światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Afryka RPA

RPA-Najlepsze miejsca na spotkanie z dziką przyrodą

Choć sama podróż po rozległym krajobrazie RPA gwarantuje wspaniały czas, wielu z nas nie chce stąd wyjeżdżać bez spotkania z Wielką Piątką.
Parki w RPA można podzielić na te, które można samodzielnie zwiedzać wynajętym autem oraz tak zwane prywatne parki, w których safari możliwe jest tylko pod okiem przewodnika. W większości to chronione rezerwaty przyrody, w którym dzikie zwierzęta żyją na wolności.
Miłośnicy dzikich zwierząt powinni wybrać się na wschód kraju, gdzie leżą liczne parki i rezerwaty przyrody a podpatrywanie zwierząt w ich naturalnym środowisku możliwe jest w różny sposób.

Park Krugera
Na północnym wschodzie znajdziesz Park Krugera. To bez wątpienia najbardziej znany park w kraju i na świecie. Wynajętym autem możesz samodzielnie zwiedzać park, co znacznie zmniejsza koszty safari. Tu nie potrzebujesz przewodnika. Główne drogi w parku są wyasfaltowane a liczne drogowskazy ułatwiają podróżowanie. Najlepiej zakupić mapę parku i samemu zaplanować trasę. Przy planowaniu trasy warto zwrócić uwagę na wodopoje w parku, szansa na spotkanie zwierząt jest w tym miejscu znacznie większa.


Należy pamiętać o tym, że park jest dość rozległy a maksymalna prędkość to 40 km na godzinę. Koniecznie trzeba zarezerwować sobie nocleg w jednym z obozów na terenie parku lub w prywatnym rezerwacie tuż obok. Bramy obozów są zamykane o zachodzie słońca.
Chcesz ominąć turystów, zaplanuj północną część parku, która jest znacznie rzadziej odwiedzana aniżeli jego południowa część.
Park składa się z różnych stref wegetacji, od suchych półpustynnych, po gęsto zalesione obszary. Ponadto Park Narodowy Krugera ma największą różnorodność ssaków ze wszystkich parków narodowych na świecie. Przy odrobinie szczęścia możesz zobaczyć Big Five.


Park Hluhluwe-Imfolozi
To jeden z najstarszych parków narodowych w kraju i jedno z lepszych miejsc na safari.
I choć tereny zróżnicowanych lasów i obszar sawanny zamieszkałe są przez wszystkie zwierzęta należące do Big Five, park jest szczególnie znany z ogromnej populacji nosorożców. Zatem istnieje duża szansa, że spotkasz je na trasie.


Jeśli wybierasz się do parku własnym autem, wybierz tylko jedną część parku: północną lub południową. Nie sposób zobaczyć całego parku w ciągu jednego dnia, jest ogromny.
Przed wjazdem do parku niezbędna jest mapa parku. Chociaż trasy są tu dobrze oznakowane, warto spojrzeć, które drogi są dobrze przejezdne dla twego pojazdu. Te w części południowej, nie zawsze są przejezdne i nadają się do podróżowania normalnym autem. Warto przy wjeździe zapytać o kondycję dróg na obecny dzień. Na północy parku drogi są znacznie lepsze.


Jeśli masz wierzyć tutejszym przewodnikom to w części południowej spotkasz drapieżniki, lubiące otwarte tereny z wysoką trawą zaś słonie i inne zwierzęta w części północnej.
Nie masz własnego auta, nie ma problemu.
Dobra baza wypadowa to St. Lucia, gdzie możesz zamówić półdniowe lub całodniowe safari do południowej części parku Hluhluwe. Warto wziąć pod uwagę to, że sam przejazd do parku zajmuje około godziny.
Saint Lucia
Dawniej wioska rybacka, obecnie popularne miejsce wśród turystów. Znajdziesz tu nie tylko przytulne restauracje i wiele miejsc noclegowych, ale również szeroką gamę licznych wycieczek.


Na bagiennych terenach w pobliżu wioski leży słynne jezioro, do którego uchodzi rzeka. To duże ujście, którym słodka woda rzeczna miesza się ze słoną morską. Miejsce jest atrakcyjne dla ogromnej grupy hipopotamów i krokodyli. Podczas rejsu łodzią, na pewno je zobaczysz. Laguna otoczona jest pięknymi lasami namorzynowymi, w których oprócz wymienionych wyżej zwierząt można spotkać dziesiątki gatunków ptaków.


Po zachodzie słońca, unikaj spacerów po wiosce. Hipopotamy, które normalnie żyją w rzece, czasami są spotykane na ulicach wioski. Przemieszczaj się wtedy taksówką, tak jak robią to tutejsi mieszkańcy.
Ponadto w miesiącach zimowych (od czerwca do października) organizowane są różne wycieczki obserwujące wieloryby, często w towarzystwie delfinów.
iSimangaliso Wetlands Park
Pomimo tego, że park znajduje się w pobliżu parku Hluhluwe, wygląda zupełnie inaczej. Jest tu bardziej wilgotno i zielono a to za sprawą wysokiej wilgotności spowodowanej morskim klimatem. Miłośnicy przyrody będą zachwyceni. Wśród zielonych wzgórz znajdziesz trzy jeziora i zróżnicowany ekosystem. Żyje tu wiele różnych zwierząt.


Pokaźnych rozmiarów parku nie da się zobaczyć w ciągu jednego dnia. Jeśli chcesz odwiedzić park, wybierz się jak najwcześniej. W parku wprowadzony jest limit odwiedzających aut.
Osobiście polecam nocne safari z przewodnikiem, które pozwala na zobaczenie zwierząt tych bardziej aktywnych po zachodzie słońca. Nocne safari trwa około 3 godziny i zaczyna się między 19 a 20.


Na obrzeżach parku leży zatoka Sodwana, znana przede wszystkim z miejsca lęgowego żółwi. Samica składa jajka na piaszczystej plaży, zaś między listopadem a lutym istnieje możliwość podpatrzenia małych żółwi, które wykluwają się z jaja i po raz pierwszy idą w stronę morza.
Park mokradeł iSimangaliso od 1999 roku wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

RPA ma niezliczone możliwości zobaczenia dzikich zwierząt. Zanim się tam wybierzesz, powinieneś zastanowić się, które parki chcesz odwiedzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *