światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Europa Madera Portugalia

Madera-Mini przewodnik po wyspie

Magiczna Madera, często nazywana wyspą tysiąca wodospadów, uwodzi kolorami, różnorodnością krajobrazów i swobodną atmosferą.

Jak zwiedzać zieloną perłę Atlantyku?
1.Przejedź starą nadmorską drogą
Górskie drogi Madery są dość kręte, ale by ułatwić życie mieszkańców i turystów, zbudowano szereg tuneli. Ignoruj wszelkie tunele na swej trasie. Wybierz spektakularne, stare drogi wokół gór, z których często roztacza się piękny widok na morze i klify.

2.Wędruj z głową w chmurach
Pico do Arieiro jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na wyspie, dzięki zapierającym dech w piersiach widokom i słynnym szlakom przyrodniczym do Pico das Torres (1851) i Pico Ruivo (1861).

Podczas wędrówki spektakularną trasą z wieloma punktami widokowymi, zdobędziesz obydwa szczyty. Wystartuj wcześnie rano, by uniknąć dużych grup turystów (szlak jest bardzo popularny). Im dalej idziesz, tym ciszej i spokojniej. Większość turystów zawraca w połowie drogi. Przejście szlaku zajmie Ci ładne parę godzin (6-8 h). Trasa jest solidna, ale widoki ponad chmurami są warte każdego trudu.

3.Umyj samochód pod wodospadem
Madera nazywana jest wyspą tysiąca wodospadów. Znajdź jeden z nich i umyj samochód lub sam stań w stroju kąpielowym i skorzystaj z rześkiej kąpieli.

4. Sprawdź tutejszy mikroklimat
Pomiędzy 800 a 1300 metrów nad poziomem morza, często jest pochmurno, pada i wieje wiatr. Pojedź trochę wyżej, stań ponad chmurami lub zjedź w dół, do wybrzeża, gdzie często świeci słońce.
Na wielu punktach widokowych zobaczysz jak chmury przesuwają się w kierunku gór, by pokryć je niczym puchowa kołderka.

5.Zaplanuj kilkudniową wędrówkę
Podążaj śladami dawnych mieszkańców Madery i przemierz wyspę górskimi ścieżkami, wybierając się na wielodniową pieszą wycieczkę. Im wyżej, tym bardziej dziewiczo! Wzdłuż dziewiczych szlaków znajdziesz wiele możliwości noclegu.

6. Przejdź wzdłuż tutejszych lewad
Lewady to wodne kanały, które zostały ułożone w celu dostarczenia deszczówki z północy na suche południe. Zapomnij o wyznaczonych trasach, jeśli nie chcesz wędrować wśród innych piechurów. Wjedź wysoko i spójrz na dolinę a na pewno zobaczysz „biegnącą” lewadę. Wybierz własną trasę wzdłuż setek kilometrów ułożonych tu lewad, z dala od utartego szlaku!

7. Posmakuj słynnego lokalnego wina
Madera ma długą historię wina. Maderyjczycy robią wszystko, by móc uprawiać małe plantacje winorośli na zboczach gór. Rezultat jest wyjątkowy i znany na całym świecie.
8. Spróbuj tutejszych szaszłyków
Jednym z głównych dań maderyjskiej kuchni są tutejsze szaszłyki, podawane na gałęzi krzaka laurowego. Wcześniej marynowane i smakowicie doprawione mięso wołowe, koniecznie trzeba spróbować w czasie pobytu na Maderze.
9. Szukaj słońca na żwirowych plażach
Plaże Madery w większości są czarne i żwirowe, ale uroku im nie brakuje. Jesteś fanem złotych piasków, odwiedź sąsiednią wyspę Porto Santo. Kilometry złotych piasków usatysfakcjonują najbardziej wybrednych plażowiczów.

10. Zanurz się w leczniczych wodach
Położenie Madery w samym środku Oceanu powoduje, że tutejsze wody są bardzo czyste i potrafią działać terapeutycznie. Jeśli masz ochotę na chwilę relaksu, na pewno znajdziesz. Skorzystaj z kąpieli w jednej z najpiękniejszych SPA lub w naturalnych basenach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *