Jestem pewna, że przy planowaniu podróży po półwyspie Jukatan znajdziecie mnóstwo informacji o cenotach, typowej atrakcji dla tego regionu.
Co to jest cenota?
Cenota to jaskinia lub basen wypełniony słodką, krystalicznie czystą wodą, która jest filtrowana przez wapienne podłoże.
Niektóre z tych naturalnych zjawisk można znaleźć na powierzchni wody tzw. cenota otwarta. Inne zaś kilkadziesiąt metrów pod powierzchnią wody przypominają jaskinie, które mogą być półotwarte, powstające po częściowym zapadnięciu się jaskini lub całkowicie zamknięte.
Cenoty w epoce Mayaów były miejscami świętymi. Wykorzystywano je do składania ofiar, czasem ludzi.
Obecnie w krystalicznie czystej wodzie można nurkować i pływać.
Cenot na półwyspie Jukatan nie brakuje, szacuje się, że jest ich tu kilka tysięcy. Większość z nich jest znana i często odwiedzana jak Grand Cenote, Ik Kil czy Suytun.
Nie sposób zobaczyć je wszystkie, dlatego chętnie podzielę się z Tobą miejscami, które my odwiedziliśmy. Osobiście wolę miejsca mniej turystyczne.
Hacienda Mucuyche (okolice Merida)
To historyczne miejsce skrywa w sobie dwie cenoty, połączone ze sobą otwartym tunelem, porośniętym bujną roślinnością. Jedna z nich to półotwarta cenota o nazwie Carlota, druga zaś to jaskinia , na której dnie można zobaczyć sporo historii.
Oprócz pięknych cenot, na terenie Hacjendy Mucuyche możemy zapoznać się z historią „henequen’’. Zwiedzając ruiny hacjendy z przewodnikiem dowiemy się sporo na temat przemysłu agawy i dawnego życia tutejszych mieszkańców.
Jest tu również basen, piękny ogród i restauracja, która serwuje regionalne dania. Na terenie kompleksu są przebieralnie, toalety i szafki, gdzie możesz zostawić swój bagaż. Kamizelki ratunkowe w cenotach są obowiązkowe.
Odwiedziny cenoty, tylko i wyłącznie z przewodnikiem po uprzedniej rezerwacji, którą można zrobić online.
Cenote Palomitas (okolice Valladolid)
Cenota Palomitas to typowa podziemna jaskinia, do której prowadzą dość strome schody. Zaraz po zejściu czeka na Ciebie fantastyczny widok na oświetloną jaskinię, której sufit i ściany zdobią niesamowite stalaktyty i stalagmity.
Cenota jest dość głęboka, kamizelki ratunkowe są obowiązkowe.
Nie spotkasz tu tłumów, podczas godzinnej wizyty, byliśmy tu zupełnie sami. Dobra akustyka pozwoliła nam w ciszy wsłuchać się w otaczające nas odgłosy kapiącej wody i przeżyć naprawdę magiczne chwile.
Cenote Sac Aua (okolice Valladolid)
Pomimo tego, iż cenota Sac Aua jest jedną z wyjątkowych w okolicach Valladolid jest mało odwiedzana. Cenota zaliczana jest do półotwartych.Na dnie cenoty, w samym środku znajduje się wysepka, do której prowadzą drewniane schody. Ogromne korzenie, które zwisają z góry wprost na wysepkę tworzą scenerię, wyjętą niczym z „Księgi Dżungli”.
Cenota nie jest jakimś dużym basenem, raczej przypomina rzekę, po której możesz popływać kajakiem.
Cenote Secreto Maya (okolice Valladolid)
Cenote Secreto Maya to otwarta cenota, położona w samym środku tropikalnej dżungli.
Jej ściany porośnięte są wieloma długimi lianami, turkusowa woda ma tu około 60 m głębokości.
W cenocie zbudowanych jest kilka platform na różnych wysokościach, z których możesz skakać do wody.
Cenota położona jest na terenie dobrze zagospodarowanego kompleksu. Jest tu restauracja, basen, spa a nawet możliwość noclegu.
Cenote Taak Bi Ha (okolice Tulum)
Położona w pobliżu Dos Ojos Cenote Park, cenota Taak Bi Ha jest ukrytą perełką.
Niezwykle piękna, podziemna cenota często stanowi scenerią do sesji ślubnych.
Czysta, turkusowa woda, piękne stalaktyty i stalagmity oraz kultowe korzenie drzew zwisające z sufitu tuż nad powierzchnię wody, tworzą malownicze miejsce do pływania i snorkelingu.
Cenota Taak Bi Ha połączona jest z podziemnym systemem jaskiń, co czyni ją popularną cenotą również do nurkowania.
Zwiedzaliście już kiedyś cenoty? Jakie wrażenia?
Dzięki Twojej relacji miałam wirtualne wakacje z cudownych miejsc. Nie zwiedzałam cenot, ale słyszałam same ochy i achy je opisujące, co znajduje potwierdzenie w Twojek prezentacji.
Serdeczności 🙂