światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Europa Madera Portugalia

Punkty widokowe Madery, których nie możesz pominąć

Ta portugalska wyspa, nie została jeszcze poważnie dotknięta przez masową turystykę. Ci, którzy ją odwiedzają, robią to przede wszystkim dla piękna tutejszej przyrody. Bogata natura z wieloma egzotycznymi kwiatami jest szczególną atrakcją dla miłośników spacerów i górskich wędrówek.
Madera, wyspa pochodzenia wulkanicznego z wysokimi klifami, potrafi zaskoczyć swym pięknem. Szczególnie w pogodny dzień, punkty widokowe Madery, są ucztą dla oka.
Jest ich wiele. Wybrałam te, które i my odwiedziliśmy.

1. Miradouro do Pico do Arieiro
Nie bez znaczenia ten punkt widokowy, stoi na szczycie mojej listy. Jeden z najwyższych punktów na wyspie. Z jego szczytu (1818 m n.p.m.) rozciąga się fenomenalny widok na otaczające nas góry.  Aż trudno uwierzyć, że to jeszcze Europa.
Stąd rozpoczyna się jeden z najpopularniejszych szlaków wędrownych wyspy, który prowadzi na najwyższy szczyt Pico Ruivo (1862m n.p.m.)
Nie jesteś wytrawnym wędrownikiem, nie szkodzi! Samochodem można dojechać prawie pod sam szczyt. Widok z tarasu tutejszej restauracji, powala!

2. Pico Ruivo
To najwyższy szczyt Madery. Na wysokości 1862 metrów, zostaniesz nagrodzony pięknym widokiem na pobliskie płaskowyże i głębokie doliny. Przy dobrej pogodzie widoczny jest nawet półwysep św. Wawrzyńca, płaskowyż Paul de Serra i pobliska wyspa: Porto Santo. Nawet, kiedy pogoda nie pozwala rozkoszować się rozległym widokiem, warto wejść na górę, by zobaczyć jak górskie szczyty sięgają ponad chmury.
Na szczyt góry prowadzą dwie trasy: jedna z Pico do Arieiro (jest dość wymagająca) a drugie podejście (znacznie łatwiejsze), od strony północnej, od parkingu Achada do Teixeira.

3. Miradouro dos Balcões
W Ribeiro Frio, niewielkiej górskiej wiosce, rozpoczyna się Levada da Serra do Faial. To krótki szlak ok.1, 5 km (w jedną stronę), który prowadzi do punktu widokowego Balcões. Stąd, przy dobrej widoczności, rozciąga się wspaniały widok na wysokie szczyty Madery i dolinę: Ribeira da Metade.
Po krótkiej wędrówce warto zatrzymać się w przydrożnej restauracji, serwowane pstrągi na różne sposoby to prawdziwa uczta dla podniebienia!

4. Cabo Girao
Punkt widokowy leży na południu wyspy i jest nie tylko najczęściej odwiedzanym, ale i najbardziej spektakularnym ze względu na szklaną platformę widokową.
Każdy, kto odważy się wejść i spojrzeć w dół z wysokości powyżej 580 metrów, zostaje nagrodzony wyjątkowym widokiem na Ocean Atlantycki oraz południowe wybrzeże Madery. Szczególne wrażenie robi pas ziemi uprawnej: Fajas do Cabo Girao. W pobliżu znajduje się kolejka linowa, udostępniająca rolnikom zjazd do własnych pól uprawnych.
W pobliżu punktu widokowego znajduje się punkt startowy do paralotniarstwa i skoków na bungy.

5. Eira do Serrado
Z wysokości ponad 1000 metrów rozciąga się widok na Dolinę Zakonnic i pobliskie góry, który jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych na wyspie.
Tu w zacisznej małej wiosce-Curral das Freiras, w XVI wieku skrywały się zakonnice przed piratami, stąd nazwa „Dolina Zakonnic”. Dziś miejsce to słynie z uprawy kasztanów.
W pobliskim hotelu/restauracji można spróbować wielu dań sporządzonych według tradycyjnej receptury, do której wykorzystuje się kasztany. W szczególności polecam ciasta i pudding.
Większość turystów korzysta ze stolików od strony ulicy. Spytaj o wolny stolik z drugiej strony restauracji, skąd rozciąga się fenomenalny widok na tutejszą okolicę.

6. Bica da Cana
W środkowo zachodniej części wyspy, leży płaskowyż Paul da Serra. Warto wybrać się do punktu widokowego Bica da Cana, do którego prowadzi krótki i łatwy szlak. Stąd rozciąga się panorama górska na trzy najwyższe szczyty Madery: Pico de Areeiro, Pico das Torres en Pico de Ruivo.

7. Boca da Encumeada
Boca da Encumeada (1007 m n.p.m.) to najniższa przełęcz na Maderze, ale na pewno warta odwiedzenia. Przy dobrej pogodzie, z platformy widokowej, rozciąga się widok zarówno na południowe jak i północne wybrzeże. Tyle szczęścia nie było nam pisane, podczas naszego pobytu, pobliskie góry, doliny i lasy laurowe, spowite były mgłą.

8. Miradouro da Ponta do Rosto
Półwysep, św. Wawrzyńca, na wschodnim wybrzeżu wyspy to zupełnie inne oblicze Madery. Jest to najbardziej sucha część wyspy. Z punktu widokowego Ponta do Rosto rozciąga się widok zarówno na formacje skalne Sao Lorenzo jak i na drugą, zieloną stronę Madery.
Ten punkt widokowy nie jest zbyt popularny, przy odrobinie szczęścia, będziesz tu sam!

Znacie inne ciekawe punkty widokowe Madery?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *