światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Ameryka Północna Meksyk

Mini przewodnik Merida i okolice

Kolejne miasto Jukatanu, które wywarło na mnie pozytywne wrażenia to kolorowa Merida. Stolica Jukatanu zazwyczaj nie jest brana pod uwagę podczas roadtripu, ale ja spróbuję Was przekonać, że warto tam pojechać. Dzięki bogatej historii i kolonialnej architekturze, Merida to jedno z najpiękniejszych miast na Jukatanie. Zakochałam się w tętniących życiem ulicach, przytulnych placach miejskich, lokalnej kulturze i modnych kafejkach.
Jeśli przeczytasz artykuł do końca, dowiesz się dlaczego wybraliśmy Meridę na nasz cel podróżniczy.
Odkryj Meridę dzięki moim wskazówkom.

Zrelaksuj się na Plaza Grande

Jak każde meksykańskie miasto, również Merida ma swój główny plac. Plaza Grande to spory kwadratowy plac pełen zieleni w samym centrum miasta. Panuje tu miła, relaksująca atmosfera.
Tuż przy nim znajdziesz masywną Katedrę św. Ildefonsa, najstarszą katedrę w Ameryce Środkowej, której budowę datuje się na XVI wiek.

Po przeciwnej stronie katedry stoi Ratusz (Palacio Muncipal de Merida). Warto wejść na jego balkon, by z góry spojrzeć na tętniący życiem plac, katedrę i napis ”Merida”.
Wieczorem możesz przysiąść na jednej z ławek w parku, by obejrzeć występy muzyczne i taneczne, zwłaszcza w weekendy jest to miejsce spotkań tubylców.

Zapoznaj się z historią Meridy

Wokół placu, przy otaczających go ulicach, nie brakuje zabytkowych budynków, jednym z nich jest Casa Montejo. To willa byłego gubernatora z ozdobnym portalem, wysadzonym rzeźbami i figurami. Można ją zwiedzać za niską opłatą. Prezentowane są w niej dzieła malarzy i rzeźbiarzy półwyspu Jukatan. Część pomieszczeń nadal umeblowana jest jak dawniej.

Zajrzyj też do Palacio do Gobierno (Pałacu Rządowego). Sam budynek jest piękny, ale warto spojrzeć w środku na ściany, których malowidła przedstawiają historię Jukatanu.
Przejdź pasażem pomiędzy katedrą a Museo Macay, gdzie można zobaczyć wystawę sztuki współczesnej.

Przejdź kolorowymi ulicami

Inną atrakcją Meridy jest piękne kolonialne centrum. Dominuje tu niska zabudowa, a każdy dom pomalowany jest na inny pastelowy kolor. Spacer tutejszymi uliczkami to sama przyjemność. Przy odrobinie szczęścia zobaczysz przejeżdżającego starego „Garbuska”.

Odwiedź Paseo de Montejo

Kolejnym centralnym punktem w mieście jest Paseo de Montejo. Szeroka, dwupasmowa ulica w stylu europejskim, z pasem zieleni po środku, która przebiega przez północną część miasta. Miejsce to miało być czymś w rodzaju paryskiej ulicy Champs Elysee.
Stoją przy niej monumentalne budynki i rezydencje najbogatszych mieszkańców poprzedniej ery. Nie brakuje też przyjemnych kafejek.

Przyjrzyj się z bliska Monumento a la Patria

To imponujący pomnik, położony po środku ronda, przedstawiający ważne osoby i momenty z historii Meksyku. Wyjątkowość pomnika polega na tym, że jest on w całości wyrzeźbiony bezpośrednio z kamienia i dlatego nie składa się z oddzielnych części.

Merida wieczorem to uczta światła i koloru. To nowoczesne miasto z kolonialnym pięknem przeszłości. Mieszkańcy są bardzo przyjaźni. Warto się tu zatrzymać, by poznać prawdziwą kulturę Meksyku.
Przejdź ulicami miasta, odwiedź lokalne targowiska i miejskie skwery, zatrzymaj się w przytulnych barach i kafejkach, spróbuj jedzenia z ulicznych straganów, by jeszcze bardziej poznać prawdziwe oblicze Meridy.

Popływaj w cenocie i odwiedź starą hjacendę

Jeśli zostaniesz tu na dłużej, polecam odwiedzić Ci pobliskie cenoty, naturalne studnie krasowe wypełnione błękitną wodą i mnóstwem tajemnic. Można je znaleźć w pobliżu miast: Homun i Cuzama, jednak naszym celem była Cenota w Hacienda Mucuyche.
Pamiętam, kiedy pierwszy raz zobaczyłam to miejsce gdzieś w internetowym świecie, postanowiłam, że kiedyś tam będę, nie zawiodłam się.

Miejsce to zwiedzasz z miejscowym przewodnikiem, najpierw zwiedzasz starą hacjendę, by następnie popływać w dwóch cenotach, połączonych ze sobą tunelem, porośniętym bujną roślinnością. Dla mnie jedno z piękniejszych miejsc podczas naszej podróży po Jukatanie.

Odwiedź inne ciekawe miejsca

W pobliżu Meridy jest jeszcze kilka innych miejsc, które zasługują na uwagę. Jednym z nich jest Rezerwat Przyrody Celestun, który słynie z różowych flamingów i jest domem dla wielu gatunków ptaków. Tutejsze plaże są miejscem lęgowym żółwi morskich.
Możesz też wybrać się do miasta Mayów Uxmal.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *