światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Afryka Namibia

Namibia, co musisz zrobić podczas podróży? Moje TOP 6

Namibia to niezwykłe miejsce na wakacje. Rozległe, puste przestrzenie na tle niebieskiego horyzontu, zapierają dech w piersiach. Piaszczyste równiny, wydmy, wąwozy, zaskakują swym pięknem a parki, pełne zwierząt, gwarantują wspaniałą przygodę.
Jak wyjątkowo piękna jest Namibia, możesz ocenić tylko wtedy, kiedy osobiście odwiedzisz ten kraj.
Poniżej dzielę się z Wami, najbardziej pamiętnymi chwilami z podróży po Namibii.

1.Podziwiaj zachód słońca z Elim Dune
Zachód słońca w Sossusvlei to coś, co koniecznie należy wpisać na listę rzeczy do zrobienia podczas podróży po Namibii.
Wspinaczka na wydmę Elim trwa około pół godziny. Sypki piasek pod butami powoduje, że nie należy ona do zbyt łatwych. Jednak, kiedy staniesz już na wzgórzu, szybko zapomnisz o trudzie. Przed Tobą ukaże się niezapomniany widok na okolice. Pomarańczowy piasek rozciąga się niemal w nieskończoność, w oddali majaczy pasmo gór. Promienie zachodzącego słońca zmieniają kolor piasku z żółto-pomarańczowego na intensywnie czerwony, który wynika z wysokiego stężenia żelaza w piasku.  Okolica wówczas wydaje się wręcz nieziemska!

2.Obejrzyj wschód słońca z Dune 45
Jeśli chcesz zobaczyć wschód słońca w Sossusvlei, musisz wstać wcześnie. Wydma 45 to jedna z niewielu wydm, na które można się wspiąć. I choć wejście na jej szczyt odbywa się prawie w ciemnościach i z powodu sypkiego piasku, zimna (lipiec) i wiatru, wymaga trochę wysiłku, musisz poczuć magię wschodzącego słońca. Promienie słońca zabarwiają setki metrów piachu najpierw na odcień głęboko czerwony a następnie na pomarańczowo. To wspaniała gra kolorów i raj dla fotografów, zwłaszcza, kiedy przed obiektywem pojawi się struś czy oryks. Widok z góry na ogromny bezmiar jest niesamowity! Kiedy całkowicie robi się jasno, magia tego miejsca, szybko znika.
Spędź noc na kempingu w Sesriem, by odznaczyć pierwsze ślady na wydmie i zdążyć tam przed tłumami turystów.

3.Zatrzymaj się w Swakopmund
Dla wielu podróżnych Swakopmund nie jest punktem kulminacyjnym podczas wizyty w Namibii. Jednak warto się tu zatrzymać. Malownicze, bardzo niemieckie, nadmorskie miasteczko jest relaksującym przystankiem w podróży po Namibii. Panuje tu przyjemna atmosfera. W przytulnych kawiarenkach bez problemu znajdziesz strudel jabłkowy czy bratwurst. Równie możesz zjeść egzotycznie, steki z antylopy kudu, oryksa czy zebry, znajdziesz niemal na każdej karcie menu. Miłośnicy ryb będą również zachwyceni, świeżych specjałów nie brakuje.
Wolisz coś bardziej ekstremalnego? Wybierz się na przejażdżkę quadem lub sandboarding po sąsiadujących wydmach lub lot balonem, by móc zobaczyć wydmy z innej perspektywy.

4.Odwiedź wodopoje kempingowe w Parku Etosha
Większość dzikich zwierząt spotkasz w Etosha, słynnym parku dzikiej przyrody w północnej Namibii. Oprócz słynnego safari, koniecznie zajrzyj do kempingowych wodopojów. Odwiedź je o dowolnej porze dnia. Najłatwiej jest, kiedy nocujesz na którymś z kempingu: Okaukuejo, Halali czy Namutoni. Ten w Okaukuejo Rest Camp jest chyba najpiękniejszy ze względu na największą różnorodność zwierząt przy wodopoju. Po zachodzie słońca można tu spotkać nawet kilkadziesiąt osób, ale pomimo zgiełku jest tu zupełnie cicho, kiedy w oddali widać sylwetki zbliżających się zwierząt.
Tej nocy śpiąc w namiocie słyszę zbliżające się odgłosy, ciekawość prowadzi mnie do wodopoju. Nie jestem sama, jest nas kilku… przy wodopoju widzę dwa czarne nosorożce…
Co za wyjątkowa chwila! Co za noc!

5.Poszukaj życia na pustyni
Czy wiesz, że w Parku Namib znajdziesz małe stworzenia, które przystosowały się do trudnych warunków życia na pustyni? Wybierz się na wędrówkę po wydmach z Buszmanem, który pokaże Ci tutejszą faunę. Najczęściej spotykane to węże, pająki, jaszczurki i owady. Najbardziej interesującym stworzeniem jest gekon. Aktywny w nocy, w ciągu dnia można go znaleźć pod piaskiem, gdzie chowa się w wykopanym przez siebie tunelu.
Poranna mgła morska i wiatr dostarczają nasiona na pustynię, które spożywane są przez chrząszcze. Te zaś składają jaja, z których wyrastają larwy, które z kolei są pożywieniem dla jaszczurek, te zaś chętnie spożywane są przez węże. Krąg Życia, jakże interesująca opowieść!

6.Spędź noc na pustkowiu
Ten rodzaj noclegu pozwala doświadczyć Namibię w najbardziej dziewiczej formie. Rozbij namiot na skalistej pustyni, w sąsiedztwie niekończących się wydm czy rozległej sawannie. Ciesz się ciszą, rozkoszuj zachodem słońca, popatrz na zmieniający się krajobraz a o zmroku podziwiaj gwiezdne niebo i Drogę Mleczną. Ograniczone dogodnienia pozwolą odkryć w Tobie Robinsona Crusoe a zdobyte doświadczenie, pozostanie w Twej pamięci już na zawsze!

Byliście już w Namibii? Co najbardziej Wam się podobało?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *