerię, która wygląda niczym obraz z epoki Złotego Wieku.


3.Ulice miasta
Przytulnych ulic w mieście z różnymi sklepikami i kafejkami nie brakuje. Folkingestraat już od dziesięcioleci okrzyknięta jest najpopularniejszą ulicą w mieście. Prym wiodą tu okazałe budynki, małe butiki i antykwariaty. Dawniej ulica była tradycyjnym centrum ludności żydowskiej. Jeśli się dobrze rozejrzysz, nadal zobaczysz sporo żydowskich symboli, po dziś dzień stoi tu synagoga. Inne ciekawe ulice to Herestraat, Zwanestraat, Kromme Elleboog. Każda z tych ulic oferuje małe butiki sprzedające unikalne rzeczy w stylu vintage, galerie sztuki i przytulne kafejki. W pobliżu Uniwersytetu znajdziesz jeszcze jedną małą klimatyczną uliczkę, Oude Kijk In ‘t Jatstraat.

4.Grote Markt
Bijącym sercem miasta jest zdecydowanie „Duży Rynek” ze słynną „wieżą Martini”. Ta 97- metrowa wieża jest najpopularniejszą atrakcją w Groningen. By wspiąć się na nią, trzeba pokonać ponad 300 schodów. Z góry rozciąga się widok na miasto z zupełnie innej perspektywy.
Sam rynek był kiedyś jednym z najpiękniejszych placów w Holandii. Jednak pod koniec II wojny światowej został uszkodzony. Wiele kamieniczek zostało odbudowanych w dawnym stylu. Obecnie rynek jest cały czas w przebudowie.


W pobliżu rynku warto również zajrzeć na Waagplein, gdzie stoi Goudkantoor, jeden z najbardziej efektownych budynków w mieście, pochodzący z 1635 roku. Dawniej był to urząd skarbowy miasta, obecnie w budynku mieści się kawiarnia.


5.Forum Groningen
To kulturowe centrum Groningen, położone nieopodal rynku. To raj na ziemi dla entuzjastów technologii i dzieci. Zajrzyj do SmartLab, Storyworld czy MediaLab. Jeśli nie lubisz technicznych gadżetów, możesz zajrzeć do kina, biblioteki lub odwiedzić wystawę. Forum Groningen jest miejscem spotkań i relaksu. Nawet, gdy nie masz sprecyzowanego celu, warto tu zajrzeć. Już sam spacer po budynku jest wielkim przeżyciem.


6.Uniwersytet Narodowy
Z głównego rynku już tylko krótki spacer zaprowadzi Cię do budynku Uniwersytetu, gdzie kobiece postacie na fasadach przedstawiają personifikacje poezji, nauki, mądrości, matematyki i historii. Przy pięknej pogodzie tarasy przy uniwersytecie zapełniają się studentami.


7.Oude Boteringestraat
To najlepiej zachowana część Groningen. Oude Boteringestraat to ulica, która graniczy z „Grote Markt”. Jest niezwykła ze względu na swój charakter. Nie znajdziesz tu praktycznie żadnych sklepów, ale okazałe rezydencje, które mieszczą się w monumentalnych budynkach.
Bardzo prawdopodobne jest to, że budowa miasta, rozpoczęła się właśnie w tym miejscu.


8.Ciche dziedzińce
Dawniej to schroniska zamieszkałe przez biednych i chorych. Obecnie, oaza spokoju w tętniącym życiem centrum miasta. W Groningen, w samym centrum jest ich naprawdę sporo. Jednak czasem kilka razy potrzeba przejść, nim dojrzy się bramę w wysokich murach, która prowadzi na dziedziniec otoczony wiekowymi drzewami.

Warto zajrzeć do najstarszego pensjonatu w Groningen Pelstergasthuis lub Prinsentuin, ogrodu z czasów renesansu z pięknym zegarem słonecznym. Obecnie Prinsentuin pełni funkcję miejskiego ogrodu.


9.Muzeum
Postmodernistyczny budynek muzeum już z daleka rzuca się w oczy. Ten śmiały budynek został zaprojektowany przez Włocha Alessandro Mendini.  Pomimo tego, że każdy z trzech pawilonów jest inny, razem tworzą fantastyczną całość.
Groninger Museum to świat sztuki, znany z bogatej kolekcji malarstwa i zmieniających się wystaw.


10.Dworzec
Po drugiej stronie ulicy, od mostu muzealnego, dojrzysz dworzec kolejowy. Ten piękny budynek z 1896 roku również zasługuje na odwiedziny. Najważniejszym punktem jest bogato zdobiona hala dworca w budynku głównym.

Groningen to jedno z najpiękniejszych miast w Holandii. To mieszanka starej historii z nowoczesną architekturą. Spacerując wzdłuż tutejszych zabytków cofasz się w czasie, a przyglądając się nowoczesnej konstrukcji, zaglądasz w przyszłość.
Miasto skrywa wiele tajemnic, by je odkryć, wejdź w każdą napotkaną uliczkę.
Groningen to miasto, gdzie spokój zielonych parków i cichych dziedzińców, wciąż idzie w parze z miejscami pełnymi studentów.

6 KOMENTARZY

 1. Bardzo przyjazne dla oka miasto. Ma wiele do zaoferowania. Z chęcią bym po nim pospacerowała.
  Świetny przewodnik po mieście. Może kiedyś uda się z niego skorzystać.
  Pozdrawiam,
  Renata.

  • Groningen jest zdecydowanie jednym z piękniejszych miast Holandii. A co najważniejsze, pomijanym przez turystów.
   Jeśli już kiedyś zdecydujesz się na wizytę w Holandii, daj znać, chętnie pomogę w planach podróżniczych.
   Renata, dzięki za wizytę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *