światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Costa Blanca Europa Hiszpania

Najpiękniejsze miasteczka Costa Blanca

Ponad 300 słonecznych dni w roku, kilometry plaż i wspaniałe widoki gór schodzących do morza to Costa Blanca, część hiszpańskiego wybrzeża, rozciągającego się od Alicante, po Javea w prowincji Walencja.
Costa Blanca ma również zupełnie inne oblicze. Wieżowce w stylu nowojorskim, wypełnieją wybrzeże takich miast jak Alicante, Benidorm czy Calpe. I choć na pierwszy rzut oka, region nie sprawia pozytywnego wrażenia, zapewniam, że jeśli poświęcisz troszkę czasu, odkryjesz zaciszne śródziemnomorskie miasteczka.
Villajoyosa
Villajoyosa dosłownie oznacza „ wesołe miasto”. Kolorowe fasady domów jeszcze bardziej podkreślają tę nazwę. Efektownie wyglądające domy rybackie w kolorze ochry, zieleni, różu i indygo, świetnie kontrastują na tle jasnej piaszczystej plaży. Wybierz się na spacer po labiryncie wąskich uliczek starego centrum miasta. Jest tutaj cicho i wciąż autentycznie.
Dawniej miasteczko słynęło z produkcji czekolady. Z ponad trzydziestu fabryk czekolady, po dziś dzień, pozostało niewiele.

Altea
Altea to miasteczko, którego bardziej można byłoby spodziewać się na południu Hiszpanii. Białe domki, zbudowane na wzgórzu to przecież obrazek, rodem z Andaluzji.
Przejdź uliczkami miasta. Kościół z imponującą niebiesko-białą kopułą cudownie harmonizuje z bielą skupionych wokół niego domków. Za wyjątkową atmosferę tutejszych uliczek, odpowiadają miejscowi artyści i ich galerie. Nie zapomnij zatrzymać się przy punktach widokowych, które znajdziesz wokół placu przy kościele.
Szczególnie wieczorem, kiedy tutejsze uliczki „zalewa” tłum turystów, panuje tu przyjemny klimat.

Javea
Javea, również nazywana Xàbią leży nad jedną z piękniejszych zatok Costa Blanca. Nie tylko historyczne centrum, ale i śródziemnomorska atmosfera zachęca do odwiedzin. Większość turystów przebywa głównie przy wybrzeżu, na tutejszych plażach. W starej części miasta nie widać masowej turystyki. W labiryncie wąskich uliczek panuje przyjemna atmosfera. Nie brakuje barów, restauracji czy kafejek, domy pomalowane są na biało i ozdobione dużymi drewnianymi drzwiami oraz żelaznymi balkonami. Ta część miasta zachowała szczególny autentyczny urok aż do dziś.
Ci, którzy chcą odwiedzić stare miasto Xàbia, muszą pamiętać, że znalezienie parkingu nie zawsze jest łatwe.

Denia
Nadmorskie miasteczko Denia jest prawdopodobnie najstarszą osadą w tym regionie
Obecnie to głównie nowoczesne miejsce turystyczne, z ponad dwudziesto kilometrami plaż.
O dawno minionych czasach, przypomina wznoszący się nad miastem Zamek Denia. W centrum miasta warto odwiedzić plac de La Constitution, gdzie główną uwagę przykuwają Ratusz i kościół. Również spacer wąskimi uliczkami jest przyjemny.
Z Portu Denia odpływają promy na Baleary.

Polop
Polop znajduje się niedaleko od wybrzeża i stanowi doskonały kontrast z zatłoczonym wybrzeżem. Mała i uśpiona wioska z wąskimi, stromymi uliczkami to prawdziwa perła tego regionu. Dawne wzgórze zamkowe, do którego prowadzi kręta ścieżka, wciąż otoczone jest murem i oferuje spektakularne widoki na górzystą okolicę. Warto też wybrać się na spacer charakterystycznymi uliczkami. Nie brakuje tu urokliwych zakątków i bogato ukwieconych domów.

Bocairent
Zaledwie godzinę jazdy samochodem, od popularnych kurortów wybrzeża Costa Blanca, leży Bocairent. To prawdziwa oaza ciszy i spokoju. Średniowieczne centrum miasta Bocairent składa się z pięknych alejek. Spacerując uliczkami, poczujesz ducha historii. Domy wydają się być opuszczone a czas jakby stanął w miejscu.

Znacie inne, ciekawe miasteczka, które można byłoby dopisać do listy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *