światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Afryka Namibia

Namibia, co koniecznie musisz zobaczyć?

Szukasz nieskażonej przyrody i niekończących się widoków? Odwiedź Namibię!
Namibia jest najbardziej znana z pustynnych krajobrazów, surowego wybrzeża, pięknych widoków i safari. W tym pięknym kraju można doświadczyć wielu wrażeń.
Oto moje propozycje:

Fish River Canyon
Na południu Namibii znajdziesz jeden z najbardziej imponujących kanionów na świecie. Po Wielkim Kanionie w Ameryce, drugi, co do wielkości kanion ma jedną zaletę. Nie jest tak popularny wśród odwiedzających jak jego bardziej sławny „brat”. Wąwóz powstały około pół miliarda lat temu ma około 130 km długości, 27 km szerokości i 500 metrów głębokości. Z biegiem czasu, z powodu postępującej erozji, teren ten stał się coraz bardziej imponujący.  Ogromna skała składa się z różnych barw, które najlepiej wyglądają przy zachodzącym słońcu. Z punktu widokowego Hobas, w ciągu godziny przejdziesz wzdłuż krawędzi wąwozu, podziwiając wciąż zmieniające się widoki.

Drzewa kołczanowe w regionie Keetmanshoop
Te drzewa występują na spalonych słońcem pustyniach południowej Afryki.
Właściwie to nie drzewo, ale gatunek Aloesa, czyli soczystej, mięsistej rośliny. Drzewa utrzymują się przy życiu, dzięki gromadzeniu wody wewnątrz pnia. Kołczany mogą osiągnąć nawet około 8 metrów wysokości.
Około 14 km od Keetmanshoop znajdziesz ich wiele, dumnie stojących w spiekocie.
Ze względu na zmiany klimatyczne drzewa stają się coraz rzadsze, dlatego odwiedź to miejsce, czym prędzej.

Sossusvlei
Namibia to prawdziwie pustynny kraj, jeden z najbardziej suchych krajów w Afryce.
Charakterystyczny obraz Namibii to oczywiście krajobraz wydm czerwonych. Słynne na całym świecie wydmy Sossusvlei w Namib Naukluft, jednej z najstarszych pustyń na świecie, przyciągają wielu turystów. Sossusvlei to prawdziwa uczta dla oczu. Jeśli o mnie chodzi, to jest to jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc na naszej planecie. Dzięki grze światła słonecznego, paleta kolorów 300 –tu metrowych wydm, zmienia się z każdą chwilą. Widok z wydm w połączeniu z błękitnym niebem, białymi solankami i zielonymi trawami jest wręcz spektakularny! Zwłaszcza o wschodzie słońca, panoramy są magiczne.

The Dead Vlei jest chyba najbardziej znaną częścią Sossuvlei. Ta spieczona, gliniana patelnia pokryta czarnymi, martwymi drzewami, które dość ostro rysują się na tle błękitnego nieba, przypomina surrealistyczny księżycowy krajobraz.
Do Martwej Doliny nie prowadzi żadna droga. Koniecznie musisz mieć samochód 4×4 lub przesiąść się do parkowych samochodów, by pokonać ostatnie kilometry trasy w sypkim piachu.

Canyon Sesriem
Sesriem jest bramą do parku narodowego Namib-Naukluft. Tu znajdziesz wąski wąwóz o głębokości około 30 metrów. Kanion znany jest z obecności wody, niemalże przez cały rok, co jest dość rzadkie na pustyni. W letnich, suchych miesiącach jest możliwość wędrówki po dnie wąwozu. Wtedy widoczne są tylko małe, krystalicznie czyste baseny z rybami i żabami.
Kanion Sesriem najlepiej odwiedzić wczesnym rankiem lub popołudniem. Wschodzące lub zachodzące słońce bawi się kolorami piaskowca. Od dołu, ściany skalne prezentują się zupełnie inaczej aniżeli z góry.
Jeśli Twoja wyprawa do Namibii przypada w porze deszczowej, bądź ostrożny. Obfite opady deszczu mogą nagle spowodować nagły przypływ w wąwozie. Przed wyjściem sprawdź prognozę pogody.

Dolina Twyfelfontein
Prehistoryczne petroglify to najsłynniejsze zabytki tej okolicy. Okazałe rysunki i ryciny pochodzą od plemienia Buszmenów i mają niekiedy tysiące lat. To, co zostało przedstawione przez buszmenów: żyrafy, lwy, słonie a nawet lwy morskie, mogą wskazywać na to, że w tym czasie musiał istnieć kontakt między suchym pustynnym terenem a morzem.
Nie jest możliwe oglądanie petroglifów na własną rękę, koniecznie trzeba wybrać się z przewodnikiem. Trwająca około 45 minut wędrówka prowadzi przez wyjątkowo piękny krajobraz, pośród dużych czerwonych głazów i pomarańczowych formacji skalnych, których najbardziej znane to „rury organowe”. Te wąskie kamienne formacje, czasem o wysokości do pięciu metrów, wyglądają jak piszczałki organowe. Znajdziesz ich tu setki.
Petroglify w Twijfelfontein polecam bardziej aniżeli te w Spitzkoppe, ze względu na większą ilość miejsc, gdzie można je zobaczyć.

Park Narodowy Etosha
Park narodowy Etosha leży na północy Namibii. Jest jednym z najchętniej odwiedzanych parków w tym kraju. Znaczną część parku zajmuje ogromne solnisko (Etosha pan), otoczone suchymi równinami. Solnisko jest pozostałością dużego jeziora, które było tutaj 12 milionów lat temu. Z powodu suszy niewiele jest tu krzewów, co ułatwia obserwację zwierząt. Zwierzęta masowo przybywają do naturalnych zbiorników wodnych. W parku można zobaczyć między innymi nosorożce, lwy, zebry, żyrafy, słonie, szakale, antylopy. Przy odrobinie szczęścia możesz zobaczyć lamparta i geparda.

Etosha jest znacznie mniej komercyjna aniżeli większość afrykańskich parków safari. Drogi są w dobrym stanie, oznakowanie jest jasne. To idealne miejsce do jazdy wypożyczonym samochodem. Zaparkuj samochód i czekaj! Weź ze sobą jedzenie i napoje, abyś mógł podróżować przez cały dzień i poczuć się jak na planie National Geographic.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *