światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Afryka Madagaskar

Madagaskar kulturowo i krajobrazowo

Większość ludzi wyjeżdżających na Madagaskar robi to dla endemicznej flory i fauny.
Jednak wyspa ma do zaoferowania znacznie więcej.

Madagaskar ma bardzo zróżnicowany krajobraz. I choć wyspa kontynentalnie należy do Afryki, nie można nazwać jej afrykańską.
Centralne wyżyny przypominają Azję. Spotkasz tu żyzne pola ryżowe, góry, doliny, wioski z tradycyjnymi chatkami z torfu lub typowymi czerwonymi domami.


Wschód to tropikalne lasy deszczowe, zarośla i bagna, które zamieniają się w laguny prowadzące do szerokiego pasma wybrzeża. Tutejsze lasy deszczowe są siedliskiem różnorodnego świata zwierząt.


Na centralnym zachodzie to płaskowyże wapienne i duże piaskowe równiny kształtują krajobraz. Tu znajdziesz też wielkie rzeki jak Manambolo i Tsiribihina. Na północnym zachodzie wybrzeże bogate jest w głębokie zatoczki, na których leży wiele wysp.


Najbardziej afrykańską częścią wyspy jest południe. To najmniej żyzna część wyspy z dużymi, suchymi równinami.


Populację Madagaskaru geograficznie można podzielić na dwie grupy: mieszkańców wybrzeża i mieszkańców centralnego płaskowyżu. Każda z tych grup składa się z różnych grup etnicznych i plemion, z których prawie wszystkie mają mieszankę indonezyjsko-malezyjską lub afrykańskie korzenie. Ponadto, szczególnie na północy, można też spotkać wpływy arabskie.

 

Mieszkańcy Madagaskaru preferują spokojny i zrelaksowany styl życia. Mora mora to ich motto. To czyni ich innymi w oczach nas-Europejczyków. Na miejscu spróbuj być pozytywnie nastawiony, uszanuj ten inny sposób życia bez przekraczania własnych granic. Nie śpiesz się, staraj się być otwarty i tolerancyjny i spróbuj rozmawiać z ludźmi. Jeśli nie znasz języka, istnieją inne sposoby nawiązania kontaktu. Proste powitanie lub prosty uśmiech przecież nic nie kosztuje a wszędzie otworzy drzwi i serca.
Najlepszym miejscem na poznanie tradycyjnych krajobrazów jest trasa Route National 7 na południe od stolicy kraju Antananarivo. Po drodze zobaczysz jak zmienia się krajobraz i życie. Zielone kolory pól ryżowych, malowniczy lokalny styl architektoniczny i wiejskie życie sprawią, że będziesz regularnie stawać, by móc nacieszyć się tym, co widzisz.
Antsirabe to czwarte, co do wielkości miasto Madagaskaru. To miasto kolorowej rikszy pousse posse, ciągniętej przez człowieka. Okolice są idealnym miejscem do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej.


Bardzo przyjemna jest też Ambositra, będąca z kolei centrum rękodzieła.
Urokliwe na swój sposób są okolice Ambalavao. W tej południowej części centralnego płaskowyżu znajdziesz wioski ludu Betsileo, charakterystyczne różowe domki wśród tarasowatych pól ryżowych, typowy malgaski pejzaż, podobnie jak i wszechobecne długorogie, garbate bydło zebu.


Poza stolicą, mieszkańcy noszą tradycyjne stroje. Na wsiach żyje się wciąż według tradycyjnych zwyczajów. Rolnictwo, hodowla i pasterstwo są tu najpopularniejszym sposobem na życie.
Najlepszym okresem na odwiedzenie Madagaskaru jest zima, od maja do października. Temperatury wahają się miedzy 20-25 stopni. Jest wtedy sucho, co znacznie ułatwia poruszanie się po drogach gruntowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *