światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Europa Sardynia Włochy

Sardynia, miejsca na aktywny wypoczynek

Znana głównie z fantastycznego wybrzeża Sardynia, potrafi zaskoczyć. Przyroda jest tu nie tylko malownicza, ale i zróżnicowana. Oprócz błękitnych zatok z kusząco białymi plażami, wyspa zachwyca skalistym wybrzeżem, pagórkowatym krajobrazem, pustkowiem i różnymi formacjami skalnymi.
Włóż buty wędrowne, zbocz z udeptanych ścieżek, jestem pewna, że wyspa zainspiruje Cię pięknem rezerwatów przyrody, które rozsiane są po całej wyspie.

Capo Testa
Na północno-zachodnim krańcu wyspy, w pobliżu portu, skąd wypływają statki na Korsykę, leży półwysep Capo Testa. Dolina księżycowa, taki przydomek otrzymał półwysep w latach sześćdziesiątych przez społeczność Hipisów, którzy tutaj mieli swoje domy.
Krajobraz to liczne skały granitowe, powstałe z erozji. Wyznaczono tu kilka szlaków wędrownych, ale najciekawiej jest zboczyć z udeptanych ścieżek i „pospacerować” między ogromnymi głazami. Cisza, spokój, brak ludzi, widoki na lazurowe morze i dziwaczne formacje skalne sprawiają, że jest to miejsce, które musisz wpisać na listę „must see”!

Costa Paradiso
Costa Paradiso to część wybrzeża położona w pobliżu Capo Testa.
Malownicza linia brzegowa z krystalicznie czystym, lazurowym morzem z pewnością zasługuje na tak dostojne miano. Możesz tu samotnie pospacerować pośród pomarańczowych skał o różnych dziwacznych kształtach lub przejść najbardziej popularny szlak w kierunku małej żwirowej plaży Spiaggia di Licossi. Wybierz się przy słonecznej pogodzie, kiedy skały stają się jeszcze bardziej czerwone i wydają się płonąć, co na pewno nie będzie problemem, bo słonecznych dni na Sardynii przecież nie brakuje.

Monti del Gennargentu
Wnętrze Sardynii jest uderzająco zielone i surowe. Największe pasmo górskie Sardynii ma podnóża w prowincji Ogliastra, gdzie znajduje się wiele tras rowerowych i pieszych. Park Gennargentu to wyjątkowo piękna okolica z jaskiniami, źródłami i najwyższą górą na wyspie, Punta Marmora (1834 m). Nagie górskie stoki przeplatają się z gęsto porośniętymi lasami. Tu i tam widoczne ogromne formacje skalne, imponująco zdobią tutejszy krajobraz.

Supramonte
Jednym z najpiękniejszych miejsc do uprawiania turystyki pieszej na Sardynii są surowe, wapienne góry Supramonte. To chyba najbardziej dziewiczy rezerwat przyrody na wyspie, rozciągający się aż do skalistego wschodniego wybrzeża. Wąskie ścieżki prowadzą do kilku tutejszych atrakcji: źródeł Su Gologone i do jednego z najgłębszych wąwozów Europy, Gola di Goroppu. Pobliska zatoka Orosei oferuje kilka pięknych jaskiń. Znajdziesz tu również najpiękniejsze plaże z białym, miałkim piaskiem: Cala Luna, Cala Sisine, Cala Mariolu, Cala Goloritzé.

Monte Limbara
Na północy Sardynii znajduje się górzysty teren, którego najwyższym punktem jest Monte Limbara, mierzący 1362 m n.p.m. Skalista okolica jest prawdziwą mekką dla wspinaczy wysokogórskich. Na północnych i południowych stokach znajdują się obszary leśne, gdzie nie brakuje szlaków wędrownych o różnym stopniu trudności.
Warto wjechać na sam szczyt i pochodzić po okolicy, która charakteryzuje się ogromnymi granitowymi głazami o spektakularnych formach. Przy dobrej pogodzie z góry rozciągają się wspaniałe widoki, nawet na sąsiednią Korsykę.

Też lubicie być aktywni na wakacjach?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.