światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Dolomity Europa Włochy

Najpiękniejsze jeziora w Dolomitach

Dolomity to pasmo górskie we Włoszech, które zdecydowanie można zaliczyć do najbardziej wyjątkowych gór w Alpach. Dolomity są tak piękne, że czasem tutejsze widoki są porównywalne z widokami w Kanadzie czy Patagonii. Tu znajdziesz bogatą kolekcję krystalicznie czystych górskich jezior, które odzwierciedlają piękno krajobrazu. Jeziora często leżą pomiędzy skalistymi kolosami, co daje piękny kontrast.
W tym regionie mówi się w trzech językach: włoskim, niemieckim i ladyńskim, dlatego też nazwy tutejszych jezior podawane są w różnych językach.
Planujesz wyjazd w Dolomity? Nie przegap poniższych perełek!
1. Lago di Braies/Pragser Wildsee
Niekwestionowanym numerem 1 jest zdecydowanie Lago di Braies .
To chyba najbardziej znane i najczęściej przedstawiane jezioro na Instagramie. Któż z nas nie widział zdjęcia z romantyczną łodzią, płynącą po tafli niebieskozielonej wody? Jestem pewna, że jeśli tam dotrzesz, dołączysz do grona jego wielbicieli.
Lago di Braies to dosłownie Błękitna Laguna, położona wysoko w górach! Jasne kolory we wszystkich odcieniach zieleni i turkusu, otoczone wysokimi skalistymi górami to jeden z najpopularniejszych widoków w Dolomitach.


Pomimo tego, że jezioro leży powyżej 1400 m n.p.m., jest łatwo dostępne. Z parkingu w ciągu kilku minut dojdziemy do jego brzegu.
Wokół jeziora prowadzi ścieżka spacerowa niewiele ponad 3 km. Czas przejścia to około 1h. Korzystając ze spaceru wokół jeziora, możesz nie tylko cieszyć się fantastycznymi widoki, ale i uniknąć tłumów.


Jeśli dysponujesz czasem, możesz wybrać się na jeden z dłuższych szlaków. Przy jeziorze znajdziesz drogowskaz informujący o czasie przejścia różnych tras w tym regionie.
Dla tych, którzy wolą bardziej leniwie jest możliwość wynajęcia łodzi wiosłowej, 1h to wydatek 30 euro!
Należy jednak pamiętać o tym, że przystań wynajmu łódek jest czynna dopiero od 9.00 rano.
W sezonie może tu być tłoczno, warto wstać wcześnie rano lub zaplanować wizytę pod koniec dnia.
Jeśli będziesz tu poza sezonem znajdziesz na pewno błogi spokój.
♦ W miesiącach letnich, droga dojazdowa ze względu na tłumy jest zamknięta między 9.30 a 15:30. Samochód należy zaparkować w pobliskiej Ferrara, oddalonej o 6 kilometrów od Lago di Braies. Stąd można przesiąść się na autobus, który dowozi ludzi pod brzeg jeziora.
2. Lago di Carezza/Karersee
Lago di Carezza to miejsce niemal jak z bajki. Jezioro ma tak intensywnie szmaragdowozielony kolor wody, że wydaje się to aż nierealne.
Niewielkie jezioro z górskimi szczytami Dolomitów w tle, otoczone jest laskiem sosnowym.
Karersee pomimo tego, że leży na wysokości 1530m n.p.m. jest łatwo dostępne. Leży przy samej drodze a przejście z parkingu trwa tylko kilka minut.
Wokół jeziora wytyczona jest ścieżka spacerowa, z której nie można zboczyć. Nie ma tu możliwości podejścia do samego brzegu jeziora. Przejście około 2 km szlakiem nie zajmuje dużo czasu a warto spojrzeć na jezioro z każdej strony. Przyznam jednak, że najbardziej urzekł mnie widok rozciągający się z platformy widokowej, skąd widać granitową górę „przeglądającą” się w tafli jeziora.

3. Lago di Sorapis/Sorapissee
Turkusowo-zielone jezioro Sorapis cudownie kontrastuje z surowymi skalistymi górami i zielonymi wzgórzami, do złudzenia przypominając kanadyjski krajobraz.


Znajdujące się na dość sporej wysokości (powyżej 1900 m) jezioro nie jest łatwo dostępne. Aby się tu dostać należy zaparkować przy Przełęczy Tre Croci, pomiędzy jeziorem Misurina a olimpijską wioską Cortina d’Ampezzo. Stąd najlepiej obrać trasę nr 215.
Pierwsza część trasy przypomina bardziej spacer po lesie. Mniej więcej w połowie szlaku zaczyna się górskie wędrowanie. Zacieniona ścieżka leśna zmienia się w żwirową górską, w niektórych momentach nawet zabezpieczoną żelaznym kablem. Ostatni odcinek to niemalże ciągłe wspinanie się pod górę, na początku po stalowych schodach a następnie po kamieniach i pniach drzew.


Jeśli wybierasz się tu latem, pamiętaj o nakryciu głowy. Druga część trasy to otwarta przestrzeń.


Trwająca około 2h wędrówka w kierunku jeziora nagradzana jest pięknym krajobrazem na surowy masyw Sorapis. I choć z powrotem wracamy tym samym szlakiem, czas przejścia jest znacznie krótszy (około 1,5 h).
Ogólnie trasa nie jest trudna, ale niektóre odcinki są wymagające.
Szlaku nie polecam osobom bez kondycji i rodzinom z małymi dziećmi.
Ze względu na górzysty krajobraz, szlak prowadzący do Lago di Sorapis wymieniany jest, jako jeden z najpiękniejszych w Dolomitach.

Do jeziora prowadzi jeszcze inna trasa, nr 217. Ten szlak jest trudniejszy i dłuższy.
♦ Warto wiedzieć, że refugio na górze nie zawsze jest otwarte, dlatego radzę wziąć ze sobą suchy prowiant.
4. Lago di Dobbiaco/Toblachersee
Lago di Dobbiaco leży na wysokości 1259 m n.p.m. w dolinie, która łączy wioskę Dobbiaco z Cortiną d 'Ampezzo. Jezioro znajduje się na terenie parku przyrody.
Wzdłuż brzegu jeziora prowadzi ścieżka przyrodnicza o długości 2, 5 km z panelami informacyjnymi o tutejszej florze i faunie. Szlak nadaje się do przejścia dla rodzin z małymi dziećmi.
Wiosną i jesienią, jezioro jest przede wszystkim popularne wśród miłośników obserwacji ptactwa. Można tu spotkać rzadkie gatunki ptaków wędrownych.

Jeziora w Dolomitach zdecydowanie zaliczam do najpiękniejszych jezior górskich w Europie. Kolor ich wody oraz położenie, u stóp jałowych skalistych gór, tworzy ze sobą niewiarygodny górski krajobraz.
Jakie inne jeziora moglibyście zaliczyć do najpiękniejszych?

4 KOMENTARZE

  • Gabi,
   Dolomity to piękne góry skaliste i surowe krajobrazy, przypominające te w Kanadzie, ale i nawet te w Patagonii.
   Do tej pory bardziej znałam Dolomity w zimowej szacie. To nasze ulubione miejsce na narty.
   Teraz mogłam je zobaczyć skąpane w słońcu i przyprószone pierwszym śniegiem… Prezentowały się rewelacyjnie!
   Uwierz mi na słowo, to jedno z piękniejszych miejsc na naszym kontynencie.
   Znając Ciebie, na pewno i tam dotrzesz.
   Serdeczności przesyłam.

 1. Zbiór jezior piękny i niestety jeszcze nie dotarłam do dwóch przez Ciebie prezentowanych, choć je znam.
  Do listy jezior dodałabym jeszcze, te które widziałam i zdecydowanie zaliczam do jednych z najpiękniejszych w Dolomitach, ba, nawet na całej naszej planecie 🙂
  – Lado di Landro
  – Lago di Misurina
  – Lago d’Antorno
  – Laghetto Baita Segantini
  Pozdrawiam 🙂

 2. Harmony,
  Dzięki, że wymieniłaś szereg jezior, których ja z kolei nie widziałam. Będzie jak znalazł na kolejną podróż.
  O Lago di Landro i Lago di Misurina słyszałam, ale dwa pozostałe to dla mnie zupełnie nowość. Chętnie skorzystam, bo tam wrócę na pewno!
  Pozdrawiam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *