światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Afryka RPA

Madikwe Game Reserve, praktyczne wskazówki.

Afryka, kontynent pełen kontrastów, tajemnic i niezwykłych historii, od dawna fascynuje podróżników z całego świata. Czy to poszukiwanie przygód, pragnienie zrozumienia innych kultur, czy chęć obcowania z dziką przyrodą. Powodów, by odwiedzić Afrykę, jest wiele.
W poniższym artykule przedstawię Wam, dlaczego warto wybrać się w podróż do serca tego niezwykłego kontynentu i jak przygotować się do takiej wyprawy.

Dlaczego warto wybrać się na safari?

Dla mnie podróżowanie nie jest tylko zwiedzaniem, ale przede wszystkim chęcią zrozumienia otaczającego nas świata.
Wyjeżdżając na kilkudniowe safari wspieramy lokalną społeczność. Dajemy ludziom, którzy tam mieszkają, pracę i pieniądze na edukację swoich dzieci.
Safari to nie tylko obserwacja zwierząt, ale także możliwość zrozumienia ekosystemów, w których żyją. Wiele rezerwatów i parków narodowych prowadzi działania na rzecz ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem, co sprawia, że jako podróżujący możesz przyczynić się do ochrony dzikiej przyrody.

Podczas kilkudniowego safari poznasz nie tylko fascynujące życie w rezerwacie, ale zyskasz czas na uwolnienie się od stresu i przystosowanie się do wolniejszego tempa życia w buszu.
Dla nas, ludzi Zachodu to bezcenne chwile, spędzić kilka dni w zrelaksowanym i nieśpiesznym świecie.

Jak dostać się do Madikwe Game Reserve?

Najlepiej jest dolecieć do międzynarodowego lotniska w Johannesburgu. Dalej mamy trzy opcje. Wynajmujemy auto i dojeżdżamy sami do rezerwatu lub zamawiamy zorganizowany przewóz busem. Dojazd drogą lądową trwa około 4-5 godzin. Jeśli mamy mało czasu, wykupujemy przelot liniami Federal Airlines. Lot trwa nie całą godzinę i jest niezapomnianym przeżyciem.

Już podczas lotu przeżyjemy pierwsze safari. Samolot ląduje w samym środku parku na wąskim pasie, otoczonym afrykańskim buszem. Emocje gwarantowane! Już z okien samolotu widać komitet powitalny: zebry, żyrafy i antylopy… a podczas przelotu nad rezerwatem Pilanesberg udało mi się wypatrzeć stado słoni i antylop gnu.
Warto wspomnieć, iż pomimo tego, że dojazd do parku jest możliwy własnym autem. Indywidualne zwiedzanie parku jest zabronione!

Gdzie zatrzymać się w Madkiwe?

Zakwaterowanie w Madikwe Game Reserve jest wysokiego standardu, co oznacza wysokie ceny noclegów.
Jednak oprócz 4 i 5 gwiazdkowych lodges istnieje możliwość zakwaterowania w wygodnym obozie, składającym się z 12 luksusowych namiotów. Mowa tu o Thakadu River Camp, gdzie ceny noclegów są bardziej przystępne dla naszego portfela.

Obóz położony jest w lesie, nad brzegiem rzeki, we wschodniej części rezerwatu. Z tarasu widokowego możesz podziwiać bujne widoki na nieokiełznany busz i rzekę Marico.
Główna część składa się z baru, jadalni, recepcji i basenu.
Tuż nad rzeką znajduje się siedlisko z panoramicznym widokiem. Z podwyższonego basenu rozciąga się widok na okolicę, dzięki czemu nawet w czasie kąpieli mamy możliwość obserwacji dzikich zwierząt.

Obóz jest własnością lokalnej społeczności, co wiąże się ze znaczącymi korzyściami dla samej społeczności.
Ten wyjątkowy koncept skradł moje serce, dlatego postanowiłam podzielić się z Wami.
W cenie noclegu wliczone jest pełne wyżywienie i dwa safari dziennie. To miejsce jest wspaniałe a przemili pracownicy starają się stworzyć miłą, domową atmosferę.

Jak zorganizowane jest safari w Thakadu River Camp?

W obozie może maksymalnie przebywać 24 gości.
Thakadu River Camp dysponuje 3 otwartymi jeepami, z którego każdy może pomieścić 10 gości plus przewodnik/kierowca. Jeepy nie są więc przepełnione.
Na safari wyjeżdża się wczesnym rankiem o 5.30 przed wschodem słońca i późnym popołudniem o 16.00.
Zwierzęta są najbardziej aktywne w najchłodniejszej porze dnia.
Podczas porannego safari mamy postój w buszu na poranną kawę (wtedy możemy wyjść z samochodu), zaś po południu na drinka przy zachodzie słońca.

Jak wygląda dzień w Takhadu River Camp?

5.00 pobudka
5.15 poranna kawa/herbata
5.30 wyjazd na safari do 9.30/10.00
10.00-11.00 śniadanie w formie bufetu
Czas wolny, który można spędzić na czytanie książki na własnej werandzie, wizytę na basenie lub „zaszyć się” w siedlisku nad rzeką, podpatrując kąpiące się słonie, które podczas upalnych dni często odwiedzają to miejsce.

13.00-15.00 lunch, składający się z dwóch dań (dwie sałatki, ciepły kąsek i deser)
15.30 popołudniowa kawa/herbata
16.00 wyjazd na safari do 19.30/20.00
20.00 kolacja, składająca się z trzech dań lub grill na dworze w cudownej scenerii
22.00 cisza nocna

Dlaczego warto wybrać się do Madikwe Game Reserve?

♦Safari w Madikwe jest czymś wyjątkowym, ponieważ jeździ się tu poza utartymi szlakami, co jest o wiele bardziej ekscytujące niż pozostawanie na ścieżkach.
♦Miejsce nie jest zdeptane przez masową turystykę.
♦Madikwe jest domem hieny cętkowanej i likaona pstrego, dzikiego psa afrykańskiego, który jest gatunkiem zagrożonym
♦Obserwatorzy ptaków są tu na właściwym miejscu. W parku żyje około 300 gatunków kolorowych ptaków.

Co warto wiedzieć wybierając się na safari?

Na koniec jeszcze kilka wskazówek, które warto wiedzieć, wybierając się na safari:
♦Podczas safari wybierz odzież w neutralnych kolorach jak beż czy zieleń, by nie przyciągać uwagi dzikich zwierząt.
♦Wybierając się na safari warto pomyśleć o ubraniu warstwowym. Długi spodnie i bluza są niezbędne. Przed wschodem i po zachodzie słońca temperatura znacznie się obniża a jeepy są odkrytym pojazdem.
Rano w otwartym pojeździe może być chłodno, ale po południu wystarczy sam T-shirt.
♦Chroń się przed słońcem, pomimo tego, że otwarte jeepy pokryte są dachem. Podczas obserwacji zwierząt stoisz w miejscu a słońce praży jak szalone.
♦Nie zapomnij nakrycia głowy, przez większą część roku w Afryce panują wysokie temperatury.
♦Podczas safari ważna jest każda para oczu. Nawet jeśli myślisz, że nie jesteś dobrym poszukiwaczem, rozglądaj się podczas jazdy i szukaj śladów.
♦Weź ze sobą lornetkę, co ułatwi Tobie podglądanie dzikich zwierząt i ptaków.


Podczas naszego tygodniowego pobytu w Thakadu River Camp zjeździliśmy większą część parku. Poznaliśmy wyjątkową przyrodę, imponujące krajobrazy i zwierzęta. Widzieliśmy Wielką Piatkę, gepardy i dzikie afrykańskie psy.   Krótko podsumowując, przez tydzień całkowicie zanurzyliśmy się w autentycznym świecie safari, w pięknym rezerwacie Madikwe.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *