światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Europa Finlandia

8 atrakcji, z których musisz skorzystać w Laponii!

Laponia zimą to prawdziwie bajkowa sceneria. Pokryty śniegiem krajobraz po prostu zachwyca!
Polecam całym sercem, choć raz w życiu odwiedzić Laponię w zimowej odsłonie.
Surowa, dziewicza przyroda jest rajem dla entuzjastów sportów zimowych i miłośników przygód.
Wybór atrakcji jest ogomny, ale niektórych z nich, nie możesz przegapić!

1.Przejedź zaprzęgiem psów husky
To chyba największe marzenie tych, którzy wybierają się zimą do Laponii.
Husky to piękne zwierzęta, które świetnie wytrzymują zimno. Wyraźnie nie lubią się nudzić i kiedy tylko wkroczysz na ich teren, przywitają Cię szczekaniem, nieustannie machając ogonem. Na dwie osoby, dostajesz sanie i psi zaprzęg, składający się zazwyczaj z sześciu husky. Jedna osoba siedzi w saniach, zaś druga stoi z tyłu, obsługując hamulec. W połowie drogi można się wymienić. Nad bezpieczeństwem czuwa przewodnik, zazwyczaj jest to właściciel psów, który podczas przejazdu, porusza się skuterem śnieżnym.
Ta wycieczka ma w sobie coś magicznego. Własne sanie, zaprzęgnięte w kilka pełnych entuzjazmu psów, przesuwają się po białych, śnieżnych równinach. Panującą dookoła ciszę, zakłóca tylko szybki oddech zwierząt i skrzypiący śnieg. Niezmiernie piękny, zimowy krajobraz, otrzymujesz w bonusie!
Po powrocie, jest czas na przytulanie się ze słodkimi psami husky.

2.Wybierz się na przejażdżkę skuterami śnieżnymi
Szukasz przygody podobnej do tej z filmu Jamsa Bonda? Wybierz się na przejażdżkę skuterem śnieżnym. To nie tylko szybka metoda przemieszczania się przez odległą dzicz. To również ważny środek transportu Finów, w miesiącach zimowych.
Po dokładnej instrukcji, sam zasiadasz za sterem skutera. Skuterem może jechać jedna lub dwie osoby. Pod okiem przewodnika, z rozsądną prędkością, pokonujesz rozległe przestrzenie. Gęste lasy w zimowej scenerii wyglądają wspaniale a skute lodem jeziora robią niesamowite wrażenie. Żaden inny obszar w Europie nie jest zimą chyba tak wyjątkowy!
Przed mrozem chroni Cię kask, skórzane rękawice, śniegowce i gruby kombinezon. Całe wyposażenie dostajesz na miejscu.

3.Przespaceruj się po lesie na rakietach śnieżnych
Przed wyjazdem najbardziej obawiałam się spacerów po lesie. Jak poradzę sobie z grubą, śnieżną pokrywą? Przecież chodzenie po śniegu wcale nie jest łatwe. W praktyce okazało się, że korzystanie z rakiet śnieżnych, nie tylko ułatwia poruszanie się po zasypanym terenie, ale jest zabawnym doświadczeniem. Spacer po lesie to świetny sposób na poznanie krajobrazu z bliska.
Jeśli kolekcjonujesz wyjątkowe doświadczenia, wybierz się na wieczorną wędrówkę po lesie. Rakiety śnieżne ułatwią Ci przejście białymi równinami. Krajobraz jest czarujący. Im głębiej wchodzisz w las, tym bardziej zmienia się on w bajkowy raj. Wysokie sosny pokryte grubą warstwą śniegu, często wyglądają niczym białe stwory. W ciemnościach odbija się jedynie światło księżyca. Głuchą ciszę zakłóca trzeszczący świeży śnieg pod butami. Człowiek i natura stanowią jedność!

4.Odwiedź farmę reniferów
Pierwotni mieszkańcy Laponii to Sami. To koczowniczy lud, który obecnie mieszka w jednym miejscu i zajmuje się hodowlą reniferów. Podczas wizyty na farmie dowiesz się wiele ciekawostek z życia Sami. W trakcie odwiedzin warto również skorzystać z przejażdżki saniami zaprzęgniętymi w renifery. Rejs reniferami często przebiega wolniej aniżeli zaprzęgiem husky. Z przodu jest też tylko jedno zwierzę, które często się nie spieszy.
W krajobrazie Laponii normalnym widokiem są całe stada reniferów. Duża część z nich żyje na wolności, ale wszystkie są naznaczone marką swego właściciela.

5.Podpatrz podlodowy połów ryb
Inną popularną aktywnością w Laponii jest wędkarstwo podlodowe. Dla wielu Finów jest to popularne zajęcie weekendowe, chętnie dzielą się swym doświadczeniem z turystami. Uzbrojonych w ręczną wiertarkę, linę i trochę przynęty, często można spotkać na zamarzniętych jeziorach.
6.Poszusuj na nartach z opuszczonych stoków
Jazda na nartach w Laponii to zupełnie inne doświadczenie aniżeli narciarstwo w krajach alpejskich. W przeciwieństwie do tras w Austrii czy Francji, ośnieżone szczyty Laponii są często prawie puste. Przy wyciągach nie ma kolejek a szerokie nartostrady pokryte są pokrywą świeżego śniegu. I choć nie są one porównywalne pod względem wielkości i wyposażenia do alpejskich ośrodków narciarskich, jazda po lapońskich stokach to wyjątkowe przeżycie, ze względu na otaczający krajobraz, który wygląda jak z najpiękniejszego snu!

7.Przejedź Laponię na rowerze
Wcześniej nawet mi na myśl nie przyszło, że śnieg i rower to dobra kombinacja. Jazda na rowerze to popularne zajęcie wsród turystów przebywających w Laponii zimą. Rowery górskie wyposażone są w szerokie opony zakończone kolcami, dzięki czemu masz dobrą przyczepność do śniegu. Ten rodzaj rowerów pozwala pokonać nawet najtrudniejsze tereny. Dobra kondycja to konieczność, bo pedałowanie po puchatym śniegu to dość intensywne zajęcie. Dla mniej zaawansowanych istnieje możliwość wypożyczenia roweru z napędem elektrycznym.
8.Wyjdź na spotkanie zorzy polarnej
Jedną z rzeczy, którą każdy chciałby doświadczyć podczas pobytu w Laponii jest zobaczenie zorzy polarnej. To jedno z miejsc, gdzie szansa na zobaczenie Aurora Borealis jest spora.
Organizowane są wycieczki z przewodnikiem, ale równie dobrze w poszukiwaniu zorzy można wyjść samodzielnie.
Najlepszym czasem, aby zobaczyć zorzę polarną, jest okres od października do marca, kiedy w ciągu dnia jest długo ciemno. Ponadto ważne jest, aby dzień był bezchmurny. Chmury, mgła i opady znacznie zmniejszają szansę na zobaczenie zorzy polarnej. Unikaj obszarów z dużą ilością źródeł światła i szukaj otwartych przestrzeni. Zainstaluj aplikację, która każdego dnia poinformuje Cię o szansie na zobaczenie tego zjawiska.
W wielu miejscach na północy Skandynawii, ponad kołem podbiegunowego, światła polarne są częstym zjawiskiem. Jedno jest pewne, tańczące światło na niebie, dostarczy Ci gęsiej skóry!

Marzysz o podróży do Laponii zimą? A może już byłeś? Pisz o swoich wrażeniach.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *