światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Europa Norwegia Senja

Senja- Mini przewodnik i jej atrakcje!

Na dalekiej północy, oprócz Lofotów czy Vesterålen znajdziesz trzecią, co do wielkości wyspę Norwegii. Senja, bo o niej mowa, połączona jest z lądem tylko jednym mostem. To chyba największy sekret północnej Norwegii.
Ze względu na różnorodność krajobrazów, Senja otrzymała przydomek „małej Norwegii”. Na tej jednej wyspie znajdziesz wszystko to, z czego słynie cała Norwegia. Ta urocza wyspa skrywa w sobie wiele pięknych krajobrazów. Głębokie fiordy, górskie jeziora, tereny bagienne, lasy, spiczaste szczyty, imponujące formacje skalne oraz tropikalne piaszczyste plaże to zapierająca dech w piersiach przyroda. Miłośnicy nadmorskich klimatów, będą czuć się tu jak w domu. Obojętnie gdzie jesteś, wszędzie możesz zobaczyć, usłyszeć i powąchać morze. Plaże są białe a woda ma kolor turkusu.
Wyspa nie poległa jeszcze masowej turystyce, dzięki czemu piękne naturalne środowisko będziemy mieć często tylko dla siebie.
Jak zwiedzać wyspę?
1.Przejedź trasą widokową
Najlepszym sposobem na poznanie wyspy jest przejazd trasą krajobrazową, która łączy miejscowości Gryllefjord z Botnhamn. To jedna z piękniejszych tras w Norwegii, oferująca niezapomniane widoki. Krajobraz północnego wybrzeża naszpikowany jest imponującymi fiordami oraz zatokami z białymi plażami. Liczne wody wzdłuż wybrzeża są urzekająco piękne. Trasa skrywa w sobie najważniejsze atrakcje wyspy.
Jeśli 102 km nie sprostają Twoim oczekiwaniom, zjedź w dwie boczne drogi, w kierunku Mefjordvaer i Husøy.
2.Wejdź na Sukkertoppen
W pobliżu miasteczka Hamn i Senja znajduje się szczyt Sukkertoppen 465 m n.p.m. Trasa na sam szczyt ma około 3 km (w jedną stronę) i w niektórych miejscach jest dość stroma. Jej przejście trwa kilka godzin. Już po przejściu 1/3 trasy dojdziesz do punktu widokowego, z którego rozciąga się panoramiczny widok na Hamn, wybrzeże wyspy i okoliczne góry. Tutejsza panorama do złudzenia przypomina tę z Lofotów.
Hamn i Senja była dawniej osadą rybacką, obecnie budynki zamieniono na domki wakacyjne. Miejsce jest szczególnie ciche i klimatyczne.
3.Stań na punkcie widokowym Bergsbotn
To miejsce, gdzie również należy się zatrzymać przejeżdżając trasą krajobrazową wokół wyspy.
Z wiszącej platformy rozciąga się widok na Bergsfiord, okoliczne góry i ocean w tle.
Sama platforma o 44 metrach wykonana z metalu i drewna jest również ciekawa do zobaczenia.
4.Zatrzymaj się w Tungeneset
Skaliste wybrzeże z imponującą formacja skalną, wnosząca się prosto z morza to absolutnie obowiązkowy punkt, podczas wycieczki na wyspie Senja.
Drewniana, krótka ścieżka w naturalny sposób wtapia się w tutejszy krajobraz i prowadzi do znanej z nieregularnych kształtów skalistej formacji Okshornan. Dzięki swoim dziwacznym kształtom nazywana jest również „Szczęką diabła”. Sam spacer zajmuje mniej niż pięć minut, ale z pewnością zostaniesz tu na dłużej, widok zapiera dech w piersiach.
Jeśli kochasz spacer po górach, wybierz się na wędrówkę po okolicznych skałach.
5.Odwiedź Esfjord
Najbardziej zadziwia tutaj plaża, z trzech stron otoczona wysokimi górami. Śmiało może konkurować z białymi plażami Karaibów. Znajdziesz tu mnóstwo stolików na piknik. Esfjordstranda to fajne miejsce na nocleg pod namiotem.
Warto też zwrócić uwagę na toaletę publiczną. To prawdziwe dzieło architektoniczne, które zadziwia kształtem i złocistym kolorem.
6.Zajrzyj do Parku Narodowego Ånderdalen
Położony na południu wyspy Park Narodowy Ånderdalen to chroniony rezerwat przyrody obejmujący lasy, jeziora, rozległe równiny i wysokie płaskowyże górujące nad fiordami. Warto przejść, któryś ze szlaków turystycznych. Najbardziej popularnym jest szlak Tranøybotn, który prowadzi do błyszczącego jeziora Andervatnet.
7.Podejdź do szczytu Segla
Najbardziej pożądanym szczytem na wyspie jest Segla. Majestatyczny szczyt wznosi się 639 m nad poziomem morza i jest wizytówką wyspy. I choć wędrówka na stromy szczyt jest dla wielu obowiązkowym punktem programu, dla mnie szlak ma jedną wadę. Stojąc na szczycie Segla, nie widzisz jej samej.
Jeśli chcesz zobaczyć Seglę, wybierz Hestentrail, to sąsiedni szlak, który jest nieco krótszy i mniej stromy.
Szlak ma około 3,7 km i różnice wysokości 520 m. Przejście szlaku zajęło nam około 3 h, w obie strony, łącznie z postojami. Widoki na Seglę i okolice są cudowne!
8.Wyjdź na szlak
Nie tylko wysokie góry oferują możliwość uprawiania turystyki pieszej.
Mefjordvaer, wioska rybacka wciśnięta między oceanem a wysokimi górami była naszą bazą wypadową.
Nawet te łatwiejsze szlaki w okolicach Mefjordvaer oferują moc wspaniałych wrażeń. Wystarczy przejść wokół wioski lub wybrać się na którąś z niższych górek, by móc cieszyć się piękną scenerią.
Polecam Knuten hike en Mefjordvaertrail.
9.Obejrzyj zorzę polarną
Północna Norwegia leży w samym środku strefy Aurora Borealis. W sezonie wrzesień-marzec, w gwieździste noce masz dużą szansę na spotkanie z zorzą polarną. Czyste środowisko i wyjątkowa lokalizacja wyspy, zdecydowanie ułatwia dostrzeżenie tego zjawiska. Tajemnicze zielone światło, tańcujące na niebie to wyjątkowe przeżycie! W otoczeniu imponujących fiordów czujesz się niemal w surrealistycznym świecie!
Jak dostać się na wyspę?
Na wyspę Senja możesz dostać się drogą morską lub lądową.
♦ Od południa: promem Andenes-Gryllefjord. To nie jest zbyt ruchliwa trasa, prom kursuje z małą częstotliwością i tylko latem. Sprawdź rozkład przed wyjazdem!
♦ Od północy: promem Brensholmen-Bothamn, prom pływa przez cały rok.
♦ Trzecią opcją jest droga lądowa przez most Finnsnes-Silsand. Przejazd stąd, do początku trasy widokowej zajmie Ci około 3-4 godziny.
Co jeszcze musisz wiedzieć?
♦ Na wyspie jest mało stacji benzynowych, wjedź na wyspę z pełnym bakiem
♦ Znajdziesz tu niewielką ilość sklepów spożywczych, upewnij się, że wszystko, czego potrzebujesz masz przy sobie
♦ Niewielka liczba miejsc noclegowych skłania do uprzedniej rezerwacji
♦ Miejsca do biwakowania znajdziesz niemal wszędzie
Jak długo zaplanować pobyt?
Zależy od tego, co masz zamiar robić. Ile chcesz zdobyć szczytów? Ile szlaków chcesz przejść? A jest ich tu naprawdę sporo.
Osobiście spędziłam na wyspie 5 dni. Oprócz tego, że przejechaliśmy trasą krajobrazową, zatrzymując się w wyżej wymienionych miejscach, przeszliśmy też kilka szlaków wędrownych.
Drogi na wyspie są kręte. Potrzebujesz czasu, by przedostać się z jednego miejsca na drugie.
Kiedy odwiedzić wyspę?
Północna część Norwegii charakteryzuje się tym, że latem nie zachodzi tu słońce. Masz więcej czasu na górskie wędrówki, możliwość jazdy na rowerze czy spływu kajakiem.
Zimą, możesz zobaczyć zorzę polarną lub poświęcić się arktycznym przygodom jak przejazd zaprzęgiem husky czy spacery w rakietach śnieżnych.
Osobiście odwiedziłam wyspę we wrześniu, zobaczyłam zorzę polarną i korzystałam z pieszych wycieczek. Według mnie, wyspę warto odwiedzić o każdej porze roku, na pewno nie będziesz się nudzić. Nie wyobrażam sobie, by mogło być inaczej. Wyspa jest piękna, to prawdziwy klejnot Norwegii.
Śmiem twierdzić, że to właśnie Senja najbardziej urzekła mnie na trasie północnej Norwegii. To była prawdziwa podróż odkrywcza, naszpikowana dziką przyrodą.

5 KOMENTARZY

  1. Arleta, Ty musisz natychmiast zrobić coś z subskrypcją. Znowu nie dostałam żadnej odpowiedzi na wpis! Na Twojej ostatniej Norwegii pisałam Ci o moich planach , bo faktycznie wtedy jeszcze Senja była jako numer jeden. Tak, czytałam, ze Norwegia w pigułce, że zero luda, że zachwyt i cudo. Sęk w tym, że ja nie robię takich wypraw na własną rękę. Jestem zdana na biuro ( na szczęście nie zawsze) i po namyśle zamieniłam to jednak na …. Islandię. Tak, wracam tam po latach w zimowej aurze. Twoja Senja cudo. I ta zorza. Ale miałaś szczęście. Gratuluję fantastycznej wyprawy, pozdrawiam.

    • Gabi, nie mam pojęcia, co dzieje się z subskrypcją.
      Czytam, że zmieniłaś plany. Na pewno będzie fajnie. Islandia zachwyca o każdej porze roku.
      Życzę Tobie spotkania z zorzą. To wspaniałe przeżycie!!!
      Każdy z nas podrózuje tak, jak mu wygodnie. Takie grupowe wyjazdy też mile wspominam. Kiedyś często wyjeżdzaliśmy w grupie, ze względu na syna. To były małe grupy rodzinne. Pozostały super wspomnienia.
      Gabi, cieszmy się, że możemy ruszyć się z domu, bo teraz w dobie Covidu nic nie jest pewne.
      Udanej podróży życzę,
      Koniczyna

    • Gabi, na północną Norwegię przeznaczyliśmy dwa tygodnie.
      Polecieliśmy do Tromso, stamtąd autem na Lofoty i tak powolutku w górę, znów do Tromso.
      Odwiedziliśmy Lofoty, Vesteralen, Senję i Kvaloya.
      Każde miejsce inne, każde wyjątkowe, ale to Senja najbardziej mnie urzekła.
      Lofoty są znane, wiadomo czego sie spodziewać, ale i ludzi było sporo.
      Na Vesteralen pogoda była bardziej deszczowa.
      Senja pogodowo była na medal.
      Kvaloya również zachwyca, ale to nic dziwnego. Natura Norwegii jest wyjątkowa!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *