Kochasz góry i cudowne krajobrazy? Lubisz aktywny wypoczynek na łonie natury?
Pomyśl o Maderze. Egzotyczna wyspa jest jednym z piękniejszych miejsc w Europie a przyjemne temperatury, które tu panują, zachęcają do spacerów i wędrówek przez cały rok.
Typowe dla wyspy są tzw. lewady, czyli kanały irygacyjne, które są częścią tradycyjnego systemu nawadniającego. Niektóre z nich pochodzą z XV wieku i świadczą o ogromnych wysiłkach naszych przodków, którzy doprowadzili wodę z wysokich zboczy gór na tutejsze doliny. Szlaków wzdłuż lewad jest na wyspie sporo a ich całkowita długość to ponad 2000 km.
Poniżej przedstawiam moje top 5 szlaków wędrownych na Maderze:
1. Queimadas – Levada do Caldeirão Verde
Szlak rozpoczyna się przy domku leśniczego w Queimadas, na południe od Santany.
W mglistym i często wilgotnym otoczeniu rosną tu imponujące drzewa, pokryte dużymi kępami mchu brodatego.
Trasa prowadzi wzdłuż wąskiej lewady do wodnego basenu Caldeirão Verde. Po drodze mijamy skalne ściany, porośnięte paprociami i mchem. Wszędzie ze skał wycieka woda a krótkie tunele, które mijamy są wilgotne i ciemne. Wzdłuż ścieżki nie brakuje fantastycznych widoków na zielono porośnięte wzgórza. Ten szlak to prawdziwy raj dla miłośników mchu i motyli. Na jego końcu znajduje się spory wodospad, który po omszałej bazaltowej skale wpada do źródła Caldeirão Verde.
Tą samą ścieżką wracamy do domku leśniczego Queimadas.
Co trzeba wiedzieć?
♦ Długość trasy 13 km (w obie strony)
♦ Czas przejścia około 4 godzin
♦ Nie zapomnij o latarce, po drodze mijasz tunele!
♦ Sam szlak jest dość łatwy, ale dla wszystkich z lękiem wysokości, może być nie lada wyzwaniem. Wąska ścieżka jest dobrze zabezpieczona, ale prowadzi wzdłuż stromych klifów.
2. Rabaçal – Levada do Risco i 25 Fontes
Szlak rozpoczyna się przy leśniczówce Rabaçal, ale samochód należy pozostawić na parkingu przy drodze ER 105. Doga z parkingu do Rabaçal jest zamknięta dla aut. Szerokim asfaltem schodzisz w dół do Rabaçal lub korzystasz z przejazdu schuttle busem do leśniczówki Rabaçal. Tutejsze lasy laurowe pełne są dziewiczej roślinności a cały obszar to prawdziwie czarująca kraina szmaragdowo zielonych gór i wielu wodospadów. Nie bez powodu ten region Madery jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Do wyboru są dwa szlaki, które można ze sobą połączyć. Jeden z nich prowadzi do wodospadu Risco, jednego z piękniejszych na wyspie a drugi do „25 Fontes”. Trasa jest jedną z najbardziej popularnych wśród piechurów, co może powodować korki na trasie. Ścieżka, która prowadzi wzdłuż lewady czasem jest dość wąska.
Co trzeba wiedzieć?
♦ Długość trasy 10-13 km (połączenie obu szlaków)
♦ Czas przejścia około 4 godzin
♦ Szlak nie jest trudny
♦ Korzystając z przejazdu schuttle busem z parkingu przy drodze do Rabaçal, skracasz sobie trasę o pół godziny a w drodze powrotnej nawet o godzinę, gdyż musisz liczyć się z dość stromym podejściem. Koszt przejazdu to 3 euro.
3.Levada das Rabacas–Dolina Folha
Początek szlaku jest przy barze, na przełęczy Encumeada.
To wyjątkowo piękny region. Ścieżka wzdłuż lewady jest bogato porośnięta kwitnącymi kwiatami a wokół niej prezentują się dzikie zbocza gór i głębokie doliny. W lewadzie pływają zagubione pstrągi. Stąd rozciąga się widok na południową część wyspy, łącznie z oblewającym ją morzem. To stosunkowo łatwa trasa do przejścia, na której jest bardzo cicho.
Co trzeba wiedzieć?
♦Długość trasy 10 km (w obie strony)
♦Czas przejścia 3 godziny
♦ Na trasie mijasz dwa tunele
Ten spacer jest łatwy i nadaje się do wędrówki z dziećmi. Nie ma tu różnic wysokości.
4. Z Pico Arieiro na Pico Ruivo
Lubisz większe wyzwania, koniecznie musisz przejść tym szlakiem.
To z pewnością najpiękniejsza trasa na wyspie, ale i najtrudniejsza. To szlak, który łączy najwyższe szczyty Madery. Ścieżka wykuta jest w prostopadłych ścianach skalnych i biegnie od Pico Arieiro (1818 m), wzdłuż Pico Torres (1847 m) aż do Pico Ruivo (1862 m). Trasa jest spektakularna a panoramiczne widoki na tutejszy górski krajobraz, nieporównywalne są z żadnymi innymi na wyspie.
Wędrówkę zacznij wcześnie rano. Po południu w górach jest zazwyczaj mglisto a nad dolinami rozciąga się morze chmur.
Samochodem dojedziesz prawie na sam szczyt Pico Arieiro ( 1818 m). Szlak rozpoczyna się przy tutejszej restauracji. Powrót tę samą drogą.
Ci, którzy nie chcą przejść całej trasy, mogą dojść do punktu widokowego (ok. 20 minut w jedną stronę) i z powrotem. Z platformy widokowej roztacza się niepowtarzalny widok na okoliczne góry i doliny.
Co trzeba wiedzieć?
♦Długość trasy 10-13 km ( w obie strony)
♦Czas przejścia 6-8 godzin
♦ Szlak ze względu na duże różnice wysokości jest dość intensywny, wciąż wspinasz się i schodzisz. Na szlaku jest sporo kamienistych schodów.
Jeśli nie chcesz wracać tą samą drogą, możesz zejść do parkingu w Achada do Teixera, jednak wcześnie musisz zarezerwować sobie przejazd do bazy noclegowej.
5. Ponta de São Lourenco – Casa do Sardinhais
Na wschodnim wybrzeżu wyspy, Madera prezentuje się w zupełnie innej wersji.
Półwysep Św. Wawrzyńca to surowy i wulkaniczny rezerwat przyrody. Fascynujący krajobraz najlepiej zobaczyć wybierając się na szlak w kierunku Casa do Sardinhais. Trasa rozpoczyna się na parkingu Ponta do Buraco.
Tutejszy krajobraz fascynuje. Niebieski kolor wody tworzy piękny kontrast z czerwono-czarnymi kolorami wulkanicznych skał. Wysokie ostre klify i głębokie zatoki dopełniają panoramiczne widoki a palmowa oaza powiewa spokojem. Na szlaku znajdziesz gro niezwykłych roślin i kwiatów, które potrafią przetrwać w trudnych warunkach. Jest tu bardziej sucho, aniżeli gdziekolwiek indziej na wyspie. Często wieje silny wiatr.
Widoki na trasie są niezapomniane. W niektórych miejscach widzisz zarówno północną jak i południową część wyspy.
Ścieżka jest dość kamienista z wieloma stromymi schodami. Powrót tą samą drogą.
Co trzeba wiedzieć?
♦Długość trasy 7-9 km (w obie strony)
♦Czas przejścia 3-4 godzin
♦Szlak nie jest trudny, ale ze względu na wysokie temperatury może być wyzwaniem. Na trasie nie ma cienia. Wybierając się na szlak należy pamiętać o ochronie skóry i głowy.
Madera to fantastyczne miejsce do pieszych wędrówek. Trasy są o różnym stopniu trudności, ale większość z nich dostępna jest dla wszystkich.
Który szlak Madery podobał Wam się najbardziej?