światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Australia Australia Zachodnia Oceania

Ningaloo Reef, największy sekret Australii! Wszystko, co musisz wiedzieć.

Czy wiesz, że Wielka Rafa Koralowa ma konkurencję we własnym kraju?
Na odległej północy zachodniego wybrzeża Australii, znajdziesz jedną z najdłuższych przybrzeżnych raf na świecie. Rafa Ningaloo, rozciąga się na długości ponad 260 km i jest najlepiej strzeżoną tajemnicą Australii.

Od 2011 roku wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest domem dla wielu morskich gatunków. Znajdziesz tu 300 gatunków koralowców, 500 gatunków tropikalnych ryb, żółwie, płaszczki, manty, rekiny a sezonowo nawet rekiny wielorybie i humbaki.

Region Ningaloo można podzielić na trzy części: pas przybrzeżny, zbiornik wodny i rafę koralową.
Choć większość uwagi poświęcone jest życiu morskiemu, życie lądowe jest równie bogate. W suchym i gorącym krajobrazie można spotkać wiele australijskich zwierząt takich jak: kangury, wallaby, emu a nawet dingo.
Tym, co czyni zbiornik wodny tak wyjątkowym, jest to, że jest on wylęgarnią szerokiej gamy organizmów morskich. To także miejsce migracji i odpoczynku wyjątkowych zwierząt, takich jak rekin wielorybi i humbak. Biała plaża, błękitna woda i wyjątkowe życie morskie zachęcają do odwiedzin.

Najlepszym miejscem wypadowym jest mała osada Coral Bay. Są tu dwa campingi, kilka hosteli, supermarket i piekarnia. Ludzie przyjeżdżają tu dla bogatego życia morskiego. Coral Bay położona bezpośrednio przy spektakularnej rafie Ningaloo to prawdziwy raj dla nurków głębinowych i snorkelerów, którzy prosto z plaży mogą odkrywać podwodny świat. Gigantycznych rozmiarów koralowce, setki tropikalnych ryb i żółwie znajdziesz zaledwie kilkanaście metrów od brzegu.
Tutejsze koralowce różnią się od tych w Wielkiej Rafie Koralowej, mają znacznie mniej koloru, ale imponują kształtem, strukturą i rozmiarem. Czasem wydaje się, że płyniesz przez gigantyczny podwodny ogród, pełen tropikalnych ryb.

Agencje turystyczne oferują szeroką gamę wycieczek w wodzie, w celu obserwacji dzikiej przyrody. Każda z wycieczek jest pod opieką przewodnika. Ochrona przyrody jest tutaj celem numer 1.
Obszar wokół rafy Ningaloo bogaty jest w plankton, co przyciąga wiele zwierząt.
Rekiny wielorybie można obserwować od połowy marca do początku lipca.
Manty, od poczatku maja do końca listopada.
Jeśli chcesz podpatrzeć humbaki. Odwiedź to miejsce koniec czerwca do połowy października.
Żółwie, płaszczki, rekiny rifowe, delfiny można oglądać tu przez cały rok.

Jeśli zdecydujesz się odwiedzić to miejsce, zarezerwuj co najmniej trzy dni. Jeśli zdecydujesz się przejechać do Exmouth (150 km od Coral Bay) lub do Parku Narodowego Cape Ranger, zarezerwuj na pobyt w tym regionie nawet tydzień.

1 KOMENTARZ

  1. Raczej nie zawitam do tego miejsca, więc wielkie dzięki, że mogłam zobaczyć ten niesamowity podwodny świat u Ciebie. To musiało być niesamowite doświadczenie – spotkanie tylu wyjątkowych morskich zwierząt.
    Pozdrawiam !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *