światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Europa Francja Prowansja

Dlaczego warto odwiedzić Prowansję?

Niekończące się pola lawendy, winnice i klimatyczne wioski to Prowansja, jeden z ulubionych celów podróży fanatyków śródziemnomorskich klimatów.

Oto 5 powodów, dla których warto odwiedzić ten region.
1.Klimat
Klimat Prowansji jest niezwykle atrakcyjny. Zimy są łagodne, słońce świeci 6 godzin dziennie. Latem słońce świeci aż 12 godzin.  W upalne dni czasem zaskakuje przyjemny, chłodny mistral, który może trwać nawet kilka dni. Wiosną i jesienią, pogoda jest na tyle przyjemna, że w pełni można cieszyć się aktywnością na świeżym powietrzu.
Szukasz gwarancji na dobra pogodę? Na południu Francji, masz na to dużą szansę!

2.Przyjemny zapach
Prowansja słynie z zapachu kwiatów. Gdziekolwiek spojrzysz, wszędzie widzisz pola lawendy, które tę część Francji zmieniają w wyjątkowe dzieło natury. I choć region ten wart jest odwiedzin w każdej chwili, szczególnie prezentuje się w okresie kwitnienia (od połowy czerwca do połowy sierpnia).
Zamknij oczy, weź głęboki oddech i ciesz się powietrzem nasiąkniętym zapachem kwitnących lawendowych pól i prowansalskich ziół.

3.Wioski i miasteczka
Niewątpliwie jednym z powodów, dla których warto odwiedzić Prowansję są tutejsze wioski i miasteczka. Często położone na wzgórzu, kształtują tutejszy krajobraz. Na skraju wiosek stoi znak z napisem „village caractère”, informujący o tym, że to miejsce ma typowy prowansalski wygląd. Stare, spowite słońcem domy, kamienice, wąskie uliczki, fontanny i place, na których często odbywa się lokalny targ to prawdziwe piękno.
Scenerię niektórych z nich wykorzystano nawet na planie filmowym.

4.Natura
Krajobraz Prowansji jest bardzo zróżnicowany. Na północy i wschodzie dominują góry o szczytach dochodzących nawet do 4100 metrów. Na południu i zachodzie, krajobraz jest bardziej płaski z rzekami, kanionami i wzgórzami pokrytymi winnicami i lawendą. Południowe wybrzeże zachwyca również rozległymi, białymi plażami.
Wyjątkowy krajobraz oferuje wiele odmian aktywnego wypoczynku na łonie tutejszej natury.  Prowansja jest nie tylko wyjątkowym miejscem dla miłośników przyrody, ale również dla malarzy, pisarzy i innych artystów.

5.Jedzenie
Prowansja to raj dla smakoszy. Warto spróbować regionalnych potraw, przygotowanych na bazie prostych składników.
Nieodzownym stylem życia tutejszego regionu jest wino. Zwłaszcza kieliszek wina rosé zagościł tu na stałe. Niezależnie od pory dnia, wypicie rosé, nie stanowi tu żadnego problemu.
Jeśli będziesz w Prowansji, usiądź wygodnie i zamknij oczy, posmakuj francuskiego wina i poczuj słońce na twarzy a z pewnością zawładną Tobą uczucia: relaksu i wyciszenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *