światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Europa Słowenia

Najpiękniejsze wodospady Słowenii

Przed wyjazdem do Słowenii, co nieco widziałam i słyszałam o tym maleńkim kraju, ale zupełnie nie spodziewałam się, że każdego dnia będę wzdychać z zachwytu.
Gdzie są góry i rzeki, są i wodospady. A tych w Słowenii nie brakuje. Wszystkie ukryte gdzieś na łonie natury, ale po krótkiej wędrówce, można się im przyjrzeć z bliska.
Poniżej kilka z nich, które najbardziej nam się podobały.

Wodospad Savica
Położony w regionie jeziora Bohinj jest najczęściej odwiedzanym wodospadem Słowenii.
Wodospad Savica to podwójny wodospad. Większy ma około 78 metrów długości a mniejszy około 25 metrów.
Wędrówka do wodospadu jest małym wyzwaniem, ponieważ trzeba pokonać kilkaset schodów. Czas przejścia nie zajmie więcej jak 20-30 minut, kiedy wyruszysz oznakowanym szlakiem spod restauracji. Okolice trasy to niemalże bajkowy obszar leśny.
Wejście na szlak kosztuje 3,00 € od osoby.

Wodospad Peričnik
W dolinie Vrata, przy schronisku górskim „Koca pri Peričniku”, zobaczysz jeden z najbardziej imponujących wodospadów w Słowenii. Z Mojstrany kieruj się oznakowaniami Vrata Valley i nie zrażaj, wąską i nieutwardzoną drogą. Pomimo tego, iż wodospad dobrze widoczny jest z drogi, zdecydowanie musisz wejść do góry, by przyjrzeć się mu z bliska.
Ma 52 metry długości a jego znakiem szczególnym jest to, iż można go obejść od tyłu.
Wspinaczka nie potrwa dłużej jak 20 minut. Potrzebujesz jednak dobrych butów, ze względu na śliskie miejsca na szlaku.
Wstęp gratis!

Wodospad Kozjak
W pobliżu Kobarid, znajdziesz wodospad Kozjak, który według mnie jest najbardziej malowniczym wodospadem Słowenii. Zachwyca lokalizacją. Z wysokich skalnych ścian, spływa do basenu z niebiesko-zieloną wodą. To prawdziwe cudo natury.
Z Kobarid jedź w kierunku Dreznicy i zaraz za mostem Napoleona, skręć w lewo.
Do wodospadu prowadzi dobrze oznakowany szlak, który najpierw biegnie polną drogą a następnie klifem, wzdłuż rzeki Soca. Nie zrażaj się ludźmi i zaparkowanymi autami. Wielu z nich wybiera się tylko w okolice rzeki na kąpiel lub opalanie i nie dochodzi do samego wodospadu. Na końcowym odcinku jest kasa, gdzie trzeba uiścić opłatę 4 euro za wstęp.
Szlak jest łatwy, czas przejścia około 30 minut. Ostatnia część to drewniane mosty i ścieżki, które mogą być śliskie.

Wodospad Rinka
Trzecim, co do wielkości wodospadem w Słowenii jest wodospad Rinka. Położony w dolinie Logar jest atrakcją tego regionu. Aby móc dostać się do niego, należy przed wjazdem na teren Logarskiej doliny, uiścić opłatę za każdy zmotoryzowany pojazd. Za auto zapłacisz 7 euro, bez znaczenia od ilości osób. Na końcu drogi jest parking, a stamtąd już tylko 15-20 minut pod górkę, wyznaczonym szerokim szlakiem przez las. U podnóża wodospadu dobrze widać siłę natury, woda z ogromnym hukiem, spada tu na głębokość 105 m. Przy samym wodospadzie jest bar. Z jego tarasu rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na otaczające góry. Chcesz bardziej aktywnie spędzić czas? Skorzystaj ze szlaku po lewej stronie wodospadu, który zaprowadzi Cię aż na jego górną część.

Odwiedziliście też wodospady w Słowenii? Który z nich podobał się Wam najbardziej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *