światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Azja Nepal

Kathmandu i okolice, co zwiedzać?

Pierwszym przystankiem w Nepalu jest dla wielu podróżników stolica kraju- Kathmandu. Miasto na pierwszy rzut oka wydaje się hałaśliwym i brudnym miastem a po krótkim poznaniu, nie pozostawia miażdżących wrażeń.
Riksze, motocykle i samochody jeżdżą ulicami jak szalone a mieszanka spalin i palonego drewna może przysporzyć bólu głowy.
Pomimo tego, że miasto wydaje się dość chaotyczne, zdecydowanie jest warte odwiedzenia. Najlepszą metodą na jego poznanie jest wynajęcie lokalnego kierowcy, który sprawnie porusza się po ruchliwych ulicach i w dość krótkim czasie jest w stanie pokazać wszystkie interesujące miejsca w mieście i okolicy.

Odwiedź centrum miasta
Będąc w Katmandu nie sposób jest nie odwiedzić Durbar Square, położonego niedaleko turystycznej dzielnicy Thamel. Stare miasto wpisane na listę dziedzictwa UNESCO zachwyca dawną architekturą. Warto zwrócić uwagę na pałac bogini Kumari. To imponujący budynek, ozdobiony różnymi rzeźbami. Jeśli masz więcej czasu, podejmij próbę zobaczenia żywej bogini, która kilka razy dziennie ukazuje się w jednym z okien świątyni.
Największy urok miasta to jednak małe, wąskie uliczki przylegające do centrum, gdzie znajdziesz lokalne sklepiki, kolorowe targi i ludzi w scenkach  życia codziennego.

Wejdź na wzgórze Swayambhunath
To jedno z najbardziej świętych i najstarszych miejsc religijnych w Nepalu. Tu od razu rzuca się w oczy, że Nepalczycy, pomimo różnic kulturowych i religijnych, potrafią dzielić się przestrzenią sakralną i nie wchodzić sobie nawzajem w drogę. To miejsce jest ważne zarówno dla Buddystów jak i Hindusów.
Wzgórze Swayambunath znane jest również pod nazwą „Świątyni Małp”, co zupełnie nie dziwi, bo już na schodach witały nas małpy. Kompleks składa się z kilku świątyń, sanktuarium, klasztoru tybetańskiego, muzeum i biblioteki. Pod wielką stupą z oczami Buddy, znajdują się stoiska z pamiątkami i sklepiki. Ze wzgórza rozciąga się panorama na miasto.

Zajrzyj do religijnego centrum Tybetańczyków
Bodhnath jest najważniejszym buddyjskim sanktuarium w dolinie Kathmandu i najświętszym miejscem poza Tybetem. Stupa jest największą w Nepalu i jedną z większych na świecie. Wysokość i średnica kopuły ma aż 40 metrów. Przyozdobiona setkami flag modlitewnych po prostu zachwyca. Całość otulają kolorowe kamieniczki, w której znajdują się sklepiki z pamiątkami i kafejki. Panuje tu błogi spokój, który pozwala pielgrzymom pogrążyć się w żarliwych modlitwach.
To miejsce jest trochę nierealne, kiedy na sąsiadującej ulicy panuje zgiełk i hałas, po przekroczeniu bram Bodhnath, znajdziesz się w zupełnie innym świecie.

Bądź świadkiem nierealnego „widowiska”
Świątynia Pashupatinath uważana jest za najważniejszą hinduską świątynię na świecie i jest dla Nepalczyków tym, czym dla Hindusów w Indiach jest Waranasi nad rzeką Ganges. Położona nad rzeką Bagmati, jest miejscem kremacji Hindusów. Każdego dnia, publicznie, odbywają się tu ceremonie kremacyjne. Zmarli owinięci są w płachty i kładzeni na stosie z drewna a następnie podpalani. Widok płonących zwłok jest nieprzyjemny, ale chętnych do udziału w ceremonii, nie brakuje.
Warto odwiedzić cały kompleks, który składa się z wielu świątyń, pagód, stup i kapliczek.

Cofnij się w czasie, odwiedź Bhaktapur
W dolinie Kathmandu oprócz stolicy kraju, leżą jeszcze dwa inne królewskie miasta: Patan i Bhaktapur, które zasługują na odwiedziny. Oba miasta mają zachwycające stare centrum. W szczególności Bhaktapur to ogromny krok w przeszłość. Największy rozkwit miasta przypadł na okres średniowiecza i tak już zostało, bo miasteczko nic nie straciło na swym średniowiecznym uroku. W centrum nie ma samochodów, znajdziesz wiele zabytkowych budynków i mnóstwo warsztatów, w których ludzie pracują od stuleci. Na szczególną uwagę zasługuje plac garncarzy i wąskie uliczki, gdzie toczy się codzienne życie, otwartych, pogodnych i zrelaksowanych Nepalczyków.

Kathmandu jest największym i na pewno najbardziej hałaśliwym miastem Nepalu. Z pewnością nie jest to piękne miasto, ale połączenie błogiej atmosfery tutejszych świątyń z chaotycznym nieporządkiem, powoduje, że warto odwiedzić to miasto.
Zwiedzaliście już Kathmandu i okolice? Jakie wrażenia?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *