światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Europa Słowenia

Słowenia-Co zobaczyć w Parku Narodowym Triglav?

Park Narodowy Triglav, położony w północno-zachodniej Słowenii, zaliczany jest do największych atrakcji tego kraju. Na powierzchni 84.000 hektarów, znajdziesz nie tylko najwyższy szczyt Triglav, o wysokości 2864 metrów, ale i urocze wodospady, spektakularne wąwozy, romantyczne jeziorka, rwące rzeki i pełne nieskazitelnej natury, górskie krajobrazy.
W parku możesz wiele zobaczyć i przeżyć. Nawet, jeśli zarezerwujesz 1-2 tygodnie, nie będziesz się nudzić. Ale co zobaczyć, kiedy do dyspozycji masz zaledwie kilka dni?

1.Malowniczy wąwóz Tolmin
Miejscem, które zdecydowanie zasługuje na uwagę jest wąwóz Tolmin. To według mnie najpiękniejszy wąwóz Słowenii. Jego zaletą jest to, iż jest on znacznie mniej odwiedzany, aniżeli wąwóz Vintgar. To doskonałe miejsce na spacer w czasie upałów. Wysokie ściany skalne, porośnięte mchem i roślinami, pozwalają skryć się przed słońcem. Ścieżka prowadząca wzdłuż rzeki, o wręcz nieziemskim kolorze, pozwala z bliska przyjrzeć się naturalnym formacjom i poczuć się jak w bajkowym lesie.
Szlak jest krótki, prowadzi po drewnianych kładkach i schodach. Nie jest trudny, możliwy do pokonania również z dziećmi. Ale uwaga, w czasie opadów, może być ślisko!
Wizyta w wąwozie Tolmin to absolutna konieczność dla wszystkich, którzy kochają naturę.

2.Droga panoramiczna Vršič Pass
Przełęcz Vršič wznosi się na wysokość 1611 metrów, przecinając Alpy Julijskie. Ta malownicza trasa, zwana Ruską Cestą, prowadzi przez około 50 ostrych zakrętów. Została zbudowana przez rosyjskich jeńców wojennych w czasie pierwszej wojny światowej. Na trasie możesz odwiedzić prawosławną kaplicę, która obecnie uważana jest za pomnik ku czci poległym. Obszar wokół 24 km drogi, porośnięty jest lasami z wysokimi wapiennymi górami w tle. Po drodze jest wiele punktów widokowych i możliwość wędrówek górskich. Szlaki są dobrze oznakowane.
Jeśli planujesz jechać tą drogą, zatrzymaj się przy jeziorze Jasna w okolicach Kranjskiej Góry.

3.Rezerwat przyrody Zelenci
W okolicach Kranjskiej Góry jest jeszcze jedna atrakcja warta uwagi, rezerwat przyrody Zelenci. To krystalicznie czyste jeziorko uważane jest za punkt wyjścia rzeki Sawy. Woda ma tutaj cudowny niebieski kolor. W okolicach jeziorka znajdziesz wiele gatunków flory i fauny. Choć jeziorko jest małe, jest jednym z najbardziej fotogenicznych miejsc w Słowenii.
Szlak prowadzi przez las a spacer do jeziorka trwa zaledwie kilkanaście minut. Teren ten nieznany jest turystom, duże prawdopodobieństwo, że będziesz tu sam!

4.Dolina Vrata
Alpy Julijskie to odpowiednie miejsce na górską wspinaczkę, ale i doskonałe miejsce na aktywny i mniej wyczerpujący spacer. Pomyśl o dolinach polodowcowych. Dolina Vrata jest jedną z najbardziej znanych, stąd wyrusza szlak na podbój Triglav. Ucztą dla oczu są tu widoki górskie na najwyższe szczyty Słowenii. To sieć wielu, dobrze oznakowanych górskich szlaków. Nawet, jeśli nie chcesz wychodzić w góry, warto tam pojechać. Znajdujący się tuż przy głównej drodze, wodospad Peričnik, warty jest odwiedzin! Dolina Vrata jest bardzo popularna wśród zwolenników kolarstwa górskiego.

5.Region wokół jeziora Bohinj
Region Bohinj położony w Alpach Julijskich jest zdecydowanie jednym z najpiękniejszych regionów w tym kraju. Zimą to teren narciarski, zaś latem, popularne miejsce wśród piechurów i zainteresowanych sportami wodnymi.
Jezioro Bohinj, wokół otoczone dziewiczą naturą jest oddalone 30km od turystycznego jeziora Bled. Panuje tu dość senna atmosfera, co nie znaczy, że będziesz się nudzić. Lubisz górskie widoczki i trekking, wybierz się kolejką Mt.Vogel w wyższe partie gór lub przejdź szlakiem wokół jeziora. Interesuje Cię historia, odwiedź kościółek pod wezwaniem Jana Chrzciciela, przy moście w Ribcev Laz. Zdecydowanie warto wejść do środka i z bliska przyjrzeć się malowniczym freskom. Kochasz spacery po lesie, koniecznie musisz przejść wzdłuż wąwozu Mostnica lub przejść szlakiem w kierunku wodospadu Savica. Samo jezioro Bohinj jest idealne do uprawiania sportów wodnych lub po prostu na odpoczynek. Jest to również popularny region paralotniarstwa.

6.Rzeka Soča
Przejeżdżając przez północno-zachodnią część Słowenii nie da się nie zauważyć rzeki Soča. To chyba najbardziej błękitna rzeka, jaką kiedykolwiek widziałam. Ma około 135 km długości i przyciąga wszystkich poszukujących adrenaliny i uprawiających sporty ekstremalne. Pomyśl o raftingu czy spływie kajakowym. Jeśli chcesz skorzystać z czynnego uprawiania sportów wodnych, zatrzymaj się w Bovec, centrum sportów wodnych w Słowenii. Tu znajdziesz wiele atrakcyjnych ofert. Szukasz czegoś bardziej relaksującego, wybierz się na spacer, jazdę konną lub łowienie ryb.

7.Wąwóz Vintgar
To jedna z najbardziej popularnych atrakcji Słowenii, co wcale nie dziwi. Trasa jest niezmiernie malownicza, prowadzi wzdłuż rzeki Radovna aż do wodospadu Sum. Szlak o długości 1,6 km nie jest trudny i nadaje się do przejścia z dziećmi. Przez wysoki skalisty wąwóz prowadzą ścieżki, drewniane kładki i mosty. Najlepiej zwiedzać to miejsce około południa, kiedy promienie słoneczne prostopadle oświetlają rzekę, nadając jej wręcz nieziemski kolor.

8.Góra Mangart
Mangart to jeden z najwyższych szczytów w Alpach Julijskich. Miejsce wpisane było na naszą listę must see, jednak podczas naszego pobytu, w pierwszej połowie czerwca, opady śniegu nie pozwoliły na wjazd pod samą górę. Mangart Road, którą można pokonać samochodem była nieprzejezdna, w związku, z czym zamknięta. Warto było jednak sprobować, bo już sama droga dojazdowa zachwyca górskimi krajobrazami.

Znacie jeszcze inne atrakcje w Parku Triglav, które warto dopisać do listy?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *