światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Europa Malta

Malta – Co koniecznie musisz zobaczyć?

Malta wraz z sąsiednimi wyspami Gozo i Comino stanowi niezależną republikę. Jeden z najmniejszych krajów Europy, choć może wydawać się mało atrakcyjny, do zaoferowania ma naprawdę sporo. Na Malcie nie można się nudzić. Co skrywa w sobie ta maleńka wysepka? Czego nie należy przegapić?

Lista moich ulubionych miejsc na Malcie:

1. Stolica Malty-Valletta
Valletta, okrzyknięta Europejską Stolicą Kultury w 2018 roku, sama w sobie może być wystarczającym powodem do podróży na Maltę. Śmiało możesz spędzić tu kilka dni. Miasto naszpikowane jest bogatą historią a połączenie kultury, sklepów i dobrych restauracji nie pozwala na nudę. Nie bez powodu historyczne centrum stolicy, w całości wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
I choć miasto ma niezliczoną ilość zabytków, jedną z tutejszych perełek jest zdecydowanie Katedra św. Jana Chrzciciela. Na zewnątrz dość surowa, ale w środku wielkie dzieło sztuki w stylu barokowym. Ogrom fresków i złoceń może przyprawić o zawrót głowy.
Valletta ma swój urok. Nie brakuje tu imponujących budynków, narożnych posągów, pięknych fasad, kościołów, jednak ja zupełnie straciłam głowę dla tutejszych bocznych uliczek. Wąskie balkoniki są ciekawym elementem architektury maltańskich domów. Dość płytkie, wykonane z barwnie pomalowanego drewna, po prostu zachwycają!

Będąc w stolicy, zdecydowanie polecam rejs po jednym z najpiękniejszych portów na świecie-Grand Harbour. Rejs rozpoczyna się w Sliemie, dokąd łatwo można dopłynąć promem z Valletty. W czasie rejsu możesz podziwiać wspaniałe widoki na Vallettę, historyczne zabytki, Trójmiasto i część przemysłową portu.

2. Trójmiasto, czyli Vittoriosa, Cospicua i Senglea
Zwiedzając stolicę, nie da się nie zauważyć Trójmiasta, leżącego po drugiej stronie Grand Harbour. Najpiękniejszy widok na obszar portowy i Trójmiasto rozciąga się z ogrodów Upper Barrakka.

Vittoriosa, Cospicua i Senglea dawniej postrzegane były, jako jeden obszar i do dziś, traktowane są, jako całość. Każde z tych miast ma swój urok. Znajdziesz tu bardzo stare budynki, ale nie brakuje też charakterystycznych wąskich uliczek, z uroczymi placami i balkonami, które nadają wyspie wyjątkowy charakter. Dzięki temu, że miasta rzadziej odwiedzane są przez turystów, można w spokoju, zaobserwować codzienne życie maltańskie.
♦ Fajnym doświadczeniem jest przepłynięcie tradycyjną łodzią, z portu Valletty do Vittoriossa. Punkt wejścia na łódkę, znajduje się w pobliżu windy do Upper Barrakka.

3. Mdina, „ Ciche miasto”
Będąc na Malcie, nie możesz pominąć Mdiny, gdzie każdy centymetr kwadratowy jest niezmiernie fotogeniczny. Mdina, dawna stolica Malty, obecnie uważana za jedno z piękniejszych miejsc na wyspie. Pomimo tego, że miasteczko jest bardzo popularne wśród turystów, w charakterystycznych wąskich uliczkach, wciąż panuje cisza. Czasem tylko zakłóca ją odgłos kopyt koni, odbijających się echem od brukowej kostki. Spacerując w labiryncie średniowiecznych zaułków możesz pomarzyć o dawnych czasach, dalekich od teraźniejszości. Z murów miasta roztacza się piękny widok na większą część wyspy a w kawiarni Fontanella, serwują najsmaczniejsze torty!

 4. Popeye Village
Bardziej nowoczesna, ale wyjątkowa na swój sposób jest wioska Popeye. Pierwotnie, drewniane konstrukcje stanowiły tło do wielu filmów. Obecnie to park zabaw dla dzieci i powrót do przeszłości dla rodziców.

5. Plaże i zatoki
Oprócz wielu zabytków i atrakcji architektonicznych, Malta ma również do zaoferowania wiele plaż i pięknych zatok. Plaże zachodniego wybrzeża: Golden Bay, Ghajn Tuffieha Bay, Gnejna Bay ze względu na fantastyczne widoki są zdecydowanie moim ulubionym miejscem. Dwukrotnie odwiedziłam je wiosną i przyznaję, że stanowią jeden z najpiękniejszych widoków na wyspie.

To miejsce słynie nie tylko z pięknych plaż skąpanych w słońcu. Okolica zachęca do wędrówek. Jeśli lubisz się ruszać, koniecznie przejdź szlakiem wzdłuż klifów. Punktem startowym może być Golden Bay jak również Gnejna Bay. Po drodze nie zabraknie cudownych widoków na bajeczne zatoki z krystalicznie czystą i błękitną wodą. W zatoce Gnejna, rybacy nadal używają tradycyjnych metod do połowu ryb a u wybrzeży można zobaczyć autentyczne, rybackie domki.
Niezależnie od tego, czy chcesz być aktywnym, czy po prostu chcesz poleniuchować, te plaże z pewnością przypadną Ci do gustu.

6. Blue Grotto
Jednym z piękniejszych miejsc na Malcie jest zdecydowanie południowe wybrzeże. Tu znajdziesz Imponujące klify, skały i ruiny średniowiecznych świątyń, wkomponowane w dziewiczą naturę.
Absolutną koniecznością jest wizyta w morskiej jaskini- Blue Grotto. Woda jest tu super czysta i błękitna! Widok z punktu widokowego na skały jest niesamowity, ale i przepłynięcie łodzią pozostawia niesamowite wrażenie. Pamiętaj jednak, by odwiedzić to miejsce przed południem, kiedy słońce świeci przez otwory jaskini, dzięki czemu tutejsze wody przybierają niesamowity niebieski blask.
Warto też zatrzymać się na Dingli Cliffs, skąd można podziwiać linię brzegową. Dwunastokilometrowy odcinek jasnych skał znajduje się niedaleko miasta Rabat. Ze szczytu, na wysokości 220 metrów roztacza się spektakularny widok na klify i niezamieszkałą wyspę Filfla.

7. Wioska rybacka Marsaxlokk
Ciekawym miejscem na wschodnim wybrzeżu jest wioska rybacka Marsaxlokk. Typowe łodzie rybackie z „okiem Horusa” nadają wiosce uroczy wygląd.
Tutejsi mieszkańcy i dzienne połowy morskie są najlepszymi aktorami codziennego spektaklu. Niedzielny targ jest jedną z największych atrakcji na wyspie, ale uwaga: jest wtedy bardzo tłoczno!
Najlepiej przyjechać tutaj w zwykły dzień, kiedy jest o wiele spokojniej i również można zobaczyć lokalny targ, choć w znacznie zmniejszonej wersji.

8. Baseny solne
W pobliżu wioski Marsaxlokk możesz znaleźć jeszcze dwie inne atrakcje. Jedną z nich stanowią baseny solne w Marsaskala, znajdujące się w pobliżu portu. Łatwo dotrzesz do nich szerokim bulwarem, skąd prowadzą schody do tutejszych solanek.
Drugą zaś, skalista plaża St. Peter’s Pool. To skalny taras wokół naturalnego wodnego basenu z turkusową wodą. Miejsce jest ulubionym miejscem kąpieli nie tylko mieszkańców okolicznych wiosek, ale i turystów.

Wciąż powtarzam, że Malta skradła moje serce! Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: daj mi trochę słońca, możliwość aktywnego odpoczynku w pięknej scenerii i dobre jedzenie, będę zadowolona. Zdaję sobie sprawę, że to dość sporo wymagań, ale właśnie to wszystko znalazłam na Malcie.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *