światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Europa Holandia

Mini przewodnik po wyspie Texel

Gdzie spędzić lato w Holandii? Polecam Texel, jedną z holenderskich wysp Morza Wattowego, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Ta największa wyspa Holandii jest rajem dla wielbicieli dziewiczej przyrody i wędrówek po płytkich wodach morskich, ale i miłośnicy plażowania będą zadowoleni. Na wyspie znajdziesz ponad 30 km szerokich piaszczystych plaż. Nie brakuje tu rezerwatów przyrody, wielu gatunków zwierząt i ptaków, uroczych wiosek i dobrej kuchni. To najbardziej wszechstronna wyspa Holandii.


Jak dotrzeć?
Wyspa Texel jest łatwo dostępna, promem z Den Helder przeprawisz się w 20 minut. Prom wyrusza codziennie, w sezonie nawet, co pół godziny. Możesz podróżować pieszo, rowerem, samochodem czy motocyklem. Nie ma potrzeby rezerwacji.
Aktualne ceny https://www.teso.nl/
Wyspę najłatwiej zwiedza się rowerem, który można wypożyczyć zaraz przy zejściu z promu.


Krajobraz wyspy
To prawdziwa mekka przyrody, oferująca wiele szlaków rowerowych i pieszych.
Największą popularnością cieszą się równiny błotne, powstające podczas odpływu. Co sześć godzin następują przypływy i odpływy, co powoduje wysychanie terenu i pozwala na wędrówki po tzw. wattach. Krajobraz za każdym razem ulega zmianie. Morze Wattowe jest obszarem życia dla niezliczonych gatunków fauny, którym pożywienie zapewniają tutejsze skupiska małż, rozległe tereny morskiej trawy i miękki muł. Często zdarza się, że w czasie spaceru po dnie morza, natkniemy się na kolonie szarych fok. Dla milionów migrujących ptaków Morze Wattowe stało się nieodzownym przystankiem i miejscem odpoczynku przed dalszym lotem.


Kwitnące słone mokradła przeplatają się z piaszczystymi plażami, otoczonymi wydmami, gdzie można znaleźć wyjątkowy świat roślin i zwierząt. Na wyspie nie brakuje też lasów. Niewiele jest takich miejsc na świecie, gdzie różnorodność krajobrazów na metrze kwadratowym jest aż tak duża.


Plaże
Wjeżdżając na Texel dość szybko możemy dotrzeć do piaszczystych plaż. Wyspa nie jest duża, ma około 20 km długości i 9 km szerokości. Wzdłuż całej zachodniej strony wyspy Texel znajduje się ogromna piaszczysta plaża. Tam, gdzie latem większość plaż w Holandii jest wyjątkowo zawalona, na Texel nawet w szczycie sezonu wielbicielom plażowania nie zabraknie miejsca.


Polecam plażę przy palu 12, to ulubiona plaża wśród miejscowych, przy palu 31, gdzie znajduje się latarnia morska i przy palu 33, skąd wypływa prom na sąsiednią wyspę Vlieland. Przepiękne, szerokie plaże, otoczone są przez częściowo chronione wydmy, znajdujące się na terenie parku narodowego.


Rezerwaty przyrody
Całą zachodnią część wyspy pokrywają Wydmy Parku Narodowego. To największy chroniony obszar na wyspie. Zróżnicowany krajobraz pełen wydm, lasów i dolin świetnie nadaje się na piesze wędrówki lub wycieczki rowerowe.
Miejsca, które polecam to:
Dolina Slufter
To miejsce jest moim zdecydowanym faworytem. System wodnych potoków bezpośrednio łączy się z morzem, dając swobodę przypływom i odpływom. To piękny obszar, który jest domostwem ptaków lęgowych. Latem dolina zmienia się w kwitnące pole, gdzie prym wiedzie fioletowy kolor, dzięki rosnącej tu lawendzie morskiej.


Tylko południowa część otwarta jest dla spacerowiczów. Trasa, która prowadzi do morza jest częściowo utwardzona, ma około 1 km długości i rozpoczyna się przy słynnych schodach, skąd przy dobrej pogodzie, wieczorową porą możemy podziwiać najpiękniejszy zachód słońca.


Bollekamer
Na południowym zachodzie znajdziesz najstarszą dolinę wydm na wyspie, Bollekamer. W sierpniu wydmy pokrywają kwitnące wrzosowiska, co dodaje uroku temu miejscu. W trakcie spaceru masz dużą szansę na zobaczenie szkockich kucyków. Jest tu kilka szlaków turystycznych, ale najbardziej popularnym jest ten, który prowadzi do punktu widokowego na całą okolice. Szlak rozpoczyna się przy palu 9.

Zatoka Mok
Zaraz po wjechaniu na wyspę, skręcasz w lewo. To miejsce nazywane jest miniaturką Morza Wattowego. Nie brakuje tu słonych bagien i równin błotnych. To obszar, który upodobały sobie ptaki brodzące takie jak czapla biała czy rybitwy, ale można również spotkać ptaki drapieżne.
Horsmeertjes
Na południe od zatoki Mok znajduje się obszar słodkich jeziorek, porośniętych nie tylko kołnierzem trzciny, ale i rzadko spotykanymi roślinami. Słodkie wody jezior są domem dla wielu gatunków ptaków, między innymi kormoranów, błotniaka błotnego, podróżniczka czy wielu gatunków mew.
Najbardziej znany szlak ma około 4 km długości i prowadzi pośród gęsto porośniętych terenów.


De Dennen
To obszar lasów sosnowych, który nadaje się nie tylko do spacerów czy jazdy na rowerze, ale również przejażdżki konnej.
De Geul, De Muy
To nie tylko wyjątkowe rezerwaty przyrody z dzikimi orchideami, ale również popularne tereny wśród obserwatorów ptaków. Tu znajdziesz największą kolonię warzęchy, która osiedla się pod koniec lutego, by się rozmnażać. Spacerując tutaj możesz również zobaczyć gniazda mew srebrzystych i mew leśnych. Warto wspomnieć, że ze względu na okres godowy tereny te są zamknięte, od połowy marca do połowy sierpnia.


Texel aktywnie
Oprócz jazdy rowerowej, pieszych wędrówek czy jazdy konnej, Texel jest mekką sportów wodnych. Wysokie fale pozwalają na kitesurfing, żeglarstwo czy narty wodne. Przy palu 17, 20 i w Oudeschild znajdziesz szkołę surfingu i żeglarstwa.
Wolisz bardziej ekstremalny sport?  Skoki ze spadochronem to rodzaj „tutejszego hobby”.  Wśród turystów popularne są skoki tandemowe. Ci, którzy mają mniej ochoty na tak ekstremalne doświadczenie, mogą podziwiać wyspę podczas lotu widokowego.
Na wyspie organizowanych jest wiele wycieczek pod okiem przewodnika, miedzy innymi obserwacja zwierząt czy ptaków, bo Texel to przecież wielkie siedlisko ptaków. Jeśli zamówisz wycieczkę z przewodnikiem, zdziwisz się jak wiele gatunków spotkasz w krótkim czasie.
Dla najmłodszych warto zarezerwować wycieczkę łodzią w poszukiwaniu fok, krewetek i krabów, wpaść z wizytą do Ecomare, schroniska dla fok i innych zwierząt morskich lub odwiedzić farmę Labora, gdzie produkowane są najlepsze lody na wyspie. Ogromna trampolina, plac zabaw i małe zoo sprawiają, że jest to przyjemne miejsce dla całej rodziny.


Warto też wejść na czerwoną latarnię, z której rozciąga się obszerny widok na morze i pobliską wyspę Vlieland.
Wioski, noclegi, kuchnia…
Największą wioską na Texel jest Den Burg, która znajduje się mniej więcej w samym środku wyspy. W jej historycznym centrum znajdziesz dobre restauracje, małe sklepiki i lokalne biuro turystyczne.
Jedyną wioską na wyspie, która znajduje się bezpośrednio przy plaży jest De Koog. Dorpsstraat to główna ulica i miejsce spotkań. Niezliczona ilość tarasów, kafejek i sklepików powoduje, że jest to popularne miejsce wśród turystów. Tu znajdziesz kilka hoteli i parków wczasowych.
Cocksdorp znajduje się na najbardziej północnym krańcu Texel, w pobliżu pięknej latarni morskiej i wyjątkowej natury.
Oudeschild to portowa wioska z łodziami rybackimi, wiatrakiem i Muzeum Kaap Skil, gdzie dowiesz się wiele o dawnym życiu na wyspie.


Najbardziej wysunięta na południe wioską jest Den Hoorn. To urokliwa wioska, która do dziś zachowała dawny charakter. Znajdziesz tu stare, brukowane domy i uroczy kościółek.

Wyspa Texel jest popularna przez cały rok. Nie brakuje tu noclegów o różnym standardzie, począwszy od drogich hoteli i domków wczasowych do tańszych pensjonatów i miejsc kampingowych.
Wyspa znana jest nie tylko z cudownej przyrody, ale i owiec. Jest ich tyle samo, co mieszkańców! Dlatego kiedy tu będziesz, spróbuj jagnięciny. To danie znane w całe Holandii, ze względu na swój specyficzny smak. Tutejsze owce jedzą trawę o lekko słonym smaku.


Warto też spróbować owczego sera czy warzonego tutaj piwa „Texel Skuumkoppe”.

Texel to nie jedyna holenderska wyspa Morza Wattowego. Godne polecenia są również pozostałe wyspy: Vlieland, Ameland, Terschelling i Schiermonnikoog.

Czy zwiedzaliście już którąś z nich?

5 KOMENTARZY

 1. Pięknie, naturalnie, spokojnie. Wspaniała flora i fauna, wiatraki. Cudowne miejsca pokazujesz. Niestety nie zwiedzałam żadnej z wymienionych wysp a widzę, że to coś dla mnie.
  Pozdrawiam 🙂
  Renata.
  PS
  Nie przychodzą powiadomienia o nowych wpisach 🙁 a od długiego czasu mam zaznaczoną opcję „Powiadom mnie o nowych wpisach przez email.’

  • Harmony,
   Tę wiadomość napisałam już wcześniej, ale crash komputera nie pozwolił mi jej wcześniej wysłać….
   W Holandii jest sporo fajnych miejsc. Kraj nie jest jeszcze odkryty przez masową turystyke, choć w niektórych miejscach nie brakuje tłumów Azjatów jak Zaanse Schaans, Amsterdam czy Giethoorn.
   Texel to cudowna wyspa, gdzie można odpocząć na łonie natury, bez zgiełku ludzi i aut.
   P.S. Harmony, wysłałam Tobie zaproszenie na maila. Teraz powinno już być dobrze, jeśli chodzi o powiadomienia.
   Pozdrawiam.

  • Fajnie, że miejsce się Tobie podoba.
   Nawet na kilka dni warto tam pojechać. Jeśli pogoda dopisze jest naprawdę sielski klimacik.
   Osobiście bardzo lubię te wyspę.
   Polecam.

  • Koniczynko, możesz wysłać zaproszenie na adres mailowy, który mam podany na moim blogu. Niestety nic nie doszło na ten tutaj przeze mnie podany. Spam sprawdzałam i też nic. Nie wiem dlaczego tak się dzieje 🙁

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *