światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Azja Nepal

Nepal-Jak spędzić czas w górskim miasteczku Pokhara?

Pokhara, choć jest drugim, co do wielkości miastem w Nepalu, jakże różni się od hałaśliwego i przepełnionego Kathmandu. Cudownie położona nad jeziorem i w cieniu łańcucha górskiego Annapurna jest zrelaksowanym górskim miastem. Większość turystów przyjeżdża do Pokhary ze względu na okolice, stąd zaczyna się wiele znanych trekkingów górskich jak np. Poonhill, Annapurna Basecamp czy Annapurna Circuit. Pokhara to doskonałe miejsce na regenerację po wędrówce, ale nawet, kiedy nie masz w planie kilkudniowych wędrówek, warto tu przyjechać dla samego miasta. Pokhara to przyjemne miejsce na relaks i aktywny wypoczynek.

Jak spędzić czas w Pokhara?
1.Wybierz się na rejs po jeziorze
Główną atrakcją Pokhary jest jezioro Phewa. W wielu miejscach wzdłuż jeziora można wynająć kolorową łódkę. Sam spływ jest wielką przyjemnością. Z poziomu wody roztacza się imponujący widok na pasmo Himalajów. Można też podpłynąć do świątyni Tal Barahi, znajdującej się na małej wysepce lub skorzystać z wodnej taksówki, która dowiezie nas na drugi brzeg jeziora, do Światowej Pagody Pokoju. Łodzią można pływać prywatnie lub w grupach.


2.Odwiedź Światową Pagodę Pokoju
Te buddyjskie świątynie symbolizujące pokój, oprócz Nepalu, można zobaczyć w wielu innych krajach na świecie. Obecnie istnieje ich ponad 80, między innymi w Indiach, Japonii, Sri Lance. Większość z nich została zbudowana po drugiej wojnie światowej.
Nad samym brzegiem jeziora Phewa rozpoczyna się ścieżka, która prowadzi do Światowej Pagody Pokoju, by się tam dostać należy przejść 500 schodów. Wspinaczka trwa około 45 minut, ale zdecydowanie warto. Na górze można nie tylko z bliska przyjrzeć się słynnej białej stupie, ale i podziwiać niesamowity widok na jezioro Phewa, Pokharę i otaczających miasto górskich gigantów.
Do świątyni można dopłynąć łodzią lub dojechać taksówką lub autobusem. Czas przejazdu drogą to 30 minut.


3.Wejdź na punkt widokowy Sarangkot
Pokhara i jej okolica świetnie nadają się na aktywny wypoczynek po okolicy. Oprócz jazdy na rowerze, lekkich spacerów wzdłuż jeziora, można też wybrać się na całodzienną wędrówkę u stóp majestatycznych gór np. na punkt widokowy Sarangkot (1592m). Przy dobrej pogodzie rozciąga się tu fantastyczny widok na jezioro i sąsiednie góry z przepiękną Maćchapućhare(6993 m), zwaną również Fishtail.


Czas przejścia z Pokhary do punktu widokowego to 3-4 godziny w jedną stronę, zejście to około 2-3 godziny.
Miejsce jest jednak najbardziej popularne przy wschodzie słońca, kiedy odwiedzane jest przez rzesze turystów. Wczesną poranną porą, najlepiej dojechać taksówką z Pokhary.
4.Zajrzyj do Międzynarodowego Muzeum Gór
Zainteresowanym górskimi wyprawami, polecam zajrzeć do muzeum himalajskiego.
Tu znajdziesz wiele informacji na temat historii, kultury i geografii gór, po wspinaczy i mieszkańców. Obejrzysz wiele eksponatów pochodzących z wypraw wysokogórskich oraz zobaczysz cudowne fotografie pochodzące ze zdobywania szczytów jak i fotografie ukazujące piękno dostojnych Himalajów.
5.Odwiedź obóz Tybetańczyków
W pobliżu miasta znajdują się centra Tybetańskie, które pierwotnie były obozami dla uchodźców. Osobiście odwiedziłam Tashiling Centre i zdecydowanie polecam w nim wizytę. Można tu kupić fajne pamiątki i z bliska przyjrzeć się życiu tutejszych mieszkańców.
Wcześnie rano to najlepsza pora na odwiedziny. Pierwszy zakup dnia ma przynieść Tybetańczykom szczęście, dlatego wtedy łatwiej się targować.


6.Skorzystaj z relaksującego masażu
Po kilkudniowej wędrówce, jedyną rzeczą, o której marzyłam był masaż.
Kierownik naszego hotelu polecił nam masaż w salonie „Seeing Hands”. Salon prowadzony jest przez grupę profesjonalnie wykształconych, ale niewidomych masażystów. Z całego serca polecam tutaj masaż. Wyszłam z salonu jak nowo narodzona!
7.Zamów ekstremalną wycieczkę
Miasto jest doskonałym miejscem dla awanturniczych podróżników. Wybór sportów ekstremalnych jest tu spory. W wielu miejscach Pokhary jest oferowany rafting.
Rafting na jednej z rzek wokół Pokhary to wyjątkowe doświadczenie. Widoki na pobliskie góry są cudowne.
Nie wystarczają Ci widoki z poziomu wody, zamów lot paralotnią. Za 30 minutowy przelot tandemowy z doświadczonym instruktorem, płacisz około 75 euro. Zamawiając lot, zwróć uwagę na pogodę. Szkoda byłoby lecieć w chmurach.
8.Przespaceruj się dzielnicą Lakeside
Pokhara to jedno z niewielu miejsc w Nepalu, w których można uciec od tłumów. Panuje tu przytulna atmosfera. Przy głównej ulicy znajdziesz niezliczone restauracje i bary oraz niekończące się sklepy z pamiątkami. W wielu małych sklepikach możesz kupić dosłownie wszystko.
W tutejszych barach i restauracjach znajdziesz kuchnie z całego świata a w wielu ulicznych stoiskach możesz spróbować momo’s (rodzaj pierożków) i inne nepalskie przysmaki. W niektórych kafejkach możesz również posłuchać muzyki na żywo.

Jak dotrzeć do Pokhary?
Do Pokhary możesz dotrzeć autobusem, ale przygotuj się na długą i krętą podróż lub samolotem. Korzystałam z obu opcji i z całego serca polecam 30 minutowy przelot samolotem do Katmandu. Samolot pomimo tego, że malutki jest dość wygodny. Na pokładzie mieści się około 20 pasażerów. Sam przelot można porównać do lotu widokowego. Panoramiczne widoki na Himalaje po prostu powalają!
Jedyną wadą jest to, że w razie pogorszenia pogody lot może być opóźniony lub całkowicie odwołany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *