światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Afryka Namibia

Namibia- Podróżnicze porady

Namibia jest mniej popularna aniżeli sąsiadująca z nią RPA, ale z pewnością nie mniej piękna. Namibia ma wiele do zaoferowania. Znajdziesz tu między innymi parki przyrody, pustynie, wąwozy i księżycowe krajobrazy.

Jak zwiedzać?
Wynajem samochodu to najlepszy sposób na podróżowanie po kraju.
I choć 90 % dróg jest nieutwardzonych, większość dróg szutrowych jest dobrze utrzymana i łatwo dostępna zwykłym samochodem SUV.


Jeśli planujesz podróżować do odległych miejsc, wymagany jest samochód z napędem na cztery koła. Popularną opcją jest samochód terenowy z namiotem na dachu, który da Ci nie tylko poczucie wygody, ale i poczucie wolności. Wynajem samochodu jest możliwy od 21 roku życia i ważne jest, aby mieć przy sobie międzynarodowe prawo jazdy.
W Namibii jedziesz lewą stroną drogi. Nie zaleca podrózuj o zmierzchu, ze względu na aktywność zwierząt, co może doprowadzić do wypadków.

Tankowanie
W miastach, wzdłuż głównych dróg, na kempingach są stacje benzynowe. Zaleca się jednak regularne tankowanie i jeśli to możliwe dodatkowy kanister benzyny. Może się zdarzyć, że w kolejnej stacji benzynowej brakuje benzyny i musimy jechać dalej. Koszty paliwa to poniżej euro za litr.


Kiedy jechać?
Namibia to miejsce, które można odwiedzić przez cały rok. W Namibii panuje ciepły klimat pustynny i klimat stepowy, z wyjątkiem strefy przybrzeżnej na południowym zachodzie, gdzie jest chłodniej. Pory roku w Namibii są odmienne aniżeli u nas.
Najlepszą porą roku na podróż do Namibii jest jesień i zima, (czyli u nas: maj-październik). Wtedy temperatury są przyjemne i niezbyt ciepłe, a szanse na deszcz są najmniejsze.
To dobry czas na podglądanie zwierząt, które przemieszczają się w poszukiwaniu zbiorników wodnych.
W grudniu możesz spodziewać się ekstremalnych temperatur, które dochodzą do 45 stopni!
Sezon turystyczny przypada na grudzień-styczeń i nasze miesiące letnie (lipiec-sierpień).

Jak rozmawiać w Namibii?
Oficjalnym językiem jest język angielski, ale często można porozumieć się w języku niemieckim.

Czy można odwiedzić Namibię z dziećmi?
Suche pustynie, rozległe pustkowia i opuszczone krajobrazy. Czytając to, pewnie nie skaczesz z entuzjazmem, by jechać tam z dziećmi. Jest jednak odwrotnie.
Namibia to kraj, który świetnie nadaje się na podróż z dziećmi. Ekscytująca jazda jeepem przez pustynny krajobraz, spanie na dachu w namiocie, dzikie zwierzęta chodzące po kempingu. Nie wspominając o największej piaskownicy, jaką kiedykolwiek Twoje pociechy widziały. Tutaj znajdziesz najwyższe wydmy na świecie, gdzie miejsca do zabawy nie brakuje. Dla starszych dzieci sandboarding lub przejażdżka quadem to niesamowite przeżycie!
Na wybrzeżu jest duże prawdopodobieństwo zobaczenia uchatek i delfinów.

Gdzie spać?
Podróż przez Namibię możesz zorganizować na kilka sposobów: od luksusu i noclegu w najbardziej fantastycznych lożach, aż do biwakowania w namiocie na dachu. W przypadku pierwszej opcji zaleca się rezerwację z wyprzedzeniem. Większość turystów śpi w lożach, które dużo wcześniej zarezerwowane są przez organizacje turystyczne.
W przypadku wynajęcia tylko samochodu, możesz biwakować na kempingach. Jednak wskazane jest posiadanie własnego namiotu. Noclegi na kempingach w szczycie sezonu lepiej rezerwować ze sporym wyprzedzeniem, szczególnie te w Sesriem oraz w Etoshy.

Co jeść?
Samodzielna podróż po Namibii jest popularna. Do tej podróży trzeba się dobrze przygotować. Najlepiej pierwszego dnia podjechać do jednego z dużych supermarketów np. w Windhoek, kupić zgrzewki wody, jedzenie i niezbędny suchy prowiant.
Poza tym w podróży można dobrze zjeść w napotkanych restauracjach. To raj dla mięsożerców, którzy chcą spróbować steka z zebry, oryksa, kudu, carpaccia ze strusia i tego typu specjałów. W części nadbrzeżnej kraju, zwłaszcza w Swakopmund można zjeść świeże przysmaki z ryb.

Co musisz ze sobą zabrać?
♦ Koniecznie zabierz ze sobą adapter do kontaktu, przejściówka na trzy okrągłe duże bolce. Tzw. Type-D.
♦ Lampki czołówki. W Namibii dość wcześnie jest ciemno a oświetlenie na kempingach często pozostawia dużo do życzenia.
♦ Ciepłe ubrania ( termo, gruby sweter lub kurtka). Choć Afryka kojarzy się z upałami, w nocy i nad ranem może tu być bardzo zimno, zwłaszcza zimą (nasz sierpień-wrzesień)
♦ Własna apteczka, zawsze przydatna w podróży. W Namibii ze względu na ogromne odległości, po prostu niezbędna!

Namibia to nie kraj, do którego można wybrać się spontanicznie. Podróż należy zaplanować z dużym wyprzedzeniem, choćby ze względu na lepsze ceny wypożyczonego auta. Również na wyrobienie wizy potrzeba trochę czasu, ze względu na brak Ambasady Namibii w Polsce.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *