światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Azja Japonia

Alpejska trasa widokowa Japonii, co musisz wiedzieć?

Wielu z nas na pewno już kiedyś słyszało o słynnym śniegowym japońskim tunelu. Ogromnych rozmiarów tunel, zazwyczaj otwarty od połowy kwietnia do połowy czerwca, przyciąga rzesze turystów.
Jednak trasa widokowa Tateyama Kurobe warta jest odwiedzin nie tylko zimą. Słynna alpejska droga ma 90 km długości i prowadzi poprzez malowniczy górski krajobraz, pokonując 2400 metrową różnicę wysokości.
Zdecydowanie polecam tę trasę jesienią, kiedy eksplozja jesiennych kolorów jest wręcz oszałamiająca.

Gdzie znajdziesz tę trasę widokową?
Trasa przecinając górski krajobraz Mt. Tateyama, łączy ze sobą dwie prefektury: Toyama i Nagano. Można ją pokonać z obu stron. Początek trasy to Tateyama, od zachodu lub Ogizawa, od wschodu.
Zarówno stacja Tateyama jak i Ogizawa mają ogromny parking, gdzie można pozostawić samochód.
Ile czasu poświęcić na przejazd?
Jak długo chcemy być na trasie, zależy od nas samych.
Wychodząc z założenia, że stratujemy w Tateyama i chcemy dojechać do zapory Kurobe musimy liczyć 8-9 godzin na pokonanie drogi w tę i z powrotem. Startując w Ogizawa i dojeżdżając do Murodo, należy zarezerwować 5-7 godzin na drogę w tę i z powrotem.
Jak pokonać tę trasę?
Trasę pokonujemy różnymi środkami transportu, od elektrycznych busów, po różnorakie kolejki linowe. Na każdym przystanku można zakupić bilet na kolejny odcinek trasy. Warto jednak pomyśleć o jednorazowym zakupie biletu na stację docelową, jest wtedy taniej.


Co koniecznie trzeba zobaczyć?
Zapora Kurobe
To główna atrakcja na trasie alpejskiego szlaku. Zapora o wysokości 186 metrów jest najwyższą w Japonii. Przy jej budowie życie straciło prawie 200 osób. Ta kolosalna budowla robi ogromne wrażenie, ale szczególnie urocza jest w okresie 26 czerwca do 15 października, kiedy przepuszcza imponujące smugi wody.
Będąc na alpejskim szlaku, zaporę przechodzimy pieszo. Widoki po obu stronach są powalające.
Tateyama Ropeway
Przejazd najdłuższą, niepodpierającą kolejką linową to uczta dla oczu. Z dużych okien kolejki rozciąga się panoramiczny widok 360 stopni na zapierający dech krajobraz.

Płaskowyż Murodo
Najwyższy punkt na alpejskim szlaku to płaskowyż Murodo (2450m), położony u zbocza Mt. Tateyama. To miejsce oferuje wiele możliwości do wędrówek. Tutejsza okolica jest przepiękna. Oprócz wysokich szczytów i jezior wulkanicznych można z bliska przyjrzeć się zjawiskom wulkanicznym czy wziąć kąpiel w gorących źródłach. Dla mnie to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miejsc na trasie!


Shomyo Falls
To najwyższy wodospad Japonii (350m). Ze stacji Tateyama częściowo autobusem a częściowo piechotą dojdziemy do punktu widokowego Takimidai. Czas przejazdu/przejścia w obie strony to dwie godziny.

Na stacji Kurobe Dam, Kurobedaira i Daikanbo znajdują się platformy widokowe, skąd widok na górskie krajobrazy jest wręcz powalający.
Przy stacji Kurobedaira warto zajrzeć do tutejszego ogrodu.
Przy stacji Bijodaira i Midagahara istnieje możliwość skorzystania z tutejszych szlaków wędrownych.


Kiedy zwiedzać?
Pełna trasa Tateyama-Ogizawa jest zazwyczaj otwarta od połowy kwietnia do końca listopada.
Trasa jest zamknięta od pierwszego grudnia do połowy kwietnia.
Co jeszcze musisz wiedzieć?
Jeśli podróżujesz po Japonii komunikacją miejską, możesz trasę Tateyama-Kurobe przejechać w jednym kierunku, nadając swój bagaż bezpośrednio do stacji docelowej.

Alpejski szlak widokowy Tateyama Kurobe to nie tylko mieszanka środków transportu z cudownymi różnorodnymi krajobrazami. To dzień pełen niesamowitych wrażeń.
Jeśli ktoś mnie zapyta czy warto? Odpowiadam: Jedno z piękniejszych doświadczeń, jakie było nam dane przeżyć w Japonii!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *