światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Nowa Zelandia Oceania

Nowa Zelandia- Wyspa Północna czy Południowa, którą wybrać?

Nowa Zelandia to dwie wyspy Południowa i Północna.
Którą wybrać na podróż, jeśli jesteśmy czasowo ograniczeni? Postaram się porównać je obie.

Wyspa Północna jest znacznie mniejsza i bardziej zaludniona. Tu znajdują się dwa duże miasta: Auckland i Wellington, zamieszkałe przez duże skupiska ludności. Po opuszczeniu tych terenów dość szybko znajdujemy się w świecie ciszy i cudownej natury.
To, co wyróżnia Wyspę Północną to mniejsze odległości do pokonania, relaksujące miejsca, takie jak Coromandel i Bay of Islands oraz spektakularne różnice w krajobrazach.
Na północy znajdziesz subtropikalną roślinność z opuszczonymi zatokami i rajskimi plażami, w samym środku znajdziesz świat geotermalny z ośnieżonymi wulkanicznymi szczytami, zielony krajobraz Hobbita, na południowym wschodzie regiony winiarskie i ogromne lasy deszczowe.


Twoja podróż po Wyspie Północnej będzie bardziej relaksująca ze względu na mniejsze odległości. Po drodze masz więcej czasu, by poznać atrakcyjne miejsca i cieszyć się pięknem napotkanej natury.
Przez dwa tygodnie zobaczysz dużo, będziesz mieć czas na piesze wędrówki, chwile relaksu, ale jeśli chcesz zboczyć z utartych szlaków, warto zagospodarować nawet trzy tygodnie.

Odległości na Wyspie Południowej są o wiele większe, więc regularnie siedzisz w samochodzie około 5-6 godzin. Drogi tutaj są bardziej kręte, często nie jedziesz szybciej aniżeli 50-60 km na godzinę.
Na Wyspie Południowej, znajdziesz więcej dziewiczej natury i uczucia wolności w porównaniu z Wyspą Północną. Żyje tu znacznie mniej ludzi i czasem jedziesz pół dnia nie spotykając nikogo.
Czasem jednak odnosiłam wrażenie, że Wyspa Południowa cieszy się większym zainteresowaniem wśród turystów, co wcale nie dziwi, bo majestatyczne szczyty, głębokie fiordy, jeziora polodowcowe, czy gęste lasy to naprawdę bajkowe krajobrazy.


Wyspa Południowa przypominała mi swym krajobrazem wiele miejsc w Europie: Austria, Szwajcaria, Norwegia a czasem nawet Anglia przewijały mi się przed oczyma. Niby ten sam krajobraz a jednak inny. Krajobrazy Nowej Zelandii są znacznie ładniejsze aniżeli wszystko, co istnieje na naszej planecie.
Prawie nigdzie na świecie nie masz tak wielu różnych cudów natury na stosunkowo niewielkim obszarze. Jednego dnia leżysz na plaży, następnego dnia chodzisz po śniegu… By zobaczyć największe atrakcje Wyspy Południowej potrzebujesz, co najmniej trzy tygodnie.

Piękna przyroda Nowej Zelandii to nie tylko uczta dla oczu. Natura jest tu po to, by w pełni móc się nią cieszyć, za równo duszą jak i ciałem. Kraj świetnie nadaje się na poszukiwanie ekstremalnych przygód. Jeśli masz mało czasu zdecyduj się na jedną z wysp. Jeśli chcesz zobaczyć obie, wygospodaruj, co najmniej cztery tygodnie. Sztuką jest być w ciągłym ruchu, ale bez pośpiechu.

Którą wyspę wybrać? Pozostawiam to Tobie. Każda z nich jest inna, każda wyjątkowa!
Macie już plany na podróż do Nowej Zelandii?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *