światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Nowa Zelandia Oceania

Nowa Zelandia- Co polecam na wyspie południowej?

Wyspa Południowa zaskakuje wszechstronnością krajobrazu. Tu natura wciąż podąża swoją drogą a miejsc godnych polecenia nie brakuje.
Na południu znajdziesz fiordy, u zachodniego wybrzeża zobaczysz lodowce i staniesz oko w oko z najwyższą górą Nowej Zelandii. Patrząc na północ znajdziesz wiele przytulnych, zatok i zatoczek oraz złocistych plaż parku Abel Tasman, jakże różniących się od tych na zachodnim wybrzeżu, gdzie dzikie fale rozbijają się o skały. Na wschodzie wyspy odkryjesz życie morskie, w Kaikura masz wielką szansę zobaczenia lwów morskich, delfinów a przy odrobinie szczęścia nawet wielorybów, zaś na półwyspie Otago, podejrzysz królewskie albatrosy i najrzadsze gatunki pingwinów. Na północnym wschodzie możesz odwiedzić regiony winiarskie i spróbować najlepszych win na świecie.
„Kręgosłupem” wyspy są Alpy Południowe, wokół których utworzyły się zróżnicowane krajobrazy.
Atrakcji jest tak wiele, by zobaczyć je wszystkie, potrzebujesz dużo czasu.

Miejsca, które zdecydowanie polecam:
Park Narodowy MOUNT COOK 
Rozległy park, na którego obszarze znajduje się 19 szczytów powyżej 3000 metrów, z których najwyższym jest Mt. Cook (3724 m). Po dziś dzień, najwyższy szczyt Nowej Zelandii stanowi wyzwanie dla wielu alpinistów. Cały obszar składa się z jednej trzeciej wiecznego śniegu i lodu. Znajdujący się tu lodowiec Tasmana ma 29 km długości i jest największym lodowcem poza pasmem Himalajów.
Droga do parku w dużej części prowadzi wzdłuż jeziora Pukaki. To malownicza trasa z pięknymi widokami na górską okolicę. W parku są wyznaczone szlaki wędrowne, ale najlepszą opcją jest zobaczyć park z lotu ptaka!
Najlepiej nie rezerwować z wyprzedzeniem, lot uzależniony jest od pogody.

Park narodowy MOUNT ASPIRING N.P. (Siberia Wilderness Adventure)
Trzeci, co do wielkości park Nowej Zelandii ma zróżnicowany krajobraz. Imponujące szczyty gór, pokryte grubymi taflami lodu często dochodzą powyżej 2000 metrów, mniejsze stoki porośnięte są gęstymi lasami. Nie brakuje też malowniczych koryt rzek. Park jest popularny wśród piechurów, ale problem stanowi dojazd. Brak tu dróg prowadzących do parku, jedyną opcją jest helikopter! Przelot możesz zarezerwować w Makarora.
Lot trwa 30 minut. Helikopter wysadza Cię w dolinie, po czym znika z pola widzenia. Wchodzisz do gigantycznego rezerwatu, gdzie tylko Ty i garstka innych turystów może cieszyć się tym fantastycznym otoczeniem.
Po kilku godzinach marszu, jet boat sprowadza Cię znów do cywilizowanego świata.

Park Narodowy PAPAROA
Ten niezbyt duży park obejmuje piękne plaże, jaskinie, imponujące wąwozy i zalesione doliny. Panuje tu wilgotny klimat, dzięki czemu jego obszar porośnięty jest subtropikalną roślinnością. Jego główną atrakcją jest Punakaiki, gdzie wielowiekowa gra wiatru i wody, wyryła dziwaczne formy w miękkich skałach osadowych. Większość z nich wygląda niczym stos naleśników (patrz zdjęcia).
Park ma jednak do zaoferowania jeszcze więcej. To bardzo atrakcyjne miejsce na piesze wędrówki lub odpoczynek na dziewiczych i bezludnych plażach.
Sama droga przybrzeżna pomiędzy Greymouth a Westport zaliczana jest do 10 najpiękniejszych dróg nadmorskich świata.

ARTHUR’S PASS 
Park ukazuje ogromne kontrasty geologiczne i klimatyczne.
Na zachodzie, gdzie pada częściej, można zobaczyć gęste lasy deszczowe i głębokie, rwące rzeki. Na wschodzie roślinność jest mniej bujna, smukłe drzewa zamieniają się w suchą trawę, na której pasą się zwierzęta. Pomimo tego, że wiele tutejszych szczytów ma powyżej 2000 metrów, można znaleźć tu łatwe szlaki do wędrówki. To popularne miejsce przyciąga też wielu turystów ze względu na zamieszkującą te tereny górską papugę Kea.

OTAGO PENINSULA
Półwysep Otago, niedaleko Dunedin, ma wiele do zaoferowania. Jest to obszar gdzie nie brakuje pięknej przyrody, rzadkich gatunków zwierząt i interesujących ogrodów. Miejsce to jest ważnym terenem lęgowym dla wielu ptaków morskich i zapewnia ochronę niemal wyginiętym żółtookim pingwinom. Na półwyspie jest kilka miejsc gdzie można zaobserwować pingwina. Jednym z nich jest Sandfly Bay zaś Taiaroa Head to jedyne miejsce na świecie, gdzie na stałym lądzie mają swoją kolonię Royal Albatross.

Jeśli znacie inne, fajne miejsca godne polecenia, piszcie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *