światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Europa Słowenia

Lublana w jeden dzień

Stolica Słowenii Lublana, choć jest jedną z najmniejszych stolic w Europie, warta jest odwiedzin. Małe i urokliwe miasteczko ma swoją zaletę, wszędzie dotrzesz pieszo a centrum zobaczysz w kilka godzin. Miasto spodobało mi się nie tylko ze względu na wąskie uliczki, historyczną architekturę i przyjemne place, ale również na panującą tu, luźną i miłą atmosferę.
Lublana nosi przydomek „zielonego miasta”, w dużej mierze, dzięki parkowi Tivoli. To miasto studenckie. Latem, w mieście nie brakuje wydarzeń kulturalnych i muzycznych. Warto też zatrzymać się w modnych kawiarniach na świeżym powietrzu i dać się ponieść kulinarnym doznaniom. Jestem pewna, że Lublana zachwyci każdego.

Jak spędzić dzień w Lublanie?
1.Odwiedź centralny plac Prešernov Square
W Lublanie znajduje się wiele placów, ale najbardziej znanym jest plac Prešerenov, łączący ze sobą wiele przyjemnych ulic. Wokół placu można znaleźć różne okazałe budynki, a także najpiękniejsze mosty miasta. Przylegający do placu potrójny most Tromostovje, łączy brzegi rzeki Ljubljanica i charakteryzuje Lublanę. Mosty są wolne od ruchu samochodowego i oddzielają od siebie starą i nową część miasta. Najstarszy z nich pochodzi z 1842 roku.
Na uwagę zasługuje również różowy Klasztor Franciszkanów z XVII wieku, warto zobaczyć jego wnętrze z monumentalnym ołtarzem głównym.

2.Podziwiaj miasto z góry
Miasto ma kilka punktów, skąd rozciągają się piękne widoki na miasto.
Najważniejszym i najczęściej odwiedzanym jest starożytny zamek-Lublański Grad. Nie trudno zauważyć, stoi wysoko na wzgórzu w samym środku miasta. Zamek został zbudowany w XV wieku i od tego czasu pełnił różne funkcje. Można do niego podejść spacerową trasą w 15-20 minut lub za kilka euro wjechać windą.
Mniej znanym jest Nebotičnik, najstarszy wieżowiec w kraju. Ten niezbyt imponująco wyglądający budynek ma 11 pięter i stoi w nowym mieście Lublany. Na jego dachu znajduje się nowoczesny bar. Wjechać na górę można windą. Z tarasu baru roztacza się imponujący widok na stare miasto, Zamek- Lublański Grad i majestatyczne Alpy.

3.Przejdź ulicą Mestni trg
To niesamowicie urocze miejsce. Spacerując po tej części miasta, niemal poczujesz historię budynków. Brukowana ulica usiana jest kolorowymi kamieniczkami, oryginalnymi sklepikami i nowoczesnymi kafejkami i zdecydowanie warta jest odwiedzenia. Tutaj znajdziesz fabrykę czekolady, browar, doskonałe piekarnie i galerie sztuki.
To idealne miejsce na spędzenie wolnego czasu. Przysiąść na ulicznym tarasie, w tak malowniczej scenerii to sama przyjemność. Przy odrobinie szczęścia, czas umili Ci muzyczny występ.

4.Spaceruj wzdłuż rzeki
Przez miasto przepływa rzeka Ljubljanica. To najbardziej romantyczne miejsce w mieście. Wzdłuż rzeki można znaleźć najlepsze bary i restauracje, które przy zachodzie słońca wypełniają się młodymi mieszkańcami, bo Lublana to przecież miasto studentów.
Oczywiście można wybrać się na wycieczkę łodzią, ale sam spacer wzdłuż rzeki jest również dobrym wyborem. To bardzo przyjemna część miasta i jedno z zieleńszych miejsc w Lublanie.

5.Zajrzyj do innych dzielnic w mieście
Oprócz Starówki, niewielka stolica Słowenii ma także wiele innych dzielnic, które warto zobaczyć. Jedną z nich jest kolorowa Metelkova City. Dawniej była to baza wojskowa, która po upadku Jugosławii została przejęta przez artystów. Tutejsze budynki pokryte są graffiti, mozaiką i rzeźbą. Z byłego więzienia zrobiono Hostel, otwarto kluby, bary i galerie sztuki, gdzie organizowane są wystawy, występy artystów czy koncerty. W ciągu dnia panuje tu cisza. Dopiero wieczorem dzielnica tętni życiem. To idealne miejsce dla miłośników sztuki ulicznej i rozrywki.

Masz w planie odwiedzić Lublanę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *