światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Nowa Zelandia Oceania

Nowa Zelandia- Co polecam na wyspie północnej?

Wyspa Północna ma również zróżnicowany charakter. I choć jest mniej dziewicza aniżeli jej południowa „siostra”, warta jest odwiedzin. Ogromne lasy deszczowe, dziewicze plaże i geometralne zjawiska sprawiają, że ta część Nowej Zelandii często wymieniana jest jako jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie.
Centralny region dominują tereny wulkaniczne, w regionie północnym znajdziesz piękne zatoczki i białe plaże a na wschodnim przylądku zgubisz się między wielotysięcznymi drzewami ogromnych lasów deszczowych.

Miejsca, które zdecydowanie polecam:
Park Narodowy TONGARIRO
To jeden z najbardziej spektakularnych parków w Nowej Zelandii, którego nie możesz pominąć w trakcie swojej podróży. Granice parku otaczają zielone lasy i rozległe łąki, zaś jego serce tworzą trzy aktywne wulkany.
Słynny szlak Tongariro Alpine Crossing to sposób na zwiedzanie parku piechotą. Przejście prawie 20 km trasy zajmuje ładne parę godzin, ale widowiskowy, księżycowy krajobraz wynagradza każdy trud. Nie bez powodu, wulkan Mt. Ngauruhoe stanowił scenerię do filmu „Władcy Pierścieni”.
Nie zapomnij również odwiedzić największego ośrodka narciarskiego Whakapapa. Tutejsze krajobrazy i alpejska roślinność są tak oszałamiająco piękne, że region ten słusznie wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

KAPITI ISLAND
Wyspa Kapiti słynie z imponujących lasów, dziewiczych plaż a szczególnie z wielu endemicznych gatunków flory i fauny. Miłośnicy ptaków muszą tu dotrzeć. Kapiti to ptasi raj!
Dzięki separacji Nowej Zelandii od reszty świata, występuje tu wiele endemicznych gatunków ptaków, w tym kiwi- symbol Nowej Zelandii. I choć nigdy nie masz gwarancji na spotkanie kiwi, takahe czy kaka, szanse na wyspie Kapiti znacznie wzrastają.
Wyspa ma powierzchnię 10 km na 2 km i w całości  jest rezerwatem przyrody. Pobyt na wyspie jest bardzo ograniczony. Wizyta zarezerwowana jest tylko dla kilku osób. Aby się na nią dostać, potrzebujesz licencji, o którą należy postarać się z dużym wyprzedzeniem. Maksymalnie pięćdziesięciu odwiedzających dziennie może udać się na wyspę, ale tylko kilkunastu może pozostać na noc.
Łódź, która zabierze Cię na Kapiti, wypływa z Paraparaumu.
Życzliwość i gościnność Maorysów, dziewicza natura, panująca tu cisza ale przede wszystkim spotkanie z ptactwem, zauroczyły mnie na tyle, by wyspę Kapiti zaliczyć do top 3 momentów mojej podróży.

ROTORUA
Rotorua to obszar znany z aktywności wulkanicznej. Pomimo zapachu zgniłych jaj to jedno z najbardziej popularnych miejsc na Wyspie Północnej. Parujące zjawiska geotermalne można zauważyć tu dosłownie wszędzie, nawet na ulicy. Warto jednak zajrzeć do jednego z parków geotermalnych, gdzie z bliska można przyjrzeć się tryskającym gejzerom lub gorącym basenom błotnym. Średnio wstęp za osobę do parku to kwota około 35 dolarów!
Większość turytów zwiedza Wai-O-Tapu park. Polecam mniej turystyczny Waimangu Volcanic Valley park. To jeden z najmłodszych wulkanicznych regionów na świecie, pełen gorących źródeł, fumaroli, tryskających gejzerów i kolorowych tarasów.
W okolicy Rotorua znajduje się wiele parków z gorącymi źródłami, znanych z właściwości leczniczych. Jednym z droższych i najczęściej odwiedzanych jest luksusowe Spa Polynesian.
Osobiście polecam mniej znane i odwiedzane Waikite Park.

COROMANDEL PENINSULA
Półwysep Coromandel to słabo zaludniona część Nowej Zelandii z licznymi zatokami, piaszczystymi plażami, wyspami, pagórkowatym krajobrazem i podzwrotnikowym lasem deszczowym. Półwysep ma około 80 km długości i w najszerszym miejscu około 40 km szerokości.
Na zachodnim wybrzeżu leży niekończący się szereg dziewiczych plaż z pięknymi zatokami, malowniczymi historycznymi wioskami i rodzimymi drzewami Pohutukawa, które na przełomie grudnia i stycznia kwitną czerwono-różowymi kwiatami.
Wschodnie wybrzeże znane jest z wielu miejsc doskonałych na surfing i wielu piaszczystych plaż. Jedną z najczęściej odwiedzanych jest Cathedral Cove. Tutejsza jaskinia była tłem przy nagrywaniu filmu „Narnia”.
Kolejnym miejscem, które polecam jest Hot Water Beach, gdzie podziemna rzeka odprowadza gorącą wodę gruntową do oceanu. Nie zapomnij wziąć szpadelka z wiaderkiem, będą Ci potrzebne do utworzenia własnego gorącego basenu.
Lasy Coromandel świetnie nadają się na piesze wędrówki a rzeki na połowy pstrągów. W przytulnych wioskach Whitianga i Coromandel Town możesz odwiedzić różne muzea i pracownie artystów.
Nie zapomnij zajrzeć do Mussel Kitchen, gdzie zjesz przepyszne mule przygotowane na kilka sposobów!

WHANGAREI HEADS
To jedno z najbardziej słonecznych miejsc na Wyspie Północnej. Świetna alternatywa dla bardziej turystycznego Bay of Island. Okolica Whangarei charakteryzuje się spokojnym stylem życia i słynie z pięknych plaż, romantycznego krajobrazu, zalesionych wzgórz, żyznych łąk i spektakularnych widoków. Zapierająca dech w piersiach linia brzegowa, skrywa jedne z najpiękniejszych plaż Nowej Zelandii. To idealne miejsce na wypoczynek!
Niedaleko Whangarei leży rezerwat morski Poor Knigths. Archipelag Poor Knigths powstał ponad jedenaście milionów lat temu, jako rezultat erupcji wulkanicznych. W tutejszych wodach występuje bogate życie morskie, zauważalne podczas nurkowania lub snorkelingu. Wyspy zadziwiają również morskim krajobrazem, pełnym formacji skalnych w postaci tuneli, łuków i jaskiń.
Statki w kierunku rezerwatu wyruszają z Tutukaka, małej osady, oddalonej około 45 minut jazdy od Whangarei.

Znacie jeszcze inne ciekawe miejsca, które warto dodać do listy?

2 KOMENTARZE

    • Mam nadzieję, że i Ty kiedyś tam dotrzesz, by zobaczyć te cuda natury na własne oczy.
      Życzę z całego serca. Trzymam kciuki!
      Pozdrawiam serdecznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *