światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Europa Niemcy

Park Narodowy Berchtesgaden i jego atrakcje

Myśląc o Alpach, często masz na myśli Austrię, ale czy wiesz, że i Niemcy mają swój kawałek Alp? Park Narodowy Berchtesgaden leży przy granicy z Austrią i zachwyca piękną przyrodą. W tutejszym krajobrazie dominuje masyw górski Watzmann, który dzięki wysokości powyżej 2700 m jest czwartą, co do wielkości górą w Niemczech.
Imponujące góry, rozległe lasy i malownicze jeziora z krystalicznie czystą wodą, tworzą jeden z najstarszych obszarów chronionych w Alpach i zdecydowanie warto go odwiedzić.
Rejs statkiem po Königssee
Najpiękniejszym i najczęściej odwiedzanym miejscem jest Königssee. Jezioro o długości 6 km otoczone jest stromymi zboczami gór, dzięki czemu bardziej przypomina norweski fiord aniżeli górskie jezioro.
Do jeziora prowadzi tylko jedna droga, od strony Schönau am Königssee, gdzie znajduje się ogromny parking (płatny), kioski z jedzeniem, sklepy z pamiątkami. Tu przy głównym molo, kupisz bilet na rejs po jeziorze. W sezonie przy kasie może być tłoczno, bo miejsce to, w ciągu roku odwiedza ponad milion turystów.
Bilety można kupić w obie strony lub w jedną stronę. W tym przypadku wysiadasz przy barokowym kościółku św.Bartłomieja. Wtedy do mola masz kilka kilometrów.
I choć sama podróż elektryczną łodzią jest główną atrakcją, koniecznością jest też spacer po tutejszej okolicy.
Piesze wycieczki wokół Königssee
Wzdłuż jeziora nie brakuje tras spacerowych, które są dobrze oznaczone. Chcąc wybrać się na szlak, można dopłynąć do któregoś z nich łodzią lub zwiedzać okolicę pieszo.
Pierwszy przystanek łodzi jest już kilkaset metrów od molo. Stąd możesz przejść na punkt widokowy Malerwinkel.
Kolejnym przystankiem jest widoczna już z daleka kaplica św. Bartłomieja na półwyspie Hirschau. Kościół nosi nazwę na cześć apostoła Bartłomieja, który był patronem rolników i pasterzy w Alpach.
Warto zaznaczyć, że rok w rok, w pierwszą sobotę przypadającą po 24 sierpnia, wyróżniający się czerwonymi dachami kopułowymi kościółek jest miejscem pielgrzymki.
Według uczonych niektóre fragmenty kościoła pochodzą z XII wieku, choć od tego czasu uległy one znacznym zmianom. Obecna forma barokowa pochodzi z XVII wieku.
Końcowym przystankiem jest Salet, skąd polecam przejść szlakiem do Obersee, około 30 min.
To górskie jezioro jest mniej znane niż Königssee a równie pięknie położone między górami. Szlak jest łatwy i nadaje się do przejścia z dziećmi.
Miasteczko Ramsau bei Berchtesgaden
Podczas wizyty w parku Berchtesgaden nie można pominąć malowniczej wioski Ramsau, otoczonej pagórkowatym krajobrazem. Stąd rozpoczyna się kilka szlaków po okolicznych górach czy alpejskich łąkach.
Jeśli nie chcesz wypuszczać się w góry, możesz pospacerować po wiosce, gdzie nie brakuje typowych alpejskich domków i gospodarstw. Jednak głównym celem wszystkich odwiedzających jest tutejszy kościółek św. Sebastiana. Malowniczo położony nad rwącym strumieniem jest widoczny już z daleka. Warto odwiedzić też cmentarz przy kościółku i zwrócić uwagę na drewniane krzyże nagrobne.
Niemiecka droga Alpejska
Niemiecka Droga Alpejska (Deutsche Alpenstrasse) to jedna z najpiękniejszych tras samochodowych w Europie. 450-kilometrowa trasa panoramiczna prowadzi z Lindau nad Jeziorem Bodeńskim do Schönau nad jeziorem Königssee. Po drodze nie brakuje serpentyn, gigantycznych gór i pięknych widoków. Tu, w parku Berchtesgaden można przejechać ostatni odcinek tej drogi.
Spacer wokół Hintersee
Hintersee to prawdziwy raj dla wszystkich lubiących aktywny wypoczynek. Pięknie otoczone lasami i alpejskimi łąkami jezioro, zaprasza do spacerów. Gdziekolwiek spojrzysz, widoki są równie piękne i imponujące. Sielankowy obraz dopełnia kolor wody w jeziorze z ogromnymi formacjami skalnymi w tle.
W okolicy nie brakuje dobrze oznakowanych szlaków turystycznych, ale sam szlak wokół jeziora też jest wart uwagi. Jego pokonanie zajmie ci 45 minut i nadaje się do przejścia z dziećmi.
Rossfeld Panoramastrasse
Rossfeldstrasse to płatna droga panoramiczna (8 euro za auto), która biegnie przez samo serce parku Berchtesgaden. 15 km trasa dostępna jest od północy, w Oberau lub od południa przy Obersalzberg  i ciągnie się wzdłuż alpejskich krajobrazów, który zdominowany jest  tu przez górę Watzmann. Po drodze wyznaczonych jest kilka punktów widokowych, z których najwyżej położony znajduje się na wysokości około 1600 m. Przy ładnej pogodzie można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na austriackie Alpy i rozległą panoramę na miasto Salzburg.

♦ Berchtesgaden jest również znane z Orlego Gniazda. „Dom wakacyjny”, który Adolf Hitler otrzymał na swoje 50 urodziny.
♦ Korzystając z kolejki linowej Jennerbahn, możesz podziwiać rezerwat przyrody z dużej wysokości
♦ Park Narodowy Berchtesdagen to miejsce, gdzie wciąż króluje Matka Natura. Almbachklamm i Wimbachklamm zaliczane są do jednych z najpiękniejszych wąwozów w Niemczech. Spacerowe ścieżki prowadzą nie tylko wzdłuż wysokich ścian, ale również wzdłuż licznych wodospadów.

4 KOMENTARZE

 1. Arleta, masz rację, ja myślę, że wielu ludzi kojarzy Alpy z Austrią, a o Niemczech ani słychu. Wiesz, że Niemcy to mój ulubiony kraj. Nie znam tych rejonów, ale dotrę i tam. Galeria ze wspaniałymi zdjęciami, zachęca, bardzo, bardzo na tak. Byliśmy w Lindau nad Jeziorem Bodeńskim ( ludzie ….. 25 lat temu) , ale nie wiedziałam o tej trasie.
  Piękna obieżyświatowa relacja, pozdrawiam

  • Gabi, Niemcy mają swoje ukryte perełki, to prawda.
   Jeśli bedziesz planować podróż w te strony to tylko poza sezonem, wiosną lub jesienią. Latem są tam tłumy ludzi.
   Dzięki, że wpadłaś.

 2. Pokazałaś kolejne miejsca, które mam w planach 🙂 Oby się na tych planach nie skończyło, gdyż niesamowicie kusisz tym wpisem i chce się zaraz tam ruszyć. Na razie jeszcze raz obejrzałam piękne zdjęcia – dobry początek dnia 🙂
  Pozdrawiam 🙂

  • Renata,to piękny region Niemiec.
   Życzę, by nie pozostało tylko w planach, ruszaj jak najszybciej!
   Pozdrawiam!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *