światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Europa Włochy Wybrzeże Amalfi

Pompeje, najważniejsze atrakcje i ciekawostki!

Pompeje to słynne miasto położone w zatoce neapolitańskiej, które w 79 roku całkowicie zostało zniszczone przez erupcję wulkanu Wezuwiusz.
Przez setki lat, archeolodzy powoli odsłaniali imponujące miasto z wieloma świątyniami, budynkami ozdobionymi niezliczonymi freskami, łaźniami publicznymi, sklepami a nawet burdelami.
Dzięki kilkumetrowej warstwie popiołu, wiele budynków jest dobrze zachowanych i po dziś dzień opowiada historię około 20.000 tysięcy mieszkańców.  Pompeje to jedno z najbardziej znanych i fascynujących starożytnych miast na świecie.
Jeśli jesteś fanem archeologii, możesz tu spędzić nawet kilka dni. Pompeje to spore miasto.
Jeśli tak jak mi, zależy Ci na ogólnym wrażeniu tego miejsca, wystarczy zarezerwować pół dnia. Ważne jest, by do tej wizyty dobrze się przygotować.
Co zatem koniecznie trzeba zobaczyć?
1.Forum, centralny plac miasta
W Pompejach głównym ośrodkiem było Forum. To właśnie tu toczyło się życie publiczne. Plac był miejscem spotkań mieszkańców, kupców, polityków.
Na palcu znajdowało się kilka świątyń, w tym Świątynia Apolla z brązowym posągiem greckiego boga sztuki i zegarem słonecznym, który wciąż jest nienaruszony oraz Świątynia Jowisza, główna świątynia Pompejów poświęcona bogom Jowiszowi, Junonie i Minerwa.
W rogu placu znajdziesz halę targową, gdzie obecnie możesz podziwiać dużą kolekcję glinianych dzbanów i innych znalezionych przedmiotów oraz szereg odlewów gipsowych ofiar erupcji wulkanu, w tym psa.
2.Łaźnie termalne
Wizyta w łaźniach zajmowała większość część dnia bogatym Rzymianom. Duże łaźnie służyły nie tylko do codziennej higieny czy uprawiania sportu, organizowano tu wykłady a nawet wystawy sztuki.
Pompeje były dobrze prosperującym miastem, miały nie mniej niż cztery łaźnie: Terme del Foro, Termy Centralne, najstarsza oraz największa Termy Stabian, które w chwili katastrofy miały 90 lat, czwarta łaźnia w chwili erupcji wulkanu, była w budowie.
Suburbane Thermen to najbardziej luksusowa łaźnia w mieście, której ściany zdobione są pięknymi freskami, również o tematyce erotycznej, co mogło oznaczać, że w łaźni dochodziło do nielegalnej prostytucji.
Wciąż można zobaczyć pozostałości wszystkich czerech.
3.Lupanare, najbardziej popularny burdel miasta
Miasto miało ich kilkanaście, mieściły się przeważnie nad gospodą lub kawiarnią.
Najbardziej znanym był samowystarczalny burdel Lupanare, który łatwo było znaleźć. Droga do niego wysadzona była płytkami „penis w erekcji”, znajdującymi się na fasadach budynków i chodnikach w mieście.
To jedno z najlepiej odnowionych miejsc. Wewnątrz wszystkie sale ozdobione są erotycznymi freskami, co miało służyć nie tylko do dekoracji, ale również po to, by prawdopodobnie przedstawić specjalizację danej prostytutki. Zwróć uwagę na kamienne łóżka, które nie wyglądają na wygodne, ich celem była szybka wymiana klienta.
Miejsce jest tak popularne, że trzeba czekać w kolejce, by móc je odwiedzić.
4.Villa Dei Misteri
W Pompejach jest kilka pięknych willi, które można odwiedzić.
Villa dei Misteri to dobrze zachowana posiadłość Rzymska, znajdująca się poza murami miasta. Willa doznała stosunkowo niewielkich szkód podczas erupcji wulkanu i dobrze odzwierciedla obraz tego, jak w tamtych czasach wyglądała luksusowa willa rzymska.
Dwór ozdobiony jest najpiękniejszymi malowidłami ściennymi, które są pozostałościami malarstwa rzymskiego. Jednym z najbardziej znanych jest obraz zespołu, prawie trzydziestu naturalnej wielkości postaci, w jednym z pomieszczeń willi. To, co dokładnie przedstawia obraz jest tajemnicą, stąd wywodzi się nazwa dworu.
Podczas naszej wizyty, willa była niestety zamknięta.
5.Casa del Fauno (Dom Fauna)
To jedna z najbardziej spektakularnych prywatnych willi w mieście. Prawdopodobnie należała do kogoś z rzymskiej elity. Jego nazwa pochodzi od posągu Fauna, wykonanego z brązu, który przedstawia pół człowieka i pół zwierzęcia.
Dom Fauna to ogromny dom rozsławiony mozaiką autorstwa Aleksandra Wielkiego, której oryginał znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Neapolu. Na podłodze w jednym z pokojów, można podziwiać jego kopię. Willa posiada wiele posągów, fresków i mozaik. 6.Casa di Vettii (Dom Wettiuszów)
Dom Vetti to willa z imponującą liczba nienaruszonych fresków. Zaraz przy wejściu warto zwrócić uwagę na malowidło przedstawiające boga płodności Priapa.
Dom należał do Aulus Vettius Conviva i Aulus Vettius Bestitutus, kupców, którym udało się zgromadzić wielkie bogactwo. Lubili to pokazywać, dekorując swój dom pięknymi freskami.
Ogród pełen jest licznych fontan, imponujących kolumn i posągów.
Mówi się, że w jednym z pomieszczeń domu pracowała prostytutka, co można wywnioskować nie tylko z erotycznych obrazów na ścianach, ale także z graffiti przy wejściu, na którym podana jest jej stawka.
7.Świątynia Izydy
Świątynia Izydy była jednym z pierwszych miejsc odkrytych i odkopanych. Zbudowana w hołdzie dla jednej z najważniejszych bogiń egipskiej mitologii.
Jest to najlepiej zachowana świątynia w Pompejach, mimo że wszystkie posągi, kultowe artefakty i freski zostały przeniesione do Narodowego Muzeum Archeologicznego w Neapolu.
8.Thermopolium
Termopolów, odpowiedników naszych „fast foodów” było w Pompejach sporo.
Przejdź „drogą obfitości” Via Dell’Abbondanza i przyjrzyj się z bliska starożytnym sklepom i jadłodajniom z mieszkaniami na wyższych piętrach. W wielu miejscach można jeszcze zobaczyć lady z dużymi amforami lub małymi piecami, w których wypiekano chleb i ciastka.
Koniecznie zajrzyj do Thermopolium van Vetutius, małej restauracji, w której codziennie można było zamówić świeży posiłek, idealne miejsce dla tych, którzy nie posiadali własnej kuchni.
9.Anfiteatro Romano
To jeden z najlepiej zachowanych rzymskich amfiteatrów na świecie. W tamtych czasach używany do klasycznych walk gladiatorów, walk z dzikimi zwierzętami i zawodów sportowych. Teatr mieścił 20.000 tysięcy osób.
Obok amfiteatru znajduje się Palestra Grande, dawne gimnazjum i boisko. Znaleziono tu kilka ciał, prawdopodobnie młodych ludzi, którzy w czasie wybuchu uprawiali sport.
10.Casa di Octavius ​​​​Quartio
Rezydencja przypominająca arystokratyczną willę leży przy jednej z najbardziej zamożnych ulic Pompejów, w pobliżu amfiteatru i jednej z bram miasta. Dom otoczony jest dużym ogrodem. Na szczególną uwagę zasługuje liczba pięknie odrestaurowanych fresków i przedmiotów, które wydają się nawiązywać do egipskiej bogini Izydy.
11.Orto dei Fuggiaschi (Ogród Uchodźców)
Niewiele miejsc w Pompejach mrozi krew w żyłach tak, jak Ogród Uchodźców.
W mieszczącym się w starej dzielnicy miasta ogrodzie, w 1961 roku znaleziono szczątki trzynastu osób. Kierując się w stronę bramy miejskiej, uciekali przed wybuchem wulkanu.
Ze znalezionych szczątków zrobiono odlewy gipsowe.
Wśród mumii ofiar, które zebrały się tutaj i zginęły razem, widzimy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Patrząc na ich pozy, w których ciała zostały uwiecznione, można niemal poczuć ból i udrękę, jaką musieli znosić.
12.Graffiti
Wiele budynków w Pompejach, na swych ścianach zawiera graffiti, spontaniczne napisy i rysunki. Wydrapane skorupą lub kawałkiem żelaza, często dotyczą tekstów pisanych nieprzyzwoitą i obraźliwą łaciną, co wywołało dyskusję wśród naukowców na temat „wysokiej” kultury Rzymian.
13. Casa del Poeta Tragico (Dom Dramaturga)
Pośród ruin antycznej willi w oczy rzucają się przede wszystkim poetyczne wersy, nawiązujące do scenek z życia codziennego. Najbardziej znany jest wers, znajdujący się na mozaice podłogowej z wizerunkiem psa i napisem: “Cave canem”, co oznacza uwaga na psa.

Wskazówki, które mogą się jeszcze przydać przy planowaniu podróży:
♦ Chcesz mieć gwarancję wejścia na teren miasta, zamów bilety z wyprzedzeniem, Pompeje odwiedzane są przez tłumy.
♦ Spytaj przy wejściu, które z atrakcji są zamknięte w trakcie Twojej wizyty, to ułatwi Ci plan zwiedzania.
♦ Miasto można odwiedzić z przewodnikiem lub samodzielnie.
♦ Pompeje są łatwo dostępne komunikacja miejską Circumvesuviana. Za kilka euro, w ciągu 30 minut przejedziesz trasę Neapol Garibaldi-Pompeje Scavi-Villa dei Misteri.
♦ Odwiedzasz Pompeje autem, w mieście jest wystarczająco dużo płatnych miejsc parkingowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *