światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Azja Nepal

Park Narodowy Chitwan. Mini przewodnik po parku.

Nepal to piękny kraj, niezwykle wszechstronny pod względem kultury i krajobrazu. Czy wiesz, że oprócz górskich krajobrazów możesz tu spotkać dzikie zwierzęta?
Jeśli planujesz wyjazd do Nepalu i jesteś miłośnikiem natury, musisz odwiedzić Park Narodowy Chitwan. Leżący przy granicy Indii park, stanowi idealne środowisko życia dla różnych gatunków zwierząt. Chitwan to najstarszy park narodowy w Nepalu, który od 1984 roku wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jak dojechać do parku?
Z Kathmandu czy Pokara można dość łatwo dojechać autobusem do Sauraha, małej miejscowości znajdującej się na obrzeżach parku. Trzeba jednak liczyć się z tym, że czas przejazdu to 6-8 godzin lub dłużej, w zależności od ruchu na drodze.
Kiedy chcesz zaoszczędzić czas, możliwy jest przelot samolotem, z Katmandu do Bharatpur a następnie przejazd taksówką do Sauraha. Uważam jednak, że bilety na krótki przelot są dość drogie.


Kiedy jechać?
Park można odwiedzić przez cały rok, jednak w czasie pory deszczowej (czerwiec-październik) drogi w parku mogą być trudno przejezdne. Ja odwiedziłam park końcem stycznia, kiedy powietrze było przejrzyste a temperatury w ciągu dnia sięgały 25 stopni.
Gdzie zatrzymać się na pobyt?
Najlepiej poszukać noclegu w Sauraha.
Osobiście wybrałam Sapana Village lodge. To prawdziwa oaza spokoju, pięknie położona nad rzeką, do tego właściciel lodge wieloma projektami wspiera tutejszą ludność. Sapan Village lodge oferuje kilkudniowe pakiety pobytu.
Inne możliwości noclegu warte polecenia to: Chitwan Riverside Resort i Chitwan Tiger Camp (sprawdzone przez znajomych).


Jak zwiedzać park?
Park jest najpiękniejszy o wschodzie słońca, kiedy mgła spowija rzekę a wokół panuje niemalże mistyczna atmosfera. Możliwości zwiedzania parku są różne. Wynajęcie przewodnika jest obowiązkowe. Pomoże on nie tylko wypatrzeć zwierzęta, ale i zadbać o bezpieczeństwo.
Jeśli masz mało czasu, wybierz się na samochodową wycieczkę po parku. Autem możesz pokonać spory dystans w krótkim czasie, minusem jest to, że nie możesz zjeżdżać z oznaczonych szlaków.

Większą swobodę masz, zwiedzając park na piechotę. Możesz zrobić to samodzielnie z przewodnikiem lub w grupie. Nie koniecznie musisz trzymać się udeptanych szlaków, ale pamiętaj, że podpatrywanie zwierząt wiąże się z pewnym ryzykiem. Dostosuj się do poleceń przewodnika.
Wędrówki piesze można zarezerwować na pół dnia, cały dzień a nawet na kilka dni.Najbardziej relaksującą metodą zwiedzania parku jest spływ czółnem wydrążonym z pnia drewna. Choć prawdopodobieństwo zobaczenia zwierząt lądowych jest wtedy mniejsze a z poziomu wody nie zobaczysz spektakularnych form dzikiej przyrody, warto skorzystać z takiego safari.
Większość takich wycieczek to często kilkugodzinny spływ w towarzystwie pieszej wędrówki.


Co zobaczysz w parku?
Park Narodowy Chitwan to idealne miejsce do oglądania dzikiej przyrody. W parku masz dużą szansę na spotkanie z indyjskim nosorożcem. Nigdzie indziej na świecie nie znajdziesz większej populacji nosorożca indyjskiego jak tu w Chitwan.

Podczas półdniowych wycieczek doświadczysz dżungli w jej najpiękniejszych odcieniach zieleni, zobaczysz małpy, sarny, krokodyle i szeroką gamę kolorowego ptactwa. Podczas całodniowych wycieczek masz szansę na zobaczenie większych zwierząt jak np. niedźwiedzia, dzikiego słonia, tygrysa czy niebezpiecznych węży.
Wycieczki możesz zarezerwować z wyprzedzeniem lub wykupić na miejscu w Sauraha.
Wyjdź na spotkanie Tharu
Park Chitwan jest nie tylko dżunglą zamieszkałą przez tutejsze zwierzęta. Jest również siedliskiem rdzennej ludności Tharu. To populacja z własnym językiem, zwyczajami i tradycjami. Ich wioski znajdują się głównie na skraju dżungli. Tharu to bardzo przyjaźni ludzie o ciepłych sercach.

Wsie Tharu nie mogą pozostać niezauważone podczas pobytu. Tradycyjne domki są ubogie, zbudowane ze słomy i bambusa, pokryte glinianą warstwą błota wymieszanego z obornikiem.
Populacja Tharu jest samowystarczalna, żyją oni z rybołówstwa i rolnictwa. Wiele gospodarstw domowych ma bawoły, kozy, kaczki i kury. Wioski Tharu to miejsce, gdzie cofniesz się w czasie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *