światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Azja Kirgistan

Kirgistan, czy warto tam pojechać?

Jesteś miłośnikiem przyrody, kolekcjonerem przygód, szukasz niezdeptanych szlaków – jedź do Kirgistanu!
Tutaj znajdziesz nietkniętą jeszcze przyrodę, nieskończoną ilość pięknych, zróżnicowanych krajobrazów, krystalicznie czystych jezior i majestatycznych gór. Kirgistan nazywany jest Szwajcarią Azji Środkowej, co wcale nie dziwi. Większą część kraju pokrywają niekończące się góry, o szczytach powyżej 3000 metrów. Na rozległych kirgiskich stepach, spotkasz koczowników, wędrujących ze stadem koni lub owiec.
Ten piękny kraj, najlepiej jest zwiedzać prywatnym transportem. Miejsce fantastycznie nadaje się na wędrówki piesze lub konne. Nie brakuje też rowerzystów, szukających przygód.
Kultura w Kirgistanie jest mieszanką rosyjskiego i azjatyckiego. Ludność kirgiska jest niesamowicie przyjazna i pomocna. Podczas pobytu w jurtach, doświadczysz życzliwości i gościnności mieszkańców. To właśnie ludzie są ozdobą dawnej sowieckiej republiki.

Kiedy jechać?
W Kirgistanie panuje klimat kontynentalny, zimy są mroźne, lata gorące. Wiosną i jesienią, w górach może spaść śnieg. Noce w górach są zimne, ale kiedy w ciągu dnia świeci słońce, temperatura może wzrosnąć grubo powyżej 20 stopni.
Najlepszą porą do odwiedzenia Kirgistanu jest czerwiec, lipiec sierpień i wrzesień.
Pogoda jest wtedy stabilna a dzięki górzystym terenom, lato przyjemne. Średnia temperatura waha się między 20 a 25 stopni w ciągu dnia.
Jak rozmawiać?
Oficjalnym językiem jest kirgiski, ale wszędzie łatwo można porozumieć się po rosyjsku.
Gdzie spać?
Baza noclegowa nie jest dobrze rozwinięta. Hoteli jest jak na lekarstwo, tylko w miastach można je spotkać. Na obszarach wiejskich, pozostają noclegi w jurtach lub własny namiot. Często można przenocować u mieszkańców lub w hostelu.

Jak podróżować?
Najlepiej prywatnym transportem, wynajętym na miejscu. Drogi są w złym stanie, szkoda własnego pojazdu.
Najpopularniejszym transportem publicznym są marszrutki tzn. minibusy. Istnieje również możliwość przejazdu taksówką. Jest ona jednak znacznie droższa od minibusika.
Czym płacić?
Walutą w Kirgistanie jest kirgiski som
1 PLN – 18,94 KGS (dane z 2017)
Zabierz ze sobą euro lub dolary amerykańskie. W większych miastach jak Bishkek, Karakol czy Osh można wymienić walutę w kantorach. Czasem można zapłacić w euro lub w dolarach.

Marzysz o podróży po Kirgistanie i nie wiesz co zobaczyć? Na blogu znajdziesz więcej wpisów na ten temat.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *