światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Europa Malta

Malta- Co polecam na Gozo?

Na pierwszy rzut oka, archipelag Malta wydaje się mało ciekawy i może zbyt monotonny. W rzeczywistości można zobaczyć tu mnóstwo ukrytych cudownych miejsc. Na Malcie, głównej wyspie archipelagu, nie można się nudzić, ale mając w zasięgu ręki sąsiednie wyspy, warto i tam zajrzeć. W ciągu 25 minut przeprawisz się promem na Gozo. To zdecydowanie mniejsza, cichsza i bardziej zielona wyspa, aniżeli jej bardziej znana siostra-Malta. Gozo charakteryzuje zielony, pagórkowaty krajobraz, poprzecinany tu i ówdzie kamiennymi murkami. Tu mieszkańcy wciąż wiodą spokojne życie. Najpiękniej jest tu zdecydowanie wiosną, kiedy większą część wyspy pokrywa morze kwiatów.

Lista moich ulubionych miejsc na Gozo:
1.Stolica Gozo
Rabat czy Victoria? Niezależnie od nazwy, stolicy Gozo nie da się ominąć, ponieważ jest to miejsce, do którego przypływa prom z Malty. Tętniące życiem miasto, pomimo tego, że nie pozwala odczuć autentycznej atmosfery wyspy, z pewnością zasługuje na uwagę.
Największą atrakcją jest zabytkowa Cytadela, widoczna z wielu miejsc w mieście. Otoczona murami część miasta, dawniej zbudowana dla ochrony mieszkańców, oferuje nie tylko piękny widok na resztę wyspy, ale pozwala dowiedzieć się wielu ciekawostek z dawnych czasów. Wewnątrz murów warto odwiedzić muzeum lub Katedrę lub po prostu „zagubić się” w labiryncie starych uliczek.

Poza Cytadelą miasto ma wiele kościołów, z których na uwagę zasługują na pewno Katedra św. Jerzego i Katedra Wniebowstąpienia. W mieście warto przejść malowniczymi uliczkami, przyjrzeć się wielu żółto-beżowym budynkom, zatrzymać się na przytulnych placach lub posiedzieć na tarasach licznych kafejek czy barów. Nawiasem mówiąc, warto zatrzymać się w Victorii na dłuższą chwilę.

2. Zatoka Xlendi
Xlendi to jeden z nadmorskich kurortów wyspy Gozo. Pomimo tego, że można tu znaleźć spokój i przyjemną atmosferę, nie jest to główna przyczyna do jego odwiedzin. Spektakularne położenie, pomiędzy wysokimi ścianami skalnymi, czyni to miejsce, jednym z piękniejszych na wyspie. Znajdziesz tu dziesiątki kafejek i barów, gdzie możesz skosztować specjałów lokalnej kuchni a jeśli szukasz aktywnego spędzenia czasu, musisz wejść na wysokie klify lub przejść jedną ze ścieżek wędrownych wzdłuż zatoki. Piękne widoki na linię brzegową, otrzymasz w gratisie.

3. Dwejra Bay
Zdecydowanie największą atrakcją Gozo jak i Dwejra Bay był skalny łuk Azure Window. I choć okno podczas burzy w marcu 2017 roku, całkowicie się rozsypało i wpadło do wody, widok klifów jest wciąż imponujący. Erozyjny krajobraz wybrzeża Dwejra Bay należy do jednych z piękniejszych na Gozo.  Na przestrzeni lat powstały tu piękne formy skalne. Wciąż można zobaczyć dziwnie ukształtowaną skałę zwaną Fungus Rock. Ten region nadal promieniuje pełną chwałą z pięknymi jaskiniami, naturalnymi basenami i krystalicznie czysta wodą. Gdy morze jest spokojne, można popływać wokół miejsca, gdzie kiedyś stało Azure Window. Istnieje również możliwość rejsu po jaskiniach, który wypływa z przylegającego jeziorka.
Ze względu na położenie, u wybrzeży Dwejra Bay, możesz podziwiać piękne zachody słońca.

4. Wied Il-Mielah
Na północ od Ghammar znajdziesz świetną alternatywę dla nieistniejącego już Azure Window. Podobna formacja skalna, ukazująca w ramce błękitne niebo w połączeniu z wodą, pomimo tego, że jest trudniej dostępna, warta jest odwiedzin. Sama droga prowadząca do skalnej dziury jest doświadczeniem samym w sobie, wąska, nieutwardzona z minimalnymi możliwościami wymijania. I choć widok na krasowy łuk nie jest może taki, jakiego oczekujemy, tutejsza okolica to zupełnie dziewicze tereny. Imponujące skały, klify, wąwóz i tutejsza przyroda zachwycają. Z pewnością miejsce to powinno znaleźć się na liście odwiedzin wszystkich miłośników dzikiej przyrody i kolekcjonerów przygód.
Miejsce to zdecydowanie mniej nadaje się do odwiedzin z dziećmi!

5. Katedra Ta Pinu
Miłym przystankiem podczas zwiedzania wyspy jest bazylika Ta 'Pinu. Dawniej było to znane miejsce pielgrzymek. Głównie lokalizacja kościoła i przepiękne mozaiki, stojące przed kościołem, przyciągają na dzień dzisiejszy turystów.

6. Solne baseny
Na północy wyspy, w okolicach nadmorskiej miejscowości Marsalforn, można obejrzeć oryginalne baseny soli. To interesujące miejsce, które pokazuje fascynujący proces przetwarzania soli, w ten sam sposób, jaki miał miejsce 350 lat temu. Woda morska ze względu na moc słońca odparowuje a na dnie płytkich otworów pozostają kryształy soli. Miejscowi mieszkańcy zeskrobują sól z dna basenu i przechowują ją w pobliskich jaskiniach, po czym pakują i rozprowadzają do sprzedaży.
Wzdłuż tutejszej linii brzegowej prowadzi 3 km szlak, dzięki któremu, mamy nie tylko piękne widoki na morze, ale i z bliska możemy przyjrzeć się basenom solankowym.

7. Ramla Bay
Również na północy wyspy Gozo, znajdziesz jedną z piękniejszych plaż- zatokę Ramla. Plaża w kolorze pomarańczy jest szeroka, łatwo dostępna i dość popularna wśród miłośników plażowania. Jeśli nie lubisz leniuchować, wybierz się na pobliski szczyt, skąd rozciąga się piękny widok na Ramla Beach, morze i okolicę. Szukasz wyzwania, odwiedź sąsiednią, odosobnioną i mniej popularną plażę San Blas. Droga w kierunku San Bals jest dość stroma i wymagająca.

Gozo to piękna i jeszcze autentyczna wyspa, gdzie poza sezonem, wciąż panuje iście sielska atmosfera.
Będąc na miejscu, pomyślałam sobie, że może warto kiedyś tu wrócić na dłużej, by móc nacieszyć się ładnymi miejscami, piękną architekturą i przytulną atmosferą wyspy.
A Wy co sądzicie o Gozo, podoba Wam się bardziej aniżeli Malta?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *