światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Nowa Zelandia Oceania

Nowa Zelandia- Co polecam na wyspie północnej?

Wyspa Północna ma zróżnicowany charakter. Jest na pewno mniej dziewicza aniżeli jej południowa „siostra”, ale ogromne lasy deszczowe i bulgocąca ziemia obszarów wulkanicznych sprawiają, że ta część Nowej Zelandii z powodzeniem może być wpisana, jako jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Centralny region dominują tereny wulkaniczne z gejzerami i basenami błotnymi. W regionie Northland znajdziesz piękne zatoczki i białe plaże a na wschodnim przylądku zgubisz się między wielotysięcznymi drzewami ogromnych lasów deszczowych.

Miejsca, które zdecydowanie polecam:
TONGARIRO N.P.
To jeden z najbardziej spektakularnych parków w Nowej Zelandii, którego nie możesz pominąć w trakcie swojej podróży.
Granice parku otaczają zielone lasy i rozległe łąki, zaś jego serce tworzą trzy aktywne wulkany. Słynny szlak Tongariro Alpine Crossing to sposób na zwiedzenie parku pieszo. Przejście prawie 20 km trasą zajmuje ładne parę godzin, ale widowiskowy, księżycowy krajobraz wynagradza każdy trud. Nie bez powodu, wulkan Mt. Ngauruhoe stanowił scenerię do filmu „Władcy Pierścieni”. Surowe krajobrazy wulkaniczne, paleta barw i cisza, po prostu zachwycają!

KAPITI ISLAND
Wyspa Kapiti słynie z imponujących lasów, dziewiczych plaż a szczególnie z wielu endemicznych gatunków flory i fauny. Miłośnicy ptaków muszą tu dotrzeć, Kapiti to ptasi raj!
Dzięki separacji Nowej Zelandii od reszty świata, występuje tu wiele endemicznych gatunków ptaków, w tym kiwi- symbol Nowej Zelandii. I choć nigdy nie masz gwarancji na spotkanie kiwi, takahe czy kaka, szanse na wyspie Kapiti znacznie wzrastają.
Wyspa o powierzchni 10 na 2 kilometry jest rezerwatem przyrody a pobyt na niej jest ograniczony. Aby się tam dostać, potrzebujesz licencji, o którą należy postarać się z dużym wyprzedzeniem. Wizyta na zielonej wyspie zarezerwowana jest tylko dla kilku osób. Maksymalnie pięćdziesięciu odwiedzających dziennie może udać się na wyspę. Łódź, która zabierze Cię na Kapiti, wypływa z Paraparaumu.
Życzliwość i gościnność Maorysów, panujący tam spokój, dziewicza natura a przede wszystkim spotkanie z ptakami, zauroczyły mnie na tyle, by wyspę Kapiti zaliczyć do jednego z niezapomnianych momentów mojej podróży.

ROTORUA
Rotorua to obszar znany z aktywności geotermalnej. Pomimo zapachu zgniłych jaj to jedno z najbardziej popularnych miejsc na Wyspie Północnej. Parujące zjawiska geotermalne można zauważyć tu dosłownie wszędzie. Warto też zajrzeć do jednego z parków geotermalnych, gdzie z bliska można przyjrzeć się tryskającym gejzerom lub gorącym basenom błotnym. Średnio wstęp za osobę do parku to kwota około 35 dolarów!
Pomimo siarkowego powietrza, miejsce to tętni życiem. Turyści chętnie je odwiedzają, by poznać nie tylko tajemnicę zjawisk geotermalnych lub odpocząć w hydrotermalnych źródłach, ale również być świadkiem obrzędów i tańców jakże gościnnych Maorysów.

COROMANDEL PENINSULA
Półwysep Coromandel to słabo zaludniona część Nowej Zelandii z licznymi zatokami, piaszczystymi plażami, wyspami, pagórkowatym krajobrazem i podzwrotnikowym lasem deszczowym. Półwysep ma około 80 km długości i w najszerszym miejscu około 40 km szerokości.
Na zachodnim wybrzeżu leży niekończący się szereg plaż z pięknymi zatokami, malowniczymi historycznymi wioskami i rodzimymi drzewami Pohutukawa, które pięknie kwitną w grudniu i styczniu czerwono-różowymi kwiatami.
Wschodnie wybrzeże znane jest z piaszczystych plaż i wielu miejsc doskonałych na surfing. Przepiękne lasy świetnie nadają się na piesze wędrówki a rzeki na połowy pstrągów. W przytulnych wioskach Whitianga i Coromandel Town możesz odwiedzić różne muzea i pracownie artystów.
Nie zapomnij zajrzeć do Mussel Kitchen, gdzie zjesz przepyszne mule przygotowane na kilka sposobów!

WHANGAREI HEADS
To jedno z najbardziej słonecznych miejsc na Wyspie Północnej. Świetna alternatywa dla bardziej turystycznego Bay of Island. Okolica Whangarei charakteryzuje się spokojnym stylem życia i słynie z pięknych plaż, romantycznego krajobrazu, zalesionych wzgórz, żyznych łąk i spektakularnych widoków. Zapierająca dech w piersiach linia brzegowa, skrywa jedne z najpiękniejszych plaż Nowej Zelandii. To idealne miejsce na wypoczynek!
Niedaleko Whangarei leży rezerwat morski Poor Knigths. Archipelag Poor Knigths powstał ponad jedenaście milionów lat temu, jako rezultat erupcji wulkanicznych. W tutejszych wodach występuje bogate tropikalne i subtropikalne życie morskie, zauważalne podczas nurkowania lub snorkelingu. Wyspy zadziwiają również morskim krajobrazem, pełnym formacji skalnych w postaci tuneli, łuków i jaskiń.
Statki w kierunku rezerwatu wyruszają z Tutukaka, małej osady, oddalonej około 45 minut jazdy od Whangarei.

A może Wy znacie miejsca, które warto dodać do listy?

2 KOMENTARZE

    • Mam nadzieję, że i Ty kiedyś tam dotrzesz, by zobaczyć te cuda natury na własne oczy.
      Życzę z całego serca. Trzymam kciuki!
      Pozdrawiam serdecznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.