światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Ameryka Południowa Argentyna

Lodowiec Perito Moreno. Wskazówki, ceny i wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak każdy podróżnik, mam swoją listę marzeń, na której wpisane są miejsca, w których bardzo chciałabym być. Do takich należała Patagonia. I choć cały region to przede wszystkim imponująca przyroda, która powala widokami, są też i takie miejsca, gdzie wizyta jest koniecznością!
A oto jedno z nich: lodowiec Perito Moreno.

Lodowiec Perito Moreno znajduje się na terenie Parku Narodowego Los Glaciares, do którego bazą wypadową jest El Calafate. Stąd można dojechać autobusem, wynajętym autem lub wycieczką zorganizowaną. Za ponad godzinny przejazd autobusem (około 80 km), płacisz około 10 euro.
Wstęp do parku to koszt około 20 euro, które należy zapłacić gotówką (dane 2020 rok).

Lodowiec Perito Moreno ma 30 km długości a ściana lodowa, którą można podziwiać z platform widokowych ma około 60 m wysokości i 5 km szerokości! To prawdziwy gigant!
Zdaniem naukowców jest to jeden z niewielu lodowców na świecie, który wciąż rośnie lub przynajmniej się nie cofa. W 2016 roku pomiędzy lodowcem a drugą stroną jeziora powstał potężny most lodowy, który ostatecznie się zawalił.
Fenomenem jest jednak to, że każdego dnia niebiesko-biała masa lodu przesuwa się prawie dwa metry, co sprawia, że lód trzeszczy, obrywa się i z dużym hałasem spada do wody. Towarzyszące temu odgłosy są, co najmniej tak imponujące jak sam lodowiec.
Najczęściej można to zaobserwować po południu, kiedy pod wpływem słońca lód się rozgrzewa i pęka. Drewniane pomosty, zbudowane na różnej wysokości pozwalają przyjrzeć się temu z bliska, co powoduje niesamowite przeżycie.

Oprócz podziwiania Perito Moreno z platform widokowych, istnieje wiele innych możliwości na spotkanie z lodowcem.
Pomyśl o trekkingu z przewodnikiem po ogromnej masie lodu. Oglądając zdjęcia w jednej z lokalnych agencji, mogę poświadczyć, że przeżycie musi być niezapomniane. Spacer wzdłuż lodowych jaskiń i małych błękitnych jeziorek prezentował się genialnie. Taka wycieczka jest jednak dość kosztowna, pomiędzy 100 a 200 euro w zależności od długości trasy, wymagana jest dobra kondycja a wiek nie może przekraczać 65 lat.
Innym sposobem jest wycieczka łodzią. Ceny wahają się od 25 euro do 100 euro (za cały dzień). Należy jednak pamiętać, że łodzie również muszą zachować dużą odległość od lodowca, z powodu odrywających się fragmentów lodu.
Jedną chyba z najprzyjemniejszych wycieczek jest spływ kajakiem pośród lodowej kry. W ten sposób nie tylko zobaczysz Perito Moreno z poziomu wody, ale z pewnością zrobisz świetne zdjęcia. Niestety, tu również musisz wydać kupę kasy (około 150-180 euro).

Najlepszy czas na wizytę na lodowcu Perito Moreno jest od października do marca. Wtedy jest tu wiosna – lato. Przy słonecznej pogodzie lód robi się bardziej „niebieski” a lodowiec sprawia jeszcze większe wrażenie.
Jedno jest pewne, na naszej planecie jest niewiele miejsc, które mogą przewyższyć piękno Patagonii a wizyta w Perito Moreno jest absolutną koniecznością!

Dla mnie to magiczne miejsce! Jakie jest Wasze zdanie?

6 KOMENTARZY

  • Było bardzo ciepło, około 25 stopni. To był poczatek lutego czyli środek lata. Trafiła nam sie pogoda na jeden dzień. Następnego dnia była zimnica, były potrzebne grube czapki i kurtki.
   Wcale nie musisz wydawać sporo. Myśmy podróżowali wynajętym autem, więc dojazd to pikuś. Wystarczyło zapłacić wstęp do parku, by móc nacieszyć się widokiem.
   Myślałam, że taką promenadę załatwię w ciagu dwóch godzin, ale wszystko okazało się większe, aniżeli sobie to wyobrażałam. Platformy widokowe zbudowane są na różnych poziomach, co pozwala na zobaczenie Perito Moreno z różnej perspektywy. A kiedy już tam jesteś, nie możesz oderwać oczu, widok przyciąga jak magnes!!!

 1. Na mojej liście marzeń także znajduje się Lodowiec Perito Moreno, który pięknie pokazałaś i opisałaś. I tak jak Ty zaliczam go do magicznych miejsc. Pękający i wpadający do wody lód musi robić na żywo ogromne wrażenie, zwłaszcza, że zjawisko to odbiera także zmysł słuchu.
  Pozdrawiam 🙂

  • Jedno z piękniejszych miejsc, z tych które udało mi się już odwiedzić. Matka Natura tworzy najpiękniejszy spektakl.
   Pozdrawiam serdecznie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *